2.000 TL Maaş Alıyorum Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Birçoğumuzun dönem dönem kredi ihtiyacı olmuştur. Bankalar aracılığıyla ihtiyacımıza göre çeşitli tutarlarda kredi kullanmışızdır. Yeteri kadar tasarrufumuz yoksa bu durum kaçınılmazdır. Kredi başvurusunda bulunmadan önce ise acaba ne kadar kredi çekebilirim sorusunu da kendimize sorarız.

Sponsor Reklamlar

Ne kadar kredi çekebilirim sorusunun cevabı da gelir durumunuza göre değişmektedir. Aylık gelirinize göre az ya da çok kredi kullanabileceğinizi de söyleyebilirim. Aylık gelirinize göre taksitlerini ödeyebileceğiniz bir kredi tutarı söz konusudur. Hali hazırda kullandığınız ve taksitlerini ödediğiniz bir krediniz varsa yeni kredi başvurunuz reddedilebilir.

Bugün yazımızda çeşitli gelirlerde ne kadar kredi çekebileceğinizi size anlatacağım. Özellikle 2.000 TL maaş alıyorum ne kadar kredi çekebilirim sorusunu daha fazla önemseyeceğim. Çünkü 2.000 TL birçok vatandaşımızın aylık gelirini ifade etmektedir. Bu nedenle, çoğunluğumuza hitap etmek adına bu gelire daha fazla önem vereceğim. Ancak konuyu sadece bu gelir düzeyinde sınırlamak yanlış olacaktır. Yazımızı incelediğinizde her gelir düzeyinde ne kadar kredi çekilebileceğini de tespit edebileceksiniz.

Ne kadar kredi çekebilirim?

Öncelikle ipotekli ya da ipoteksiz olsun ihtiyaç kredisileri kanunen en fazla 48 ay vade ile verilmektedir. Bu vade süresi sizin en fazla ne kadar kredi çekebileceğinizi gösteren önemli parametrelerden birisidir. Bu bilgiyi kenarda tutalım.

Bir de gelir durumunuza göre aylık ödeyebileceğiniz en fazla taksit tutarını belirlemek gerekiyor. Buna göre, aylık toplam gelirinizin %50’si sizin aylık ödeyebileceğiniz maksimum tutarı bize verecektir. %50 resmi ve kanunen kabul edilen bir oran değil. Ancak neredeyse bankaların tamamı, kredi başvurularını değerlendirirken bu oran üzerinden hesaplamalarını yapmaktadır.

Örneğin müşterinin toplam aylık geliri 3.000 TL ise bu müşteri, aylık en fazla 1.500 TL kredi taksidi ödeyebilir, çıkarımı yapılmaktadır. Ancak burada şunu vurgulamak gerekir ki, hali hazırda kullanılan bir kredi varsa ve kredi taksitleri ödeniyorsa aylık ödenen bu taksidi 1.500 TL’den çıkarmak gerekmektedir.

Kişinin 3.000 TL geliri varsa ve aylık 1.000 TL kredi taksidi ödüyorsa bu durumda kullanacağı yeni kredinin taksidi en fazla 500 TL olabilmektedir. Bu da kullanacağı kredinin miktarını etkileyecektir. 500 TL aylık taksit ödeyebilecekse bu tutarı doğrudan en fazla vade süresi olan 48 ay ile çarpmak yanlış olacaktır. Çünkü kullanılacak kredinin faizleri de söz konusu olacağından 500 TL X 48 = 24.000 TL diyemeyiz. 24.000 TL yerine  faizi de hesaba katarak bir hesaplama yapmak gerekecektir.

Sonuç olarak, 3.000 TL aylık geliri olan ve hali hazırda aylık 1.000 TL kredi taksidi ödeyen bir kişinin 24.000 TL’nin altında kredi kullanabileceği kesin gibidir.

2.000 TL maaş alıyorum ne kadar kredi çekebilirim?

Sıra geldi, 2.000 TL maaş alan birinin ne kadar kredi çekebileceği konusuna. Bu konuda, hesaplamayı etkileyecek çok parametre var. Faiz oranları, ilgili kişinin başka kredisi olup olmadığı vb. faktörler bu hesaplamanın sonucunu değiştirecektir.

Ancak ben ilgili kişinin devam eden bir kredi taksidinin olmadığını ve aylık kredi faiz oranının da %1,75 olarak varsayarak bu hesaplamayı yapacağım.

2.000 TL toplam aylık geliri olan bir kişinin aylık ödeyebileceği maksimum taksit tutarı 1.000 TL olacaktır. 48 ay vade süresini ve ödeyeceği faiz tutarını da baz aldığımızda bu kişinin en fazla 30.000 TL kredi kullanabileceğini söyleyebiliriz. Bu kredi tutarı aylık %1,75 faiz oranı üzerinden hesaplanmıştır. Eğer faiz oranı artarsa kullanabileceğiniz kredi tutarı da azalacaktır.

Eğer ilgili kişinin devam eden bir kredisi söz konusu ise çekebileceği kredi tutarı da oldukça azalacaktır. Bu durum kişiye özel olduğundan net bir tutar ifade edebilmem ise mümkün değildir.

Memur musun? En fazla kredi ne kadar kredi çekebilirsin burada: kredifaizbanka.com/memurlar-en-fazla-ne-kadar-kredi-cekebilir/

Ne kadar kredi çekebilirim? (Pratik hesaplama yöntemi)

Ne kadar kredi çekebileceğiniz ile ilgili size pratik bir hesaplama yönteminden bahsetmek istiyorum. Bu pratik hesaplama yöntemine göre aylık toplam gelirinizin 10-15 katı size toplam kullanabileceğinizi kredi miktarınızı gösterecektir. Eğer devam eden bir krediniz söz konusu ise aylık gelirinizin 5-10 katı size bu durumda toplam çekebileceğiniz kredi miktarını verecektir.

Bedelli askerlik kredisi ile ilgili merak edilenler burada: kredifaizbanka.com/bedelli-askerlik-kredisi/

Kimler kredi çekebilir?

Kredi çekebilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Bankalar ile doğru ve düzgün bir şekilde çalışmış olmak
  • Kredi notunun düşük olmaması
  • Düzenli bir gelire sahip olmak ve bunu belge ile ispatlamak
  • Talep edilmesi durumunda ipotek veya kefil göstermek
  • Talep edilen evrakları ibraz etmek

Yukarıdaki şartları sağlayan herkes kredi çekebilir.

Bankadan yüklü para çekmek isteyenlere sunduğumuz tavsiyeleri okumanızı öneririz: kredifaizbanka.com/bankadan-yuklu-para-cekmek/

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..