Araç Kredisi Yüzde Kaçını Veriyor 2019? (0 ve 2. El Araçlar için)

Günümüzde araç kullanmak bir lüksten ziyade bir gereklilik halini almıştır. Araç satın alacak kadar parası olmayan ancak araç almak zorunda olanların yardımına ise araç kredisi koşmaktadır. Ancak bu durumda, araç kredisi yüzde kaçını veriyor sorusu başta olmak üzere cevabı merak edilen birçok soru da gün yüzüne çıkıyor.

Araç kredisi ile motorlu taşıt almak isteyenlerin cevabını merak ettiği soruların başında araç kredisi yüzde kaçını veriyor 2019? sorusu gelmektedir. Özellikle vatandaşlarımız 2. el araçlar için yüzde kaça kadar taşıt kredisi kullanılıyor? sorusunun da cevabını merakla araştırmaktadır.

Biz de yazımızda gerek bu sorunun gerekse bu soruyla alakalı birçok sorunun cevabını vermeye çalıştık. Şimdi dilerseniz, konuyla alakalı soruların cevaplarına yavaş yavaş geçelim.

Araç kredisi yüzde kaçını veriyor 2019?

0 veya 2. el araç satın almak isteyen vatandaşlar, bankalar tarafından ne kadar araç kredisi verildiğini merak etmektedir. Bu nedenle, sıklıkla araç kredisi yüzde kaçını veriyor 2019 yılında sorusunu dile getirilmektedir.

Bu konuyla ilgili 2018 yılında önemli bir düzenleme yapıldı. Bu nedenle, 2019 yılında geçerli olan bu düzenlemeyle ilgili bilgileri güncel olarak size aktarmak istiyorum.

Yeni ya da 2. el araç almayı hemen hemen herkes ister. Bu gayet anlaşılır bir durumdur. Çünkü günümüzde araç, büyük bir ihtiyaç haline geldi. Ancak maddiyat zorluğu çekenler açısından bu konu biraz lüks kaçabilir. Araç kredileri ise bu konuda her kesimin ihtiyaçlarını giderebilmektedir.

Araç kredileri ile gerek 0 gerekse 2. el araç satın alabilmek mümkündür. Fakat bir takım şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Daha doğrusu kurullara uymanız gerekmektedir. Peki ama nedir bu kurallar?

Öncellikle mevzu bahis olan 2. el araç ise bu aracın beş yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. İkinci el araçlarda bu yaş olayı oldukça önemlidir. Bunu banka açısında düşündüğümüzde oldukça anlaşılır bir kuraldır. Çünkü araç kredisinin vadesi ile aracın yaşı 10’u bulabilir ve kredinin ödenmemesi durumunda banka, aracı istediği fiyattan satamayabilir. Bu nedenle, bu kural getirilmiştir. 2. el oto kredisi kaç yaşına kadar mümkündür sorusunun da cevabını böylelikle vermiş olduk.

İkinci önemli husus da araç kredisinin miktarıdır. Bunu bir örnek ile açıklamak isterim.

Örneğin, 100.000 TL’lik bir araç satın almak istiyorsunuz ve hiç paranız yok. Bu durumda oto kredisi kullanamazsınız. Çünkü oto kredisinde ancak aracın kasko değerinin belli bir oranına kadar kredi kullanabilirsiniz. Araç değerinin tamamını karşılayacak düzeyde kredi tutarı çekemezsiniz. Bu da gayet anlaşılırdır. Çünkü siz aracı kullandıkça aracın değeri azalacaktır. Bu durumda banka, eğer kredi taksitlerini ödemezseniz, size vermiş olduğu kredi tutarını aracı satarak karşılayamama riski ile karşı karşıya kalır. Bu nedenle, bir düzenleme ile bu durum belirlenmiştir.

Peki ama düzenleme nedir?

2018 yılında yapılan düzenleme ile araç kredisi ancak belli bir oranda peşinat ödenerek kullanılabilmektedir. Buna göre, kasko değeri 100.000 TL’ye kadar olan araçlar için aracın değerinin %70’i; 100.000 TL ve üstü araçlar için ise 100.000 TL’yi aşan kısım için araç değerinin %50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz.

Örneğin satın almak istediğiniz aracının kasko değeri 200.000 TL olsun.

Bu durumda, 100.000 TL’ye kadar olan kısım için 70.000 TL, geri kalan 100.000 TL için ise 50.000 TL kredi kullanabilirsiniz. Yani 200.000 TL’lik bir araç için toplam 120.000 TL kredi kullanabilirsiniz. Geri kalan 80.000 TL’yi ise peşinat ödeyerek tamamlamalısınız.

Yukarıda yer alan oranlar, hem sıfır hem de 2. el araçlar için aynıdır.

Taşıt kredisine ek olarak arsa kredisi veren bankaları da merak ediyorsan kredifaizbanka.com/arsa-kredisi-veren-bankalar/ bağlantısını ziyaret edebilirsin.

Taşıt kredisinin tamamını veren banka var mı?

Taşıt kredisinin tamamını veren banka bulunmamaktadır. Bu durum aynı zamanda düzenlemelere aykırı olacaktır. Bu nedenle, taşıt kredisinin tamamını veren banka söz konusu değildir.

2. el araç kredisi veren bankalar nelerdir?

Ülkemizde hemen hemen tüm bankalar, 2. el araç kredisi vermektedir. Bu nedenle, herhangi bir bankayı öne çıkarmak yerine sizlerin daha önce çalıştıkları, hesabınızın bulunduğu bankaların şubeleriyle iletişime geçmenizi önermek daha doğru olacaktır.

Araç kredisi yüzde kaçını veriyor isimli yazımıza ek olarak, telefon kredisi veren bankalar 2019 isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..