Faizsiz İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır 2018? (İpuçları ve Tüyolar)

Faizsiz ihtiyaç kredisi, nakit ihtiyacı olan ve kredi kullanmak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir kredi türüdür. Bu kapsamda, konuyla ilgili cevapları merak edilen sorular şunlar olmaktadır:

  1. 2018 yılı faizsiz ihtiyaç kredisi nasıl alınır?
  2. Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileridir?
  3. Faizsiz ihtiyaç kredisi hesaplama nasıl yapılır?

Bu yazımızda, sizler, tüm bu soruların cevaplarına ulaşırken; aynı zamanda konuyla ilgili ipuçları ve tüyoları da sizinle paylaşmış olacağız.

Genellikle, faizsiz ihtiyaç kredi talebi, iki farklı neden ile ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birincisi, kredi kullanım maliyetlerinin oldukça fazla olması ve bu maliyeti düşürme gereksinimidir. İkincisi ise faizin İslamiyette haram olması ve dolayısıyla kredi kullanımı sonucu ortaya çıkan faize bulaşmama isteğidir.

Her iki neden de faizsiz ihtiyaç kredisi konusunun önemini aslında bize anlatıyor. Şimdi dilerseniz, oldukça ilgi çekici olan bu konunun detaylarına geçelim.

2018 yılı faizsiz ihtiyaç kredisi nasıl alınır?

Faizsiz ihtiyaç kredisi nasıl alınır, sorusuna cevap vermeden önce ülkemizde kamu ve özel bankalar tarafından ihtiyaç kredisi faizsiz olarak veriliyor mu, verilmiyor mu, bu konuyu gerçekçi bir yaklaşımla açıklamak istiyorum.

İlk olarak, bankaların neden kredi verdiğini açıklayalım. Bunu, özellikle bir konuyu vurgulamak adına yapacağım.

Bankalar, kar yapmak için kredi verir. Peki ama bankalar nasıl kar elde eder?

En yüzeysel ve özet bir şekilde ifade etmek gerekirse; bankalar, paralarını mevduat hesabına yatırarak faiz geliri elde etmek isteyenlerden para temin eder. Bunun karşılığında da faiz geliri verir. Faiz geliri karşılığından elde ettiği nakdi ise kredi ihtiyacı olanlara faiz karşılığında satar. Mevduat faiz oranları ile kredi tahsisi faiz oranları arasında önemli oranda fark vardır. Bu fark, bankayı kara ulaştırır.

İlgili içerik: Banka mevduat faiz oranları 2018

Örnek vermek gerekirse; banka 100.000 TL’ye karşılık yıllık %14 faiz oranı ile faiz geliri vaat ediyorsa, bu 100.000 TL’yi yıllık %14’den daha fazla faiz oranı ile başkalarına satacaktır.

Şunu ifade etmek için bu konuya değindim: Ülkemizde faizsiz ihtiyaç kredisi yoktur. Bulamazsınız. Özellikle ihtiyaç kredisi türünde yoktur. Çünkü, ihtiyaç kredisi genellikle hane halkı kesime verilir ve katma değeri olabilecek alanlarda kullanılmaz. Genel itibariyle ihtiyaç kredileri, harcama yapmak için kullanılır; yatırım yapmak için değil. Bu nedenle, ihtiyaç kredisi türünde devletin faiz desteğini bulamazsınız. Esnaf ve tacirler için genellikle faizsiz ya da uygun faizli kredi verilmektedir. Çünkü, bu alanlarda verilen faizsiz veya avantajlı krediler, ekonomiye çok hızlı bir şekilde geri döner. Yatırıma, üretime, istihdama dönüşür.

İlgili içerik: Esnafa faizsiz kredi 2018 müjdesi ne zaman verilecek?

Peki ama nasıl faizsiz bir şekilde ihtiyaç kredisi alınır? Bunun da bir yöntemi elbette var.

Ülkemizde katılım bankaları adı altında birden fazla banka faaliyet göstermektedir. Özellikle bu bankaların temel amacı, ”faiz” ve ”kredi” ifadeleri ile çalışmamaktır. Katılım bankaları, faiz işletmez. Kredi vermez. Katılım bankalarında faiz ve kredi ifadelerinin eşdeğeri şu şekildedir:

Faiz = Kar payı

Kredi = Finansman

Katılım bankalarında kar payı ve finansman söz konusudur. Sizden para alır, size kar payı verir. Size para verir, karşılığında kar elde eder. Ülkemizde ancak bu şekilde verilmektedir. Kısaca, ifadeler sadece değişmektedir.

Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar 2018 hangileridir? Hesaplama nasıl yapılır?

Ülkemizde faizsiz ihtiyaç kredisini katılım bankalarının verdiğini ifade etmiştim. Peki ama ülkemizdeki katılım bankaları hangileridir? Hepsi ihtiyaç finansmanı veriyor mu? İpuçları ve tüyolar ile açıklayalım.

Ülkemizde aktif olan 5 temel katılım bankası faaliyet göstermektedir.

Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar 1: Albaraka Türk

Albaraka Türk’ün finansman türleri arasında genel bir ihtiyaç finansmanı yoktur. Eğer ihtiyacınız; konut alımı, taşıt alımı, dayanıklı tüketim eşyası alımı, arsa, arazi, düğün işlemleri ise ancak bu kapsamda finansman kullanabilirsiniz. Hac, umre, eğitim alanları için de Albaraka Türk’den finansman kullanabilirsiniz.

Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar 2: Kuveyt Türk

Kuveyt Türk de finansman kullandıran bankalardan birisidir. Albaraka Türk için ifade ettiklerim Kuveyt Türk için de geçerlidir.

Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar 3: Türkiye Finans

Türkiye Finans, ihtiyaç finansmanı veren iki katılım bankasından birisidir. Bu nedenle, faizsiz ihtiyaç kredisini Türkiye Finans Bankası’ndan alabilirsiniz.

Finansman hesaplaması yapmak için tıklayınız.

Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar 4: Vakıf Finans

Taşıt, arsa, işyeri ihtiyaçlarınız için Vakıf Finans’dan faizsiz ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Faizsiz ihtiyaç kredisi veren banka 5: Ziraat Finans

İhtiyaç finansmanı veren bir diğer banka da Ziraat Finans’tır. Ziraat Finans ile ihtiyacınıza uygun finansman kullanabilirsiniz.

Finansman hesaplaması için tıklayınız.

Sonuç

Ülkemizde gerçek anlamda faizsiz olarak ihtiyaç kredisi kullanabilmek mümkün değildir. Çünkü her banka, kar yapmak ister ve kredileri faizli bir şekilde kullandırır. Özellikle faiz maliyetinden kurtulmak isteyenler için en fazla uygun faizli ihtiyaç kredileri söz konusu olabilir. Dini hassasiyeti olan vatandaşlarımız ise kar payı sistemi çalışan katılım bankalarını tercih edebilirler. Katılım bankaları, faiz değil de kar payı üzerinden çalışırlar. Kredi kullandırmazlar, finansman sağlarlar. Bu konuda ön plana çıkan iki banka vardır. Bunlardan birisi Türkiye Finans Bankası, diğeri de Ziraat Katılım Bankası’dır.

Faizsiz ihtiyaç kredisi ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..