Kredi Çekmek için Sigorta Süresi Ne Olmalıdır 2018? SGK Şart mı?

Sponsor Reklamlar

Kredi çekmek için sigorta süresi ne olmalıdır? sorusu ile son günlerde fazlasıyla karşılaşmaktayız. Mail üzerinden birçok okuyucumuz bu ve benzeri soruları bize iletmektedir. Biz de bu makalemizde bu soruların cevaplarını sizler için vermeye karar verdik.

Yazımızı okuduğunuzda kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmanız gerektiğini, ne kadar süre ile çalışıyor olmanız durumunda kredi çekebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Şimdi dilerseniz, konunun detaylarına geçelim.

Kredi çekmek için SGK şart mı?

Kredi çekmeden önce vatandaşlarımız çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Çünkü bankalardan kredi çekip çekemeyeceklerini belirlemek istemektedir. Kredi çekebilmek için malumunuz kredi notunuzun düşük olmaması ve geliriniz ispat etmeniz gerekmektedir. Geliri ispat edebilmenin yollarından birisi de ilgili kişinin çalışıyor durumunu gösteren SGK kayıtlarıdır.

Peki ama kredi çekmek için SGK şart mı?

Bu sorunun cevabını verirken kesin konuşmak yanlış olur. Genel itibariyle şart olduğunu söyleyebilirim. Çünkü banka, müşterilerin kredi taleplerini incelerken SGK kayıtlarına bakmakta ve aktif olarak çalışıp çalışmadıklarını bu veri üzerinden değerlendirmektedir. Ancak, bir kişi SGK’lı olmasa dahi gelirini belgelerle kanıtlayabiliyorsa bu durumda da kredi çekebilir.

Örneğin bir kişi çalışmıyordur. Sahip olduğu gayrimenkullerden aldığı kira geliri ile geçiniyordur. Bu durumda, bu kişinin kira gelirini ispatlaması durumunda kredi çekebilmesi mümkündür.

Ancak, kişinin SGK kaydı yoktur. Herhangi bir geliri de yok, diyelim. Bu durumda bu kişinin kredi alabilmesi oldukça zor olacaktır.

Kredi çekmek için sigorta süresi 2018 ne kadar olmalıdır?

Son günlerde bu soru ile kredi çekmek için ne kadar sigortalı olmak gerekiyor 2018 sorusu ile çok fazla karşılaşıyoruz. Bu kapsamda, bu soruların yanıtını vermek istiyoruz.

Günümüz küresel dünyasında bankalar, kredi verirken artık çok detaylı incelemeler yapabiliyor. Teknolojinin de gelişmesiyle bu artık oldukça kolay. Bankaları kandırabilmek ise çok zor. Yukarıda da söylediğim gibi kredi notu ve gelir durumu bir kişinin bankalardan kredi alabilmesini doğrudan etkileyen en önemli kriterlerdir. Gelir durumunun ispatı ise genellikle SGK kaydı ile olmaktadır. Bu nedenle, bankadan kredi çekmek isteyen bir kişinin SGK kaydı olması gerekmektedir.

Sigortalı olmak, kredi kullanabilmeniz için tek başına yeterli bir kriter değildir. Sigortalı olabilirsiniz ama ne kadar süreyle sigortanız yatıyor? Çalıştığınız yerde ne kadar süre ile istihdam ediliyorsunuz? İşe yeni mi girdiniz? Bu ve benzeri soruların yanıtları da çok önemli bir hal aldı. Çünkü bankalar, kredi verecekleri müşterilerinin belirli bir süre aynı iş yerinde çalışıyor olduklarını görmek istiyor.

Neden görmek istiyor?

Çünkü ülkemizde yeni işe girmeniz durumunda 2 aylık bir deneme süresine tabi olursunuz. Bu süre sonunda başarısızlık olursanız, işvereniniz sizi işten çıkarabilir. Bu durumda işsiz kalabilir ve aylık gelirinizden mahrum kalabilirsiniz.

İşte bu nedenle, ülkemizde kredi çekmek için en az 3 ay sigorta sürenizin olması bankalar tarafından gözetilmektedir. Bu süre, bankadan bankaya değişmektedir. Hatta ve hatta ihtiyaç, konut ve taşıt kredisine göre dahi değişebilmektedir. Standart bir süre yok. Sadece en az 3 ay sigorta süresinin olması, asgari kriteri sağlamış olduğunuzu gösterir. A Bankası, bu süreyi 4 ay, B Bankası bu süresi 6 ay olarak da belirleyebilir.

Sonuç olarak, işe girdikten sonra kaç ay sonra kredi çekebilirim sorusunun cevabını genel olarak en az 3 ay şeklinde ifade edebiliriz.

Ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekir 2018?

Kredi çekmek için sigorta süresi, çekeceğiniz kredi türüne göre değişebilmektedir. İhtiyaç kredisi için en az 3 ay olan bu süre, ev kredisi ve taşıt kredisinde farklılık gösterebilmektedir.

Ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekir sorusunun cevabını en az 12 ay ve üstü diyebiliriz. Çünkü konut kredisi uzun vadeli bir kredi türüdür. Genellikle 120 ay vadeli ev kredilerini düşündüğümüzde en az 12 ay sigortalı olma süresi normal karşılanmalıdır. Ancak, bu sürenin de bankadan bankaya değişebileceğini vurgulamamızda fayda var.

Taşıt kredisinde ise bu süre en az 6 ay olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine bu süre kesin süre değildir. Bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir.

Tavsiye İçerik: 2.000 TL maaş alıyorum ne kadar kredi çekebilirim?

İsteğe bağlı sigortalı kredi çekebilir mi?

Eğer isteğe bağlı sigortalıysanız yani aktif olarak çalışmamanıza rağmen kendi adınıza sigorta ödüyorsanız, bu durumda kredi çekip çekemeyeceğini net olarak söyleyemem. Bu durumda aylık gelir almadığınız ortadadır. Bu nedenle, bankalara gelir durumunuzu ispatlamanız durumunda kredi çekmeniz mümkün olabilir.

2 aylık sigortalı kredi çekebilir mi? 1 aylık sigortam var kredi çekebilir miyim?

Her iki soruda da geçen sigorta süreleri en az 3 aylık sürenin altında olduğunda bu sürelerde sigortası bulunan kişilerin kredi çekebilmeleri pek mümkün değildir. Ancak kredi notunuz yüksekse yani 1.500 puanın üzerindeyse bu durumda bir ihtimal ihtiyaç kredisi çekebilmeniz mümkün olabilir.

Bu sorulara net bir şekilde ”Evet” ya da ”Hayır” demek yanlış olacaktır. Kişiye göre şartlara göre değişir cevabı çünkü.

Kredi çekmek için sigorta süresi ile ilgili bize sorularınızı iletebilirsiniz.

Kredi notunu öğrenmek istiyorsan tıkla: kredifaizbanka.com/kredi-notumu-nasil-ogrenebilirim-ucretsiz/

Sponsor Reklamlar

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş