Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme 2018 ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu taksitlendirme 2018 yılında da kredi kartı borcu olan vatandaşlarımızın araştırdıkları önemli bir kredi kartı konularından birisidir. Bu konuyu ele almamızın başlıca nedeni, bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızı bilgilendirmektedir. Bu neden doğrultusunda, size kredi kartı borcu taksitlendirme ve hesaplama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağım.

Şimdi dilerseniz, kredi kartı borcu taksitlendirme ve yapılandırma nedir, nasıl yapılır, hesaplama nasıl olur, bu ve benzeri soruların en güncel ve doğru cevaplarına geçelim.

Kredi kartı borcu taksitlendirme nedir?

Kredi kartı borcu taksitlendirme, kredi kartı borcu olan vatandaşların borçlu oldukları bankaya başvuru yaparak kredi kartı borçlarını belirli vade ile taksitlendirme işlemine verilen addır. Bu kapsamda, iki türlü kredi kartı borcu taksitlendirme yapılmaktadır.

Bunlardan birincisi, kredi kartı üzerinden yapılan taksitlendirmedir. İkincisi ise ihtiyaç kredisi üzerinden yapılan taksitlendirmedir. Bu iki farklı kredi kartı borcu taksitlendirme yöntemini ayrı ayrı ele almakta fayda var diye düşünüyorum.

Genellikle, kredi kartı borcu taksitlendirme, ilgili banka üzerinden bankanın belirlediği koşullar üzerinden yapılabilmektedir. Bu nedenle, tabir-i caizse her bankanın yoğurdu yiyişi farklı olabilmektedir. Borcu olan kişinin gelir durumuna göre banka gerekli işlemleri başlatmaktadır.

Burada önemli bir konuya da vurgu yapmak istiyorum. Kredi notunuz düşük olsa bile kredi kartı borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Bu konuda, bankalar herhangi bir zorluk çıkarmamaktadır. Bu nedenle, bu işlemde kredi puanınıza bakılmaz.

Kredi kartı üzerinden yapılan kredi kartı borcu taksitlendirme ve hesaplama nasıl yapılır?

Kredi kartı üzerinden kredi kartınızın borcunu taksitlendirebilirsiniz. Ancak en fazla yapılabilen taksitlendirme, 12 aydır. Kredi kartı üzerinden yapacaksanız, borcunuz faiz karşılığında 12 aya kadar taksitlendirilmektedir.

Peki ama kredi kartı borcu için uygulanacak faiz ne kadardır? Açıkcası, bu durumla ilgili mevzuatta apaçık bir hüküm bulunmaktadır. Buna göre, kredi kartı borcu için uygulanabilecek en yüksek faiz oranı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından aylık %1,84 olarak ilan edilmiştir. Ancak gecikme de söz konusu olursa en yüksek gecikme faizi tutarı ise aylık %2,34 faiz oranı üzerinden hesaplanabilir.

Örnek olması açısından size bir hesaplama yapmak isterim.

Örnek hesaplama

Kredi kartı borcunuz var ve kredi kartı üzerinden borcunuzu taksitlendirmek istiyorsunuz. Bu durumda, aylık faiz oranı %1,84 üzerinden borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Borcunuzun 5.000 TL olduğunu varsayarsak, 12 ay vade ve %1,84 faiz oranı ile aylık 479 TL taksit ödersiniz. Size toplam maliyeti, 5.746 TL olur.

Borcunuzun 10.000 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda, 12 ay vade ve %1,84 faiz oranı ile aylık 958 TL taksit ödersiniz. Size toplam maliyeti, 11.493 TL olur.

Ayrıca, nakit avans kullanarak da mevcut kredi kartı borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Bu durumda, kredi kartı limitinizin yeterli olması en önemli husustur. Eğer kredi limitiniz yeterli değilse, nakit avans kullanarak kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi yapamazsınız.

İhtiyaç kredisi üzerinden yapılan kredi kartı borcu taksitlendirme ve hesaplama nasıl yapılır?

Buradaki ihtiyaç kredisi, aslında bir kredi kartı yapılandırma kredisidir. Borç transferi, borç kapatma kredisi olarak da bilinmektedir. Bu krediye son dönemde oldukça fazla başvuru yapıldığını ifade etmek istiyorum. Bu kredi türü, sadece kredi kartları için kullanılmamaktadır. Ayrıca, kredi borçları için de kullanılmaktadır. Mevcut kredi ve kredi kartları borçları bu sayede 48 aya kadar taksitlendirilebilmektedir. Bu nedenle, kredi kartı üzerinden yapılan taksitlendirmeye nazaran daha uzun vadelidir. Eğer borcunuz yüksek bir meblağdaysa bu yöntemi tercih etmenizi öneririm.

Kullanılan kredi tamamen borcunuz kadar olmaktadır ve cebinize herhangi bir nakit girmemektedir. Burada, borcunuzun olduğu bankadan kredi kullanmak zorunda değilseniz, borcunuzu başka bir bankaya transfer ederek banka tercihi yapabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi kullanarak mevcut kredi kartı borcunuzu taksitlendirmek mi istiyorsunuz? En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranlarını, kredifaizbanka.com/ihtiyac-kredisi-faiz-oranlari/ bağlantısında bulabilirsiniz.

Kredi kartı borçlarınızı tek bir kredide toplamak istiyorsanız, ihtiyaç kredisi üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda, adınıza yeni bir kredi açılışı yapılacaktır. Ancak, diğer borçlarınız ise kapatılacaktır.

Konuyla ilgili borç kapatma kredisi isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Kredi kartı borcu taksitlendirme ve hesaplama için yapmanız gerekenler bellidir. Tek seferde ödeyemeyeceğiniz kredi kartı borçları için kesinlikle taksitlendirme veya yapılandırma işlemini tavsiye ediyorum. Çünkü bu durumda, kredi kartı kullanıcıları, borç yükünün altında ezilmemekte ve taksitlerini daha rahat ödeyebilmektedir.

Ne yazık ki, toplum olarak kredi kartlarını nasıl kullanacağımızı öğrenemedik. Kredi kartlarını sanki hiç cebimizden para çıkmıyormuşçasına kullanmaktayız. Hal böyle olunca, kredi kartı aylık ödemelerini ya ödeyememekte ya da geciktirmekteyiz. Bu durum, kredi sicilinizi de önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir.

Sonuç olarak, kredi sicilinizin olumsuz etkilenmemesi ve borçlarınızı düzenli ödeyebilmek adına taksitlendirme veya yapılandırma işlemini yapmalısınız.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..