Kredi Kartının Asgarisini Ödeyince Ne Olur 2018? Ne İşe Yarar?

Kredi kartları, günümüzün artık en önemli ödeme araçları haline geldi. Hemen hemen herkesin bir kredi kartı var. Tabi, bu kartları kullanınca kredi kartı borçları da ortaya çıkıyor. Kredi kartının borcunu ödemekte zorluk yaşayan vatandaşlarımız ise genelde kredi kartı borçlarının asgari ödeme tutarlarını ödemeye çalışıyorlar. Bunun hem faydaları hem de zararları var. Bu fayda ve zararları yazımızda anlatacağım. Ancak en basit tabirle ifade etmek gerekirse, asgari ödeme tutarını ödemek en azından iyidir.

Peki ama kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur? Kredi kartının asgarisini ödeyince kredi notu düşer mi? Bu durumda borçtan düşer mi? Limit artırımını engeller mi? Kredi kartının asgarisini ödemek ne işe yarar? Kredi kartının asgarisini ödemenin zararları var mı? Kapalı olan kredi kartları, asgari ödeme tutarı ödenince açılır?

Evet, tüm bu soruların cevaplarını sizler için mevzuat dahilinde araştırdık ve kaleme aldık. Bu konuyla ilgili aklınıza takılan tüm soru ve görüşleri de bize aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. En kısa sürede kredi uzmanlarımız sorularınızı cevaplayacaklardır.

Kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur 2018?

Öncelikle kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur ile ilgili şunu ifade edelim, kredi kartınızın dönem borcunun asgarisini ödeyince faizden kurtulmuyorsunuz. Sadece katlanacağınız faizi bir nebze de olsa azaltıyorsunuz. Ödemediğiniz kısmın faizi işlemeye devam ediyor.

Peki ama yüzde kaç?

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? isimli yazımda da bu konuyu açıklığa kavuşturmuştum.

Burada da konuyu tekrar ifade edelim.

Kredi kartının asgarisini ödemek ne işe yarar?

Kredi kartı borçları için işletilen iki faiz söz konusu: Akdi faiz ve gecikme faizi

Akdi faiz, dönem borcunun asgari ödeme tutarı dışında kalan kısmı için uygulanır.

Gecikme faizi ise dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için uygulanır.

Gecikme faizi, akdi faize göre daha yüksektir.

Aylık gecikme faiz oranı: % 2,34

Aylık akdi faiz oranı: % 1,84

Eğer, asgari ödeme tutarını öderseniz, bu tutar, toplam borcunuzdan düşülür. Ödemediğiniz geri kalan borcunuza ise akdi faiz oranı uygulanır. Bu durumda, asgari ödeme tutarına herhangi bir faiz işletilmez, geri kalan tutara faiz işletilir.

Aslına bakılırsa, kredi kartının asgarisini ödemenin tek zararı, budur. Sürekli borcunuza faiz işletilmesidir. Bu durumu, alışkanlık haline getirmeniz durumunda, borcunuz katlanarak artacaktır. Bu nedenle, kredi kartı borcunuzun tamamını ödemenizi öneririm.

Tamamını ödeme noktasında zorluk yaşıyorsanız, mutlaka ama mutlaka asgarisini ödemelisiniz. Kredi kartı asgarisinin ödenmemesi durumunda olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, bu durumun detaylarına geçelim.

Kredi kartının asgarisi ödenmezse ne olur 2018?

Kredi kartının asgarisini ödemenin çok büyük faydaları vardır. Peki ama nedir bu faydalar?

Öncelikle, kredi kartının asgarisi ödenince kredi notunuz olumsuz etkilenmez. Ancak, asgari ödeme tutarını ödemediğiniz ya da az ödediğiniz takdirde kredi notunuz olumsuz etkilenecektir.

Yine, kredi kartının asgarisi ödenince kredi kartınız kullanıma kapatılmaz. Uzun süre ödemediğiniz ya da uzun süre tamamını ödemediğiniz durumda ise kredi kartınızın kullanıma kapatılabilir.

Bu durumla ilgili bir düzenleme de var aslında. Bunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmeliğin 22. Maddesi şunu diyor: Eğer bir takvim yılı içerisinde üst üste üç kez, dönem borcunun son ödeme tarihine kadar asgari ödeme tutarından az ödeme yapılırsa, dönem borcunun tamamı ödenene kadar kredi kartı kullanıma kapatılır.

Yine, limit artırımı, nakit avans kullanımı vb. hizmetler de alınamıyor bu süreçte.

90 gün boyunca asgari ödemeler gerçekleşmez ise yasal takip başlatılıyor ve bankaların kara listesine giriyorsunuz. Bu durumda, kredi çekebilmeniz, kredi kartı kullanabilmeniz oldukça güçleşiyor.

Kredi kartı borcu taksitlendirme seçeneğini hiç düşünmediniz mi? Borcunuzu taksitlendirerek aşırı borç yükünden kurtulabilirsiniz. Gerekli bilgi için kredifaizbanka.com/kredi-karti-borcu-taksitlendirme/ bağlantısını ziyaret edebilirsin.

Kredi kartının asgarisini ödeyince kart ve limit açılır mı?

Eğer kredi kartınız kullanıma kapalı ise dönem borcunun tamamının ödenmesi durumunda kart kullanıma açılır. Kredi kartının asgarisini ödemek, kartın kullanıma açılmasını sağlamaz. Dönem borcunun tamamını ödemelisiniz.

Kredi kartı limiti artırımı konusuyla ilgili kredi kartı limiti en fazla ne kadar yükseltilir? isimli yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..