İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar 2019 (DEVLET DESTEKLİ)

İşyeri açma kredisi konusunu şöyle bir internet ortamında arattığınızda karşınıza içi boş, laf kalabalığı yapılmış birçok içerik çıkacaktır. Halbuki konu oldukça önemli ve bu konuda hiçbir şekilde yanıltıcı, yalan bilgi verilmemesi gerekir. Sonuçta işletme açacaksınız ve bu yolda çeşitli planlarınız var. Bu planlardan en önemlisi de finansman planıdır. İşyeri açacaksınız ama öz kaynağınız (cebinizdeki para) var mı? Ne kadarını kredi ile karşılayabilirsiniz? Kredi çekebilir misiniz? Ya da devlet desteğinden faydalanabilir misiniz? Bu soruların cevabı aslında sizin işletmenizi açıp açamayacağınızı belirler.

Sponsor Reklamlar

En başından ifade edeyim: Sermayeniz hiç yoksa, işyeri açma fikrini en azından biraz erteleyin. İnternette dolaşan laf salatalılıklarından uzak durun. Aksi takdirde, tamamen borçla, kredi ile işyeri açmanız durumunda çok zorlanırsınız. Bu sadece bir tavsiye son karar sizin.

Şunu söylemiyorum: Sermayeniz yoksa asla para kazanamazsınız. Hayır, kazanabilirsiniz. Ancak bu oldukça zaman alır. Üstelik sermayesiz para kazanma yöntemlerinde dahi paraya ihtiyaç duyarsınız. Dediğim gibi zaman alır. Neyse, konumuz bu değil.

İşyeri açma planları yaptığınızı tahmin etmek zor değil. Anlaşılan krediye veya desteğe ihtiyacınız var. Bu yazımızda, sizlere hem işyeri açma kredileri konusunda hem de işyeri açma devlet destekleri konusunda bilgilendirme yapacağım.

Sponsor Reklamlar

Umarım, işyeri açma kredisi ile ilgili bu konuda bir faydamız dokunur.

İşyeri açma kredisi veren bankalar 2019 hangileridir?

Şimdi, öncelikle genel bir durumdan bahsedelim. Sonra istisnai konuları belirtelim. Zaten makalemize değer katacak olan kısım da bu istisnai durumlardır. Sizi yönlendirmesi açısından oldukça kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Genel Durum

Sponsor Reklamlar

Öncelikle, eğer yeni bir işletme açacaksanız ve işyeri açma kredisi almak istiyorsanız, işletmeniz için genel olarak (istisnai durumlar var, anlatacağım.) hiçbir banka size kredi vermez. İşyeri adına alınacak krediler için 12 ay sınırı vardır. Çünkü banka, sizin mali bilançonuzu görmek ister. Yeni kurulduğunuz için mali bilançonuz yoktur. Bu nedenle, sizi 12 ay bekletir.

Eğer işletme açmadan önce kredi almak istiyorsanız yapmanız gerekenler:

Yapılacak şey, eğer kredi notunuz düşük değilse ya da Hangi banka kaç puanla kredi veriyor? isimli yazımızda anlattığımız risk sınıfı içerisinde değilseniz, ihtiyaç kredisi çekmenizdir. Bu en mantıklı olanıdır. İşyeri açma kredisi istiyorum, bana kredi verin derseniz, sonuç olumsuz olacaktır. Bankaların tamamına yakını bu talebinizi reddeder. (TEB hariç, anlatacağım)

Şimdi bazı bankaları size sırasıyla anlatacağım. Bu bankalar, işyeri açma kredisi konusunda en avantajlı ve olaya en sıcak yaklaşan bankalar.

Son olarak, faydalanabileceğiniz Kredi Garanti Fonu sisteminden bahsedeceğim. Ayrıca, işletme açtıktan sonra esnafa faizsiz kredi olanaklarından da faydalanabilmeniz mümkündür. Bu olanakları inceleyebilirsiniz.

İlgili içerik: Genç girişimci kredisi ve desteği 2019

Halk Bankası işyeri açma kredisi 2019

Halk Bankası‘nın yeni işyeri açacak olanlara verdiği işyeri açma kredisi bulunmaktadır. Ancak belli şartları var. Bu şartları sağlıyorsanız, aşağıda anlatacağım kredilerden faydalanabilmeniz mümkündür.

4 çeşit işyeri açma kredisi bulunmaktadır:

 • Genç girişimci işyeri açma kredisi: Üniversite mezunu deneyimsiz ama mezun olduğunuz bölümle ilgili bir işyeri açacaksanız, Halk Bankası size 50.000 TL kredi verebilir.
 • Cesur girişimci işyeri açma kredisi: Mesleki kurumlardan eğitim sertifikası veya belgesi sahibi iseniz, deneyimli iseniz ve kendi işyerinizi açmak istiyorsanız 30.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Usta girişimci işyeri açma kredisi: Üniversite mezunu ve deneyimli iseniz ve eğitim aldığınız iş kolunda işyeri açma gibi bir düşünceniz varsa 75.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Mucit girişimci işyeri açma kredisi: Teknokentlerde faaliyet gösteren ve patenti alınmış her türlü buluş veya icadı hayata geçirmek isteyenlere 75.000 kredi verilebilmektedir.

Bu dört kredi için 48 aya kadar vade yapılabiliyor ve geri ödemeler aylık eşit taksitli olarak yapılıyor.

Yukarıdaki bu kredilerden faydalanabilmeniz için işyerini açmış olmanız şart. Ancak 1 yıl bekleme derdiniz yok. Hatta 1 yılı aşanlara vermiyor. Şirket kuruluşunu tamamlamış olmanız yeterlidir.

Gerekli belgeleri de sizinle paylaşmak isterim:

Sponsor Reklamlar

 1. Girişimci Kredisi Başvuru Formu
 2. Firma Sahibi/Ortaklarının Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı/Ehliyet) Fotokopisi
 3. Ticaret Sicil Gazetesi veya Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicili Gazetesi
 4. Vergi Levhası
 5. Temsile Yetkili Kişilerin Noter Onaylı İmza Sirküleri
 6. Gelir ve Varlık Durumunu Gösteren Belgeler(Tapu, Taşıt Ruhsatı vb.)
 7. Öğrenim Durumu Belgesi/Eğitim Sertifikası
 8. Daha Önce Çalıştığı İş Yerlerini Gösteren Belgeler

TEB işyeri açma kredisi 2019

Tam manasıyla işyeri açma kredisi alabileceğiniz bir banka varsa o da TEB’dir. Şu an için TEB öne çıkıyor bu konuda. İmalat, ticaret veya hizmet sektöründe faaliyet gösterecek olanlara veya işletme kurulmasının üstünden 1 yıl geçmemiş olanlara işyeri açma kredisi verilmektedir.

TEB sizden bir iş planı isteyecektir. Krediniz bu iş planınıza göre değerlendirilecektir. Bu kısım önemlidir.

Özellikle, projenizin ihtiyacına göre 50.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. KGF teminatı varsa bu tutar 100.000 TL’ye kadar çıkıyor. (KGF sistemini aşağıda anlatacağım.)

TEB size uygun geri ödeme imkanı da sunuyor. 3-6-9-12 ay geri ödemesiz kredi avantajı yakalayabilirsiniz.

Bu anlamda TEB’in işyeri açma kredisi kapsamındaki kredi programlarını sıralayalım:

 • Taksitli Ticari Kredi
 • KGF Teminatlı Girişimci Kredisi
 • Şirket Kredi Kartı
 • Spot Krediler
 • Rotatif Krediler
 • Kredili Mevduat Hesabı
 • Taşıt Kredisi
 • Girişimci Hizmet Paketi

Kredi Garanti Fonu sistemi

Kredi Garanti Fonu, özellikle işyeri açma kredisi çekerken teminat sıkıntısı yaşayanların problemini çözen bir fon yapısıdır. Bu sayede, girişimciler finansman ihtiyaçlarını kolay bir şekilde giderebilmektedir.

Kredi Garanti Fonu, yani KGF, bir iş fikrine dayalı olarak faaliyet gösteren ve kuruluş yılı 2 yıl olmamış işletmelerin başvurduğu kredilere kefil olmaktadır.

Ama her girişimci için değil. Özellikle genç ve kadın girişimciler için geçerlidir bu durum.

KGF’nin genç girişimcilere kefil olabilmesi için şu şartlar aranmaktadır:

 • Yararlanıcının KOBİ vasfını haiz gerçek veya tüzel kişi işletme olması,
 • Genç Girişimcinin 18 yaşını doldurmuş, 30 yaşını aşmamış gerçek kişi şahıs işletmesi veya hisseleri toplamının en az %50’si başvuru tarihi itibarıyla söz konusu yaş sınırı aralığındaki gençlere ait olan tüzel kişi işletme olması,
 • Yararlanıcının başvuru tarihi itibarıyla faaliyet süresinin kuruluş tarihine göre 2 yılın altında olması,
 • Yararlanıcının en az ilkokul mezunu olması.
 • Başvurular bankalar kanalıyla KOBİT üzerinden web ortamında yapılmaktadır.

KGF’nin genç girişimcilere kefil olabilmesi için şu şartlar aranmaktadır:

 • Yararlanıcının KOBİ vasfını haiz gerçek veya tüzel kişi işletme olması,
 • Kadın Girişimcinin 55 yaşını aşmamış gerçek kişi kadın şahıs işletmesi veya hisseleri toplamının en az %50’si söz konusu yaş sınırını aşmamış kadınlara ait olan tüzel kişi işletme olması,
 • Yararlanıcının başvuru tarihi itibarıyla faaliyet süresinin kuruluş tarihine göre 2 yılın altında olması,
 • Yararlanıcının en az ilkokul mezunu olması.
 • Başvurular, bankalar kanalıyla KOBİT üzerinden web ortamında yapılmaktadır.

İşletmenizi açtıktan sonra faydalanabileceğiniz kredi programları: Esnaf kefalet kredisi 2019 ne kadar? ve Nefes kredisi 2019 şartları nelerdir?

Devlet destekli iş yeri açma kredisi var mı?

Evet, bu konuyu internette sulandıran sulandırana. Ben size burada bazı gerçekleri anlatacağım ki kimse yanlış bir bilginin kurbanı olmasın. Kafanız karışmadan olabildiğince net ve özet bir şekilde anlatacağım.

KOSGEB’in işyeri açacak olanlara bir desteği var, evet. Öncelikle bu desteği anlatacağım.

Desteğin tutarı şu şekildedir:

 • 50.000 TL (Geri ödemesiz)
 • 100.000 TL (Geri ödemeli)

Bu tutar, hemen hesabınıza yatırılır mı? Hayır.

Bu destekten faydalanabilmeniz için öncelikle, işyeri kurmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimi almalısınız. Eğitim, 32 saat sürüyor ve ücretsiz. İlinizde düzenlenen eğitimlere katılabilirsiniz.

Bu eğitimi aldıktan sonra işyerinizi resmi olarak kurmalısınız. (Vergi levhası, SGK kaydı, imza sirküleri, esnaf veya ticaret odasına kayıt vb. işlemler…)

İşletmenizi resmi olarak kurduktan sonra KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmalısınız.

Kaydınız onaylandıktan sonra kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak iş planı doldurmalısınız.

İş planınız onaylanırsa, KOSGEB’in onay verdiği harcamaları yaparak desteği alabilirsiniz.

Önceden harcamaları yaptıktan sonra destek alırdınız, şimdi makine-teçhizat vb. alımlar için % 20 teminat ile erken ödeme alabiliyorsunuz.

Son olarak, 50.000 TL ve 100.000 TL kısmını anlatayım.

50.000 TL, hibedir. Geri ödemesizdir. 2.000 TL işletmeyi kurduğunuz için verilir. 18.000 TL makine-teçhizat vb. alımlarınız için ödenir. 30.000 TL, kira ve personel harcamalarınız için size ödenir.

Tak diye ödenmez. Personel alırsınız, maaşını ödersiniz. Ücret bordrosu, banka dekontu ve SGK hizmet listesi ile geri ödeme alırsınız. Aylık ödemedir. Peşin verilmez. Kira da öyle. Kontrat ve banka dekontu ile ödeme alırsınız.

100.000 TL ise sadece makine-teçhizat alımlarınız için verilir ve geri ödemelidir. Makineyi alırsınız, teminat gösterirsiniz. KOSGEB gelir ve makineyi görür. Fatura ve dekont karşılığında destek oranı kadar bu krediyi alırsınız.

Sermayeniz yoksa, KOSGEB desteği de sizin için ilaç değildir.

Çok ayrıntı var, ancak bu konulara girmiyorum.

Bize her türlü soru ve görüşü iletebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş