İşsizlere Kefilsiz Kredi Veren Bankalar 2018 Burada!

Ülkemizde işsizlik oranları, yıllar itibariyle artış eğilimindedir. Artan işsizlik sonucu ise işsiz vatandaşlarımızın nakit ihtiyaçlarının olduğunu tahmin etmek çok zor olmasa gerek. İşsiz vatandaşların nakit ihtiyaçlarının artmasıyla beraber kredi olanakları da sürekli araştırılıyor.

Sponsor Reklamlar

Özellikle 2018 yılında işsizlik oranının %10,2 olarak açıklanması, bu alanda bankaların yeni düzenlemeler yapmasına ve işsiz olan müşterilerine uygun kredi türleri oluşturmasına neden oldu. Biz de bu yazımızda, işsizlere kefilsiz kredi veren bankalar konusunu kaleme aldık. Bu doğrultuda, yazımızda işsizlere kefilsiz kredi veren bankaların hangi şartlarda ve hangi durumlarda kredi verdiği buradan açıklamak istiyoruz.

Şimdi dilerseniz, işsizlere kefilsiz kredi veren bankalar konusunu detaylı olarak ele alalım.

İşsize kefilsiz kredi 2018 nedir?

Bankaların işsizlere kefilsiz olarak verdiği kredi türüne işsize kefilsiz kredi denilmektedir. Bankaların müşterilerine kredi verirken dikkat ettiği en önemli unsurların başında hiç kuşkusuz, krediyi kullanacak olan kişinin sabit bir gelirinin olup olmadığı gelmektedir. Bu yüzden de, öncelikli değerlendirme kriterlerinden birisi de müşterilerin çalışıp çalışmadığı hususudur. Bu nedenle, eğer işsizseniz veya herhangi bir geliriniz yoksa banka üzerinden yapacağınız kredi başvurularının büyük bir ihtimalle olumsuz sonuçlanacağını belirtmek istiyoruz.  Ancak konuyla ilgili istisnai durumların olduğunu da belirtelim. Konumuz da bu zaten.

Şimdi dilerseniz, bu istisnai durumlara geçelim.

İşsizim ve kefilim yok, kredi alabilir miyim?

Bu konuda, kredi alma ihtimaliniz düşük olsa da kredi kullanabileceğinizi söylemeliyim. Ancak, bu durumda kefil olmasa da teminat gösterme zorunluluğunuz olabilir. Kredi çekmek istediğiniz zaman bankaya bir teminat göstermek zorunda kalabilirsiniz. Yani, işsiz ve sabit geliriniz bulunmuyorsa, bankaya giderek kredi çekmek istediğiniz zaman bankanın sizlerden kredi karşılığında bir teminat isteyeceğini belirtmek istiyoruz.

Örneğin, taşınmazlarınız veya bir aracınız varsa, bu varlıklarınızı bankaya ipotek göstermeniz durumunda banka sizlere belirli bir miktarda kredi vererek bu konuda hizmet sunabilmektedir.

Sadece bu şartların sağlanmış olması da bankanın sizlere kredi vereceği anlamına gelmez. Bunun için kredi sicil notunuzun yüksek olması ve daha önce kullanmış olduğunuz kredilerde ödemelerinizi düzgün yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer kredi sicil notunuz düşük ve daha önce çekmiş olduğunuz kredilerde ödemelerinizi aksattıysanız, bankaların sizlere kredi vermeyeceğini buradan üzülerek belirtmek istiyoruz.

İşsizlere kefilsiz kredi veren bankalar 2018 hangileridir?

Ülkemizde işsizlere kefilsiz kredi veren bazı bankalar bulunmaktadır. Ancak, bu bankaların sizden kefil olmasa da ipotek teminatı talep edebileceğini belirtmiştik.

Şimdi dilerseniz, bu bankaların isimlerini tek tek sıralayalım.

  1. Garanti Bankası
  2. Şekerbank
  3. Denizbank
  4. İş Bankası
  5. Akbank

Özellikle, işsizlere kefilsiz kredi konusunda öne çıkan bankalar bunlardır. Ancak, bu durum, diğer bankaların kredi vermeyeceği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle, diğer bankaları da göz ardı etmemeniz konusunda yönlendirme yapmak isterim.

Yukarıda yer verdiğim bankaların dışında kalan bankaların da sizlere kredi verdiğini, bunun için araştırma yapmanız gerektiğini belirtmek istiyoruz. Bankalardan kredi kullanmak istediğiniz zaman, bankaların müşteri hizmetleri danışma hatlarını arayarak veya şubelerini ziyaret ederek bu konuda daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Kredi sicil notunuza göre bu durum değişkenlik göstereceğinden, size kesin bu ya da şu bankadan kredi alabilirsiniz, diyebilmemiz oldukça zordur.

İlgili içerik: Bankalar kredi vermiyor, ne yapmalıyım?

Sonuç

İşsiz olarak hayatınıza devam ediyor olmanız, bankaların sizlere kredi vermeyeceği anlamına gelmez. Bankaların en çok önem verdiği konular arasında yer alan kredi sicil notu için yapmanız gereken, düşük olan kredi sicil notunuzu yükseltmek ve bankaların kredi programlarına güçlü kredi notu ile başvuru yapmaktır.

Bu yüzden, kredi sicil notunuzu yükseltmek için öncelikli olarak ödemeleriniz varsa bunları düzenli bir şekilde yapmalısınız. Bu kredi ya da kredi kartı ödemeleri olabilir, hiç farketmez. Bu yüzden de işsiz olarak kredi sicil notunuzu yükseltmeniz, kredi çekmek konusunda sizlere önemli bir ayrıcalık sağlayacaktır.

İşsiz olarak devam ettiğiniz hayatınızda, kredi çekmek için bankalara belli bir teminat göstererek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken taşınmazlarınızı bankalara ipotek olarak göstermek olacaktır. Yani konutunuz, arsanız veya aracınız varsa bankaya gittiğiniz ve kredi başvurusu yapacağınız zaman bunları ipotek olarak göstermeniz bankanın sizlere kredi vermesini daha da kolay hale getirecektir. Bu yüzden de işsiz olarak kredi çekmek istediğinizde, sizin adınıza olan taşınmazların belgesi ile bankaya giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu belgeler, kredi çekmenizi daha kolay hale getirecektir.

Son olarak, eğer işsizseniz kendinize ait bir işletme açabilme şansını da değerlendirmelisiniz. Özellikle tecrübe sahibi olduğunuz bir alanda işletme açmanız banka kredileri ve uygun devlet destekleri ve kredileri ile artık mümkün olabilmektedir. Bu nedenle, uygun faizli işletme açma kredileri ve devlet kredilerini de incelemenizi öneririm.

İlgili içerik: Girişimci kredisi ve desteği 2018

İlgili içerik: İşyeri açma kredisi veren bankalar hangileridir?

İşsizlere kefilsiz kredi veren bankalar ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..