Faizsiz Konut Kredisi 2019 Veren Bankalar ve Kimlere Verilir?

Faizsiz konut kredisi konusuna geçmeden önce ülke ekonomisiyle ilgili gelişmelerden bahsetmek istiyorum. Son dönemde ülke ekonomisi döviz kuru nedeniyle büyük darbe aldı, diyebiliriz. Enflasyon 2019 yılı Mart ayı itibariyle %20’ler seviyesindedir. Faiz oranları da inanılmaz bir yükselişe geçti ve aylık faiz oranları %3’lere dayandı, hatta ihtiyaç kredisinde geçti diyebiliriz. 2019 yılı itibariyle %1,28 seviyesine konut kredisi faiz oranları gelmiştir.

Sponsor Reklamlar

Örneğin konut kredisi faiz oranlarını merak ediyorsanız, detaylı yazımızı okuyabilirsiniz: kredifaizbanka.com/konut-kredisi-faiz-oranlari/

Tüm bu gelişmelerin sonucunda gerek ihtiyaç kredisi gerekse konut kredisi kullanmanın maliyetleri inanılmaz arttı. Doğal olarak artık kredi müşterileri, Faizsiz konut kredisi 2019 yılında mümkün mü? Faizsiz konut kredisi kullanabilir miyim? gibi soruların cevaplarını araştırmaya başladılar.

Faiz konusu sadece maliyetler açısında kritik bir konu değildir. Aynı zamanda dini hassasiyeti olup nakit ihtiyacı olan vatandaşlarımız için de çözülmesi gereken bir konudur.

Sponsor Reklamlar

Bu nedenle, gerek maliyetleri azaltabilmek gerekse dini hassasiyeti olan vatandaşlarımıza faizsiz kredi olanaklarından bahsedebilmek adına bu yazımızda faizsiz konut kredisi konusunu ele alacağız.

Faizsiz ev kredisi nedir, mümkün mü?

Faizsiz konut kredisini iki şekilde ele almak gerekiyor. Bunlardan ilki sadece dini açıdan kullanılan kredinin faiz değil de kar payı oranı ile ifade edildiği kredi türü; ikincisi ise hiç bir şekilde faiz alınmadığı konut kredisi türüdür.

İlkinde krediyi katılım bankaları vermektedir. Burada faiz yoktur, kar payı oranı vardır. Katılım bankaları, müşterilerine krediyi vermez, evi satın alır ve üzerine kar payı koyarak müşterilerine evi tekrar satar. Dini açıdan oldukça uygun kredi türlerinden birisidir.

Sponsor Reklamlar

İkincisi ise tamamen faizin alınmadığı kredi türüdür. Bu krediden herkes faydalanamaz. Pozitif ayrımcılık yapılan özel kişilere verilir bu kredi. Örneğin, şehit yakınları, gaziler bunları eşleri veya çocukları…

Faizsiz konut kredisi veren bankalar 2019 hangileridir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi faizsiz konut kredisini katılım bankaları, kar payı oranı adı altında verebilmektedir.

Peki ama süreç nasıl işler?

Burada konut satın almak isteyen kredi müşterisi, katılım bankalarından birisine başvuru yapar. Banka, ilgili müşteriye evi satın alması için vekalet verir. Müşteri, satın almak istediği evi banka adına alır. Evi satın aldıktan sonra ise bankaya taksit taksit ödemelerini yapmaya başlar. Bu durum tamamen ticaret üzerine kuruludur. Dini açıdan hiçbir sorun yoktur, bu sistemde.

Bu sistemde de kullanılan kredinin üstüne kar payı oranı eklenir. Örneğin, katılım bankası size evi satın almanız için 100.000 TL verdi, diyelim. Kar payı da 50.000 TL olsun, diyelim. Siz bankaya toplamda 150.000 TL ödemek zorunda kalırsınız. (Buradaki rakamlar örnek olması açısından verilmiştir.)

Ülkemizde Türkiye Katılım Bankaları Birliği‘nden alınan verilere göre toplam 5 banka bulunmaktadır. Bu bankaların faizsiz konut kredisi şartlarına birlikte bakalım.

AlbarakaTürk Katılım Bankası A.Ş. faizsiz ev kredisi

AlbarakaTürk, faizsiz ev kredisi veren bankalardan birisidir. AlbarakaTürk’ün ev kredisi şartlarına baktığımızda kar payı oranlarının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Aylık kar oranı %2,25’tir. 100.000 TL finansman için 120 ayda toplam 290.000 TL ödemek durumunda kalırsınız. Aylık taksitleriniz ise 2.417,40 TL olacaktır.

AlbarakaTürk faizsiz konut kredisi

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. faizsiz ev kredisi

Kuveyt Türk’ün faizsiz konut kredisi şartları, AlbarakaTürk’e göre daha uygundur. Aylık kar payı oranı %1,96’dır. 100.000 TL’lik bir finansman için 120 ay vadede toplam 260.570,40 TL ödeme yaparsanız. Aylık taksit tutarı ise 2.171,42’dir.

Sponsor Reklamlar

KuveytTürk faizsiz konut kredisi

Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş faizsiz konut kredisi

Türkiye Finans’da kar payı oranı aylık %1,92’dir. 100.000 TL’lik bir finansman için 120 ayda ödeyeceğiniz toplam tutar 256.588 TL olacaktır. Aylık taksit tutarınız ise yaklaşık 2.138 TL olacaktır.

Türkiye Finans faizsiz ev kredisi

Vakıf Katılım Bankası A.Ş. faizsiz ev kredisi

Vakıf Katılım tarafından talep edilen kar payı oranı aylık %1,90’dır. 100.000 TL’lik bir finansman için 120 ay vadede toplam 254.605 TL talep edilmektedir. Aylık ödeme tutarınız ise 2.121 TL olacaktır.

Vakıf katılım faizsiz ev kredisi

Ziraat Katılım Bankası A.Ş. faizsiz konut kredisi

En uygun faizsiz konut kredisini veren katılım bankası Ziraat Katılım Bankası A.Ş.’dir. Aylık kar oranı %1,85’tir. 100.000 TL finansman için 120 ay vadede aylık taksit tutarınız 2.080 TL olacaktır.

Ziraat Katılım faizsiz ev kredisi

Sıfır faizli (faizsiz) konut kredisi nedir? Kimlere verilir?

Sıfır faizli konut kredisi, hiçbir şekilde kullanılan krediye faiz ödenmediği kredi türüdür. Bu kredi türünde kar payı da alınmaz, yani kar oranı yoktur.

Ancak sıfır faizli konut kredisini herkes kullanamaz. Sadece belirli kişiler başvuru yapıp kullanabilmektedir.

Peki ama kimler kullanabilir bu krediyi?

2019 yılında üst limiti 114.000 TL olan faizsiz bu konut kredisini şu kişiler kullanabilmektedir:

  • Şehit aileleri
  • Harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri

Yukarıdaki bu kişiler sıfır faizli konut kredisi kullanabilirler. İlgili yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Faizsiz konut kredisinde diğer alternatif seçenekler nelerdir?

Sadece katılım bankaları ya da diğer bankalar faizsiz konut kredisi vermemektedir. Farklı alternatif yöntemler ve sistemler de bulunmaktadır. Bu başlık altında bu sistemleri tek tek ele alacağız.

Büyük gayrimenkul şirketleri tarafından sunulan bu imkan ile ilgili açıklamalara geçebiliriz.

Eminevim sistemi: Faizsiz, vade farksız

Bu sistem çekiliş üzerine kurulur. Her ay çekiliş yapılır ve çekiliş sonucu bir kişi ev sahibi olur. Bu sistem içerisinde faiz ödemesi yoktur. Her kişiye özel oluşturulmuş gruplara girersiniz. İster peşinat ödeyerek isterseniz peşinat ödemeden ev sahibi olma şansınız vardır.

Peşinat sistemini de şöyle ifade etmek gerekir: Ne kadar yüksek peşinat öderseniz, o kadar kısa sürede ev sahibi olursunuz.

Fuzulev sistemi: Faizsiz, kredisiz, peşinatsız

Bu sistem, altın günlerine benzemektedir. Dar gelirli ailelerin ev sahibi olmasını sağlar. Bütçenize göre size bir çizelge oluşturulur ve kira öder gibi ev sahibi olma şansı yakalarsınız.

Faiz yoktur. Yine vade farkı da yoktur. Taksitlerinizi belirli bir süre ödedikten sonra ev sahibi olursunuz. Dönem dönem çekiliş yapılmaktadır. Noter eşliğinde yapılan bu çekilişlerde siz de ev sahibi olma şansı yakalayabilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş