İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2018 Düştü Mü? (Mevcut Durum)

İhtiyaç kredisi faiz oranları 2018 yılında tüketici ve ihtiyaç kredisi kullanmayı düşünen vatandaşlarımız tarafından oldukça takip edilen konulardan birisidir. Biz de bu nedenle, en uygun ve en avantajlı ihtiyaç kredisi faiz oranlarına sahip ilk 10 bankayı sizinle paylaşmaya ve bu konuda bir inceleme ve yönlendirme yazısı kaleme almaya karar verdik.

Sponsor Reklamlar

Yazımız aracılığıyla 10 bankanın ihtiyaç kredisi faiz oranları ile ilgili son verilerini inceleyebilecek ve aynı zamanda bankaları, birbirleriyle kıyaslama şansı yakalayacaksınız.

Şimdi dilerseniz, bankalar özelinde ihtiyaç kredisi faiz oranları ile ilgili 2018 yılı güncel verileri inceleyelim.

Sponsor Reklamlar

İhtiyaç kredisi faiz oranları düştü mü?

Öncelikle son gelişmelerden biraz bahsetmek istiyorum. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın son dönemde almış olduğu kararlar neticesinde faiz oranlarında ciddi oranda bir değişim yaşandı. Bu değişim ile beraber ihtiyaç kredisi faiz oranlarında farklılık söz konusu oldu.

Peki ama bu değişim ihtiyaç kredisi faiz oranlarının düşmesi mi yoksa yükselmesi yönünde mi oldu?

Açıkça söylemek gerekirse, ihtiyaç kredisi faiz oranları yükseldi. Çünkü T.C. Merkez Bankası, dolar kurunu düşürebilmek adına faizleri arttırdı. M.B, faizleri artırınca mevduat faizleri yükseldi ve bu da tüketici kredisi faiz oranlarına yansıdı.

Sonuç olarak, son dönemde tüketici kredisi faiz oranları çok önemli ölçüde artmış oldu. Genel bir ifade kullanmak gerekirse, aylık %1,4 faiz oranı % 2’leri geçti. Hatta ve hatta bazı bankalarda bu oran %3’ü dahi geçti. Bu da kredi maliyetlerinin artmasına neden olmuştur.

Sponsor Reklamlar

Faizlerin neden yükseldiğini merak ediyor musun? Detaylar için kredifaizbanka.com/faizler-ne-zaman-duser/ bağlantısını ziyaret edebilirsin.

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları 2018 nedir?

Öncelikle, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile ilgili verilerin burada sürekli güncelleneceğini belirtmek istiyorum. Bu verileri, eğer karar kıldığınız bir banka söz konusu olacaksa ilgiyi banka ile iletişime geçerek de teyit etmenizi öneriyorum.

Size hiçbir zaman yanlış bilgi vermek istemem ve bu sebeple, ilgili banka ile daha sonra görüşmenizi öneririm. Ancak, burada yer alacak verilerin de ilgili bankaların internet sayfalarından aldığımı da söylemek isterim.

Kolay kolay bankaların faiz oranları sıklıkla değişmez. Ekonomik veriler ve risk ışığında değişebileceğini söyleyebilirim. Ayrıca, kişilere özel faiz oranlarının da söz konusu olabileceğini eklemeliyim. Eğer uzun süre bir banka ile çalışıyorsanız ve kredi ya da borç ödeme geçmişiniz oldukça düzenliyse, bankanız size kredi verme konusunda oldukça istekli olacağından güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarını da düşürebilir.

Bu tavsiye ve uyarılarımdan sonra dilerseniz, bankalara özel ihtiyaç kredisi faiz oranları ile ilgili bilgilere geçelim.

İhtiyaç kredisi faiz oranları 2018: Vakıfbank

Vakıfbank tarafından belirlenen ihtiyaç kredisi faiz oranları 2018 yılı itibariyle değişkendir. Değişkenlikten kastım, standart bir faiz oranının olmamasıdır. Hangi tür bir krediye ihtiyacınız varsa o ihtiyaca uygun faiz oranı da değişmektedir. Aşağıdaki tablo, bunun en güzel kanıtıdır.

Vakıfbank’ın aylık faiz oranı %2,25’lere kadar çıkmıştır. En fazla vade süresi ise 36 aya düşürülmüştür.

20.000 TL kredi kullanmanız durumunda 36 ay vadede aylık taksit tutarınız, 875 TL olacaktır. 3 yıl için ödemeniz gereken toplam tutar ise 31.000 TL’dir.

Konut kredisi faiz oranlarını mı merak ediyorsun? Tüm detaylara kredifaizbanka.com/konut-kredisi-faiz-oranlari/ bağlantısından ulaşabilmen oldukça kolay.

İhtiyaç kredisi faiz oranları 2018: Ziraat Bankası

Ziraat Bankası tarafından belirlenen ihtiyaç kredisi faiz oranları 2018 yılı itibariyle krediyi kullanacak kişinin durumuna göre değişmektedir. Çalışıyor musunuz? Emekli misiniz? Durumunuza göre Ziraat Bankası, faiz oranı belirlemiş durumundadır.

Sponsor Reklamlar

Dört farklı faiz oranı geçerlidir. Bunlara sırayla bakacak olursak;

 • Çalışanın artısı ve emeklinin artısı ihtiyaç kredisinde faiz oranı, aylık %1,85 olup oldukça uygundur.
 • Standart ihtiyaç kredisi faiz oranı, aylık %1,90’dır.
 • Tüketici ürün paketi faiz oranı ise aylık % 1,90’dır.

Görüleceği üzere, Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranları değişkenlik göstermektedir.

İhtiyaç kredisi faiz oranları 2018: Akbank

Akbank tarafından belirlenen ihtiyaç kredisi faiz oranları 2018 yılında tutara göre değişkenlik göstermektedir. Ancak en düşük faiz oranının aylık %2,76 olduğunu ifade etmeliyim.

Aylık %2,76 faiz oranı ve 36 ay vadeli 20.000 TL’lik bir kredi için aylık 960 TL taksit ödersiniz.

İhtiyaç kredisi faiz oranları 2018: Garanti Bankası

Garanti Bankası tarafından belirlenen ihtiyaç kredisi faiz oranları, aylık %2,77 civarındadır.

Bu anlamda, Akbank ile benzerlik göstermektedir.

İhtiyaç kredisi faiz oranları 2018: Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası’nın da faiz oranları değişmektedir. Ancak, bu değişiklik tamamen ilgili kişinin gelir durumuna ve kredi notuna bağlıdır. Genel olarak aylık faiz oranın ise %2,05 olduğunu söylemeliyim.

Türkiye İş Bankası’nın size özel faiz oranını öğrenmek için tıklayınız.

Kıyaslamalı ihtiyaç kredisi faiz oranları 2018: En uygun 10 banka tablosu

Yukarıda 5 bankanın ihtiyaç kredisi faiz oranlarını açıklamaya çalıştık. Şimdi ise geldik en önemli kısma. Bu kısımda sizlerle bir tablo paylaşacağım. Bu tablo aracılığıyla, bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını kıyaslama şansı elde edeceksiniz.

Aşağıdaki faiz oranları, değişkenlik gösterebilir. Ben açıkcası, en avantajlı pozisyonda olanlar için belirlenen faiz oranlarını ön plana çıkarmaya çalıştım. Bu nedenle, bu faiz oranlarının bankaların minimum faiz oranları olarak görmenizi isterim.

 1. Ziraat Bankası: %1,90
 2. Vakıf Bankası: %2,25
 3. Halk Bankası: %2,11
 4. Türkiye İş Bankası: %2,05
 5. Akbank: %2,76
 6. Garanti Bankası: %2,77
 7. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB): %3,12
 8. QNB Finansbank: %2,51
 9. ING Bank: %2,59
 10. Burgan Bank: %3,03

Uyarı: Faiz oranları, kredi notunuza, kredi tutarına ve diğer özel durumlara göre değişebilir.

Bir kez daha vurgulamak isterim ki, yukarıda yer alan bankaların faiz oranları, en düşük faiz oranlarını yansıtmaktadır. Bu nedenle, bu faiz oranlarının daha fazla düşmesini asla beklememelisiniz. Bilakis, özel durumlara ve kredi notlarına göre bu oranlar yükselebilir. Ben ilgili bankanın en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranlarını sizinle paylaşmaya çalıştım.

Tercih size kalmış, diyebilirim.

Bu arada, faizsiz ihtiyaç kredisi nasıl alınır? isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş