Arsa Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları 2018

Arsa kredisi, şartları en fazla merak edilen kredi türleri arasında yer almaktadır. Arsa kredisi, niteliği ve yapısı itibariyle en çok konut kredisine benzemektedir. Ancak, bu kredi türünün konut kredisinden farklı olduğunu da söylemeliyiz. Gerek şartları olsun; gerek vade, limit vb. başlıklar olsun arsa kredisinin kendisine has bir takım farklılıkları olduğunu ifade edebiliriz.

Giriş kısmında çok fazla arsa kredisinin özelliklerinden bahsetmeyeceğim. Bu bilgileri zaten yazımızın ilerleyen kısımlarında sizlere fazlasıyla anlatacağım. Burada daha çok arsa kredisi ile ilgili hangi bilgilere ulaşabileceksiniz, bunlardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle sizlere arsa kredisi türlerinden bahsedeceğim. Hangi arsalar krediye uygundur, arsa kredisi için gerekli evraklar nelerdir, arsa kredisi veren bankalar 2018 yılında hangileri ve daha birçok sorunun cevabını sizlerle paylaşacağım.

Şimdi dilerseniz, konumuzu tüm yönleriyle ele almaya başlayalım.

Arsa kredisi türleri nelerdir?

Arsa kredisi türlerini ikiye ayırabiliriz:

 • İmarlı arsa kredisi
 • İmarsız arsa kredisi

Neden ikiye ayırdığımızı soracak olursanız, her ikisinde şartlar ve koşullar değişmektedir.

İmarlı arsa almak istediğinizde kredi kullanmanız durumunda satın almak istediğiniz imarlı arsa üzerinde ipotek koyarak kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir başka ipoteğe gerek kalmayacaktır.

İmarsız arsa almak istediğinizde ise kredi kullanmanız durumunda imarsız arsa üzerine ipotek konulmamaktadır. İmarsız arsa kredisi alabilmeniz için başka bir gayrimenkul üzerine ipotek koydurtmak zorunda kalırsınız.

Bu iki durum arasındaki fark şundan kaynaklanmaktadır: İmarlı arsa, banka gözünde değerlidir, kredi taksitlerinin ödenmemesi durumunda çok hızlı bir şekilde satılabilir. İmarsız arsa ise bankanın gözünde risklidir, kredi taksitlerinin ödenmemesi durumunda imarsız arsanın hızlı bir şekilde satılamama riski bulunmaktadır. İşte her ikisinde şartların değişmesinin nedenini buna bağlayabiliriz.

Arsa satın almak istediğinizde banka, arsanın değerini tespit etmek için expertiz raporunu görmek isteyecektir. Arsa değerinin tamamına kredi veren bankalar olabileceği gibi arsa değerinin belli bir yüzdesine kadar kredi verebilecek bankalar da bulunmaktadır. Arsa değerinin % kaçına kadar kredi kullanabilirsiniz, bu durum bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir.

Krediye uygun arsa ne demektir?

Bankaların arsa kredisi için belirlediği şartlar farklı olsa da bazı standart koşullar da bankalar tarafından talep edilmektedir. Ancak şunu ifade edelim ki, bazı bankalar sadece imarlı arsa için kredi verebilirken bazıları imarsız arsa kredisi de verebilmektedir. Bu durumun da bankadan bankaya değiştiğini ifade edebiliriz.

Genel itibariyle arsanın krediye uygun olması için belediye sınırları içerisinde ve imarlı olması önemlidir. Ancak bu olmazsa olmaz bir kural değildir. Yine arsa hisseli ise tüm hissedarlar tarafından satılması da arsanın krediye uygun hale gelmesini sağlamaktadır.  

Eğer satın almak istediğiniz arsa, krediye uygun değilse ihtiyaç kredisi kullanma seçeneğini düşünebilirsiniz. Detaylara kredifaizbanka.com/ihtiyac-kredisi-faiz-oranlari/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Arsa kredisi başvuru şartları nelerdir?

Arsa kredisi için başvuru yapmak istiyorsanız, birtakım başvuru şartlarını da yerine getirmeniz gerekebilir. Genel itibariyle başvuru aşamasında karşınıza çıkabilecek şartlar şunlar olabilir:

 • Arsa, birden fazla hisseli ise tüm hisselerin alınması şartı söz konusu olabilmektedir.
 • Ek teminat istenebilir. Sadece satın alınan arsa yeterli görülmeyebilir. Özellikle arsa imarsız ise sizden başka bir gayrimenkulu ipotek göstermeniz istenebilir.
 • Kredi tutarı, satın alacağınız arsa değerine göre belirlenebilir. Bazı bankalar, expertiz ücretinin %50’sine kadar, bazı bankalar %100’üne kadar arsa kredisi kullandırtabilir.
 • Arsa kredisinin vade süresi 36 ay ile 120 ay arasında değişkenlik gösterebilir. Genel itibariyle en fazla 60 aya kadar vade belirlenmektedir.

Son olarak borç ödeme geçmişinizin de iyi olması gerekmektedir. Eğer borç ödeme geçmişiniz iyi değilse ve kredi puanınız düşükse kredi kullanabilme ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır.

Kredi notunuzu düşükse kredifaizbanka.com/kredi-notu-dusuklere-kredi-veren-bankalar/ bağlantısında yer alan yazımızı inceleyebilirsiniz.

Arsa kredisi için gerekli evraklar nelerdir?

Arsa kredisi başvurusu yapmak için bazı evrakları temin ve ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu evraklar şunlardır:

 • Kimlik kartı
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Çalışanlar için maaş/ücret bordrosu
 • Esnaflar için son 3 yıllık mali bilanço, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi
 • İpotek gösterilecek gayrimenkul için tapu fotokopisi

Yukarıdaki belgeler, banka tarafından sizden talep edilecektir. Bu belgeleri ibraz etmeden kredi kullanımı ise söz konusu olmamaktadır.

Arsa kredisi veren bankalar 2018 hangileridir?

Ülkemizde arsa kredisi veren bankalar oldukça fazladır. Ancak bankaların uygulamaları, birbirinden farklıdır. Burada arsa kredisinde öne çıkan bankaları paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki listede yer alan bankaları inceledikten sonra size en uygun bankayı belirleyerek ilgili bankanın şubesine başvuru yapabilirsiniz.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

Arsa satın almak istiyorsanız, TEB’e başvuru yapabilirsiniz. Ancak, TEB arsa kredisi verirken sahip olduğunuz evi teminat göstermenizi talep etmektedir.

Peki ama ne kadar arsa kredisi kullanabilirsiniz?

TEB, bu konuda şunu diyor: Teminat göstereceğiniz evin expertiz değerinin %60’ına kadar arsa kredisi kullanabilmeniz mümkündür. Buna göre, evinizin expertiz değeri 100.000 TL çıkarsa en fazla 60.000 TL arsa kredisi kullanabilmeniz mümkün hale gelmektedir.

TEB, bu kredi türü için en fazla 48 ay vade yapabilmektedir.

Ziraat Bankası 

Ziraat Bankası da arsa kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. 60 aya kadar vade imkanı sunmaktadır. Ziraat Bankası’nda satın alacağınız arsa üzerine ipotek konulur ve arsa expertiz değerinin en fazla %50’sine kadar kredi kullandırılır.

Ziraat Bankası’ndan bu krediyi alabilmeniz için arsanın belediye sınırları içinde ve imarlı olması gerekmektedir. Kredi boyunca hayat sigortası yapılmaktadır. Arsaya ek olarak teminat da istenebilmektedir.

Türkiye İş Bankası

Satın alacağınız arsanın acil satış değerinin %50’sine kadar İş Bankası’ndan arsa kredisi kullanabilirsiniz. Ek teminat da istenebilmektedir. 60 aya kadar vade imkanı sunulmaktadır.

Detaylı bilgi için Türkiye İş Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Albaraka

Albaraka da arsa için finansman vermektedir. Albaraka’dan finansman kullanabilmeniz için arsanın belediye sınırları içerisinde ve imarlı olması gerekmektedir. Albaraka diğer bankalardan farklı olarak expertiz değerinin %100’üne kadar finansman verebilmektedir.

60 aya kadar vade süresi tanınmaktadır. Dini hassasiyeti olan vatandaşlarımızın Albaraka’dan kredi yerine finansman kullanabilmeleri mümkündür. Bu açıdan da diğer bankalardan ayrılmaktadır.

Şekerbank

Şekerbank şubelerine giderek arsa için kredi kullanabilirsiniz. Vade açısından oldukça avantajlıdır. 120 aya kadar vade ile arsa satın alabilmeniz mümkündür. Teminat olarak imarlı arsanızı gösterebilirsiniz. Satın alacağınız arsanın imarlı olmaması durumunda herhangi bir gayrimenkulunuzu de ipotek olarak gösterebilmeniz mümkündür.

Ancak göstereceğiniz ipoteğin expertiz değeri, kredi limiti açısından oldukça önemlidir. Teminat olarak göstereceğiniz gayrimenkulun %50’sine kadar arsa satın alımı için kredi kullanabileceğinizi söylemeliyim.

Arsa kredisi faiz oranları 2018 nedir?

Arsa için kredi kullanacaksanız, en uygun krediyi faiz oranlarını inceleyerek bulabilirsiniz. Açıkça söylemek gerekirse, arsa kredisi faiz oranları, konut kredisi faiz oranlarına kıyasla daha yüksektir.

Konut kredisi faiz oranlarına kredifaizbanka.com/konut-kredisi-faiz-oranlari/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yukarıda sıraladığım ve arsa kredisinde öne çıkan bankaların faiz oranlarına bakacak olursak bu oranları şu şekilde 2018 yılı Haziran ayı itibariyle güncel olarak şu şekilde paylaşabiliriz:

TEB’in arsa için kredi faiz oranı aylık %1,94’tür.

Ziraat Bankası’nın arsa için kredi faiz oranı aylık %1,67’dir.

Albaraka’nın arsa için kredi faiz oranı aylık %1,65’tir.

Türkiye İş Bankası’nın arsa için kredi faiz oranı ise aylık %1,99’dur.

Şekerbank’ın arsa için kredi faiz oranı ise aylık %2,19’dur.

Biliyorsunuz ki, Merkez Bankası’nın faiz artırımı sonrası kredi faizleri inanılmaz oranda yükselmiştir. Faizlerin neden yükseldiğini ya da arttırıldığını kredifaizbanka.com/faizler-ne-zaman-duser/ bağlantısında yer alan yazımızda okuyabilirsiniz.

Arsa vergisi var mı?

Arsa sahibi olanlar tıpkı konut sahipleri gibi her yıl emlak vergisi ödemek zorundadır. Satın alacağınız arsa için emlak vergisini yılda 2 taksit ile ödemek zorundasınız.

Peki ama ne kadar arsa vergisi ödeyeceğim?

Bu sorunun cevabı arsanın bulunduğu konuma göre değişecektir.

Eğer arsa, büyükşehir sınırları içinde yer alıyorsa binde 6, büyükşehir sınırları dışında yer alıyorsa binde 3 emlak vergisi ödemek durumunda kalırsınız.

Şubeye gitmeden kredi kapatılır mı? Konuyla ilgili tüm detaylar kredifaizbanka.com/subeye-gitmeden-kredi-kapatma/ bağlantısında yer alan yazımızda.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..