Hangi Banka Kaç Puanla Kredi Veriyor 2018? (Kredi Notuna Göre)

Ülkemizde kredi kullanımı, oldukça yaygın bir uygulamadır. Konut, ihtiyaç ve araç kredileri oldukça talep görüyor. Ancak, herkes kredi kullanabiliyor mu? Hayır.

Bunun temel nedeni ise düşük kredi notudur. Kredi notu düşük olan vatandaşlarımız ne yazık ki kredi kullanamamaktadır. Peki ama neden?

En açık tabirle ifade etmek gerekirse, bankaların bu kişilere ”güven” duymaması ve bu kişileri, çekilmesi muhtemel krediyi geri ödeme hususunda riskli sınıfında değerlendirmeleridir.

Tam da bu noktada, hangi banka kaç puanla kredi veriyor 2018 yılında? sorusu gündeme geliyor.

İlk olarak, hangi banka kaç puanla kredi veriyor sorusundan önce kredi notu nedir, kredi puan tablosu nedir? Bu konu ile başlamak istiyorum.

Kredi notu nedir?

Kredi notunu şu şekilde tanımlamak mümkündür:

Kredi, kredi kartı vb. banka enstrümanlarının kullanılması sonucu elde edilen kredi hareketlerinin bir merkezde toplanması ve analiz edilerek değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan puanlama göstergesidir.

Kredi notu, tabir-i caizse sizin ödeme hareketlerinizin bir sonucudur. Borçlarınızı zamanında mı ödediniz? Geç mi ödediniz? Ne kadarını ödediniz? Tüm bunların bir değerlendirilmesidir.

Puanınız yüksekse sorun yoktur. Puanınız düşükse kredi ya da kredi kartı başvurularınızda olumsuz sonuçlar ile karşılaşırsınız.

Kredi notu ile ilgili bazı önemli bilgileri de sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle, kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenmektedir. Ve belli periyotlarda güncellenir. Düzenli ödemeleriniz sonucu yükselir. Düzensiz ödemeler, gecikmeler, hiç ödeme yapılmaması gibi hareketlerde düşer.

Eğer 5 yıl aktif kredi veya kredi kartı ve Kredi Kayıt Bürosu çalışmanız yoksa kredi notunuz sıfırdır. Bankalar, tamamen şüpheyle yaklaşır size.

Findeks üzerinden her zaman kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, kredi puan tablosu ya da kredi notu tablosu konusuna geçelim.

Kredi puan tablosu ve kredi notu tablosu 2018

Yukarıda da bahsettim aslında. Kredi notu, sizin geçmişte yaptığınız ya da yapmadığınız ya da geç yaptığınız ödemelerinizin bir sonucudur. Borçluluk oranınıza ve ödeme performansınıza göre belirlenmektedir.

Bankaların hızlı bir şekilde kredi değerlendirmesi yapmaları kredi notu sayesindedir. Yani, bu sistemin bir getirisidir. Bankalar, çok hızlı bir şekilde kredi notuna bakarak kredi ya da kredi kartı başvurularını değerlendirmektedir. Bu sayede, bir ön eleme işlemi yapmaktalar. Eğer detaylı bir değerlendirme söz konusu ise farklı parametrelere de bakarlar.

Şimdi sizlere kredi puan tablosunu paylaşmak istiyorum.Bu kredi puan tablosu, hangi kredi notu aralıklarının hangi risk grubuna girdiğini işaret etmektedir. Genel olarak aşağıdaki tablo kullanılsa da her bankanın risk grubuna göre puan aralıkları değişkenlik göstermektedir. Örneğin, Ziraat Bankası için 1200 kredi puanı az riskli iken Yapı Kredi için 1200 puan orta riskli olabilmektedir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

 

Yukarıdaki tablo, bankaların kredi veya kredi kartı başvurularında baz aldıkları genel bir tablodur, diyebiliriz. Hangi banka kaç puanla kredi veriyor sorusunun cevabı da aslında bu tabloda saklıdır.

Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim? Bireysel kredi notu kaç olmalı?

Bu noktada yukarıda paylaştığım kredi puan tablosunu yorumlamam gerekmektedir.

  • 1-699 puan aralığı: Kredi notunuz, bu aralıkta ise kredi alma ihtimaliniz yoktur. Hiçbir bankadan kredi ya da kredi kartı alamazsınız.
  • 700-1099 puan aralığı: Orta riskli grup olsa da kredi kullanılması kefil veya ipotek ile söz konusu olabilir. Kefilsiz ya da ipoteksiz kredi kullanabilmeniz çok fazla ihtimal dahilinde değildir.
  • 1100-1499 puan aralığı: Az riskli gruptur. %50 ihtimal ile kredi alabilir. Ancak, kredi vermeyen bankalar da söz konusu olabilir. Bu nedenle, bütün banka seçenekleri değerlendirilmelidir. Kredi talebiniz, özellikle gelir durumunuza bakılarak kararlaştırılır.
  • 1500-1699 puan aralığı: Kefilsiz, ipoteksiz kredi çekebilir. Sorun yok. Anında kredi veren bankalar fırsatlarını kullanabilir.
  • 1700-1900 puan aralığı: Kredi ya da kredi kartı başvuruları %100 onaylanır.

Bireysel kredi notunuz, en az 1100-1499 arasında olmalıdır. 1100’ün altında ise bireysel kredi kullanabilmeniz oldukça zor olacaktır.

1 ile 1099 kredi notu aralığında olan vatandaşlarımıza şunu öneriyorum: Mutlaka kredi notunuzu yükseltmelisiniz.

Peki ama nasıl?

Dilerseniz, şimdi kredi notu nasıl yükseltilir, bu konuya geçelim.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Öncelikle kredi notunu yükseltmek isteyenleri iki sınıfa ayırmamız gerekmektedir. Bunlardan birincisi, borç ödemelerinde zorlananlar; ikincisi ise borçları ödeyemediğinden dolayı takibe ve kara listeye düşenler.

Öncelikle, kredi veya kredi kartı borçlarını ödemede zorlananlar için bazı önerilerde bulunmak istiyorum.

Eğer borçlarınızı ödeme hususunda zorluk yaşıyorsanız, ödemelerinizi geciktirmemek veya düzenli yapmak adına borçlarınızı gelirinizi de dikkate alarak yapılandırmalısınız. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Özellikle birden fazla kredi kartı veya kredi borcunuz varsa bu borçları tek bir yerde birleştiriniz. Tek bir yerde toplanan borçların takibi daha kolay olacaktır. Bu oldukça önemli bir stratejidir. İpotek verebilecek bir gayrimenkulunuz var ise bunu kullanıp yeni bir kredi çekerek ve bu sayede bütün borçlarınızı kapatarak tek bir yerde toplama şansı elde edebilirsiniz.

Özellikle vurgulamak istiyorum: Borç ödemelerinizi tek bir gün dahi geciktirmeyiniz. Bu kredi notunuzu yükseltmenin püf noktasıdır.

Borçlarını ödeyemediğinden takibe düşen, kara listede olanlara da bazı önerilerde bulunmak istiyorum.

İlk olarak, düşük limitli de olsa bir kredi kartınız adınıza olmalıdır. Bu kredi kartını, sürekli borç yapma – borç ödeme için kullanmalısınız. Bankalar ile sürekli işlem yapmaya çalışın ve düzenli olarak borçlarınızı ödeyin. Notunuz yüksek değilse kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmayın. Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi tek bir gün, tek bir dakika dahi borç ödemelerinizi aksatmayın.

Hangi banka kaç puanla kredi veriyor? Az ve orta riskli kredi notuna kredi veren bankalar hangileridir?

Öncelikle tek tek bankaların isimlerini saymaktansa düşük kredi notuna ya da az ve orta riskli kredi notuna kredi veren bankalardan bahsetmek daha akıllıca olacaktır.

Çünkü, yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi 1-699 puan aralığına hiç bir banka kredi vermiyor. 700-1099 puan aralığı ise orta riskli grup olup kredi kullanabilmesi ipoteğe ya da kefile bağlıdır. Az riskli grup olan 1100-1499 puan aralığı ise bazı bankaların kredi verdiği, bazı bankaların ise kredi vermediği bir puan aralığıdır. 1500 puan ve üzerinde ise hemen hemen bütün bankalar kredi vermektedir.

Özellikle az ve orta riskli kredi notuna kredi veren bankalar şunlardır:

  • Aktif Bank
  • TEB
  • Enpara.com
  • ING Bank
  • Burgan Bank

Az ve orta riskli grupta yer alan vatandaşlarımız, öncelikle yukarıda saydığım bankalara kredi başvurusunda bulunmalarını öneririm. Bu bankaların, özellikle Aktif Bank, diğer bankalara kıyasla daha kolay kredi verdiklerini ifade edebilirim.

Hangi banka kaç puanla kredi veriyor? isimli yazımızla ilgili bize soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Son olarak, konut kredisi yapılandırma 2018 avantajlı mı? ve kredi sicil affı 2018 son dakika isimli yazılarımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca, eğer esnaf iseniz esnaf kefalet kredisi 2018 limiti ne kadar? isimli yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..