4 Farklı KOBİ Destek Kredisi 2018 Nelerdir? Nasıl Alınır?

KOBİ destek kredisi, en önemli kredi konularından birisidir. Çünkü ülkemizde 3,5 milyondan fazla KOBİ, faaliyet göstermekte ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Ancak, ülkemizdeki KOBİ’lerin en önemli sorunlarından birisi de finansmana erişimdeki yaşanan sıkıntılardır. Ne yazık ki, KOBİ’ler, nakit ihtiyacı güttüklerinde çok yüksek faizli kredilere maruz kalmaktadır. Hal böyle olunca, finansman sorunlarını çözememektedir. Bu da ülke ekonomisine ciddi şekilde zarar vermektedir.

Biz de bu nedenle, birçok KOBİ’nin haberi olmadığı KOBİ destek kredisi konusunu ele almak istedik. 2018 yılı KOBİ destek kredisi nedir? Nelerdir? Kimler faydalanabilir? Nasıl alınır? Tüm bu sorunların cevabını verdiğimiz güzel bir içerik hazırladık.

Ülkemizde 4 farklı KOBİ destek kredisi 2018 yılı itibariyle bulunmaktadır. Bu KOBİ destek kredisi türleri için ayrı ayrı değerlendirme yapmak en doğrusu olacaktır. Çünkü her birisinin şartları ve özellikleri farklıdır. Bu nedenle, her birisi için ayrı ayrı başlıklarda değerlendirme yapmak gerekecektir.

KOBİ destek kredisi nelerdir?

Ülkemizdeki KOBİ destek kredilerini 4 farklı başlıkta değerlendirmek mümkündür. KOBİ’ler birden fazla kredi türüne başvuru yapabileceği gibi sadece bir tanesine de başvuru yapabilirler. Burada en önemli hususun şartları yerine getirmek olduğunu ifade etmeliyim. Şartların yerine getirilmemesi durumunda ne yazık ki KOBİ’ler, bu kredi türlerinden faydalanamamaktadır.

Ülkemizde aktif olan başlıca kredi türleri şunlardır:

  • KOSGEB tarafından verilen KOBİ destek kredisi
  • TOBB tarafından verilen KOBİ destek kredisi
  • Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından verilen KOBİ destek kredisi
  • Kamu bankaları tarafından verilen KOBİ destek kredisi
Önemli uyarı: Özel bankalar tarafından da KOBİ’lere kredi verilmektedir. Ancak bu krediler, yüksek faizli kredilerdir. Normal ihtiyaç kredilerinden pek bir farkı bulunmamaktadır. Bu nedenle, özel bankalar tarafından verilen kredilerden ziyade yukarıda sıraladığım KOBİ destek kredilerine başvuru yapmayı düşünmenizi öneririm. Eğer aşağıda detaylarından bahsedeceğim herhangi bir destek kredisi başvurunuz olmazsa, bu durumda özel bankalara yönelebilirsiniz.

KOSGEB tarafından verilen KOBİ destek kredisi

KOSGEB tarafından verilen bu destek kredisi, her dönemde başvuru yapabileceğiniz bir kredi türü değildir. Bu nedenle, bu KOBİ destek kredisinin dönem dönem ilan edildiğini ve bu dönemde başvuru yapanların faydalandığı bir kredi türü olarak ifade etmek mümkündür.

KOSGEB tarafından verilen KOBİ destek kredisi için genellikle faiz ödemezsiniz. Sadece anaparadan sorumlu olursunuz. Avantajı bununla sınırlı değil. Ayrıca, ilk 6 ay veya 1 yıl taksit ödemeleri başlamaz. Ön ödemesiz dönemin ne kadar olacağı ise ilan edilen programda duyurulur. Kredi üst limiti ise yine programda beyan edilir.

Peki ama kimler bu krediden faydalanabilir?

Cevabı oldukça basit: Ülkemizde faaliyet gösteren ve KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birisinde faaliyet gösteren KOBİ’ler faydalanabilir. Burada KOSGEB’in desteklediği sektörleri inceleyebilirsiniz.

KOSGEB’e kayıt olmanız da gerekmektedir. Destek kredisi ilanı verilmese bile KOSGEB’e bir an evvel kayıt olmanızı öneriyorum. Çünkü kredi ilan dönemlerinde oldukça fazla yoğunluk olmaktadır.

2018 yılında KOSGEB tarafından verilen KOBİ destek kredisi ile ilgili gelişmeleri merak ediyorsan, kredifaizbanka.com/sifir-faiz-kosgeb/ bağlantısını ziyaret etmelisin.

TOBB tarafından verilen KOBİ destek kredisi

TOBB tarafından bu kredi, dönem dönem verilmektedir. Ancak, bu kredi türü, düşük faizlidir. 2018 yılında bu kredi ilan edilmiştir ve kullandırılmaktadır. 200.000 TL üst limitli olan destek kredisi, aylık sadece %1,85 faiz oranı ile kullandırılmaktadır. Konut kredisi faiz oranı ile hemen hemen aynıdır. Üstelik bu kredide, ilk 6 ay, anapara ödemesizdir. Yani, ilk 6 ay boyunca anaparanın taksidini ödemezsiniz, sadece faizini ödersiniz.

Peki ama kimler bu krediden faydalanmaktadır?

Ülkemizde TOBB’a bağlı meslek odalarından birisine kayıtlı olan ve ülkemizde faaliyet gösteren KOBİ’ler, bu kredi türünden faydalanmaktadır.

2018 yılında verilen bu kredi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsan, kredifaizbanka.com/nefes-kredisi/ bağlantısını ziyaret etmelisin.
01.09.2018 tarihi itibariyle bu kredinin aylık faiz oranı %1,85’e yükseltilmiştir. Daha önce aylık faiz oranı %0,99 idi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından verilen KOBİ destek kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından verilen bu kredi türüne, bu odaya kayıtlı KOBİ’ler tarafından başvuru yapılabilmektedir.

Yılın herhangi bir döneminde bu krediye başvuru yapmak mümkündür. Yıllık faiz oranları ise vadesine göre yıllık %4 ile yıllık %5 arasında değişmektedir. Bu nedenle, oldukça düşük faizli bir kredi türüdür. Bankaların KOBİ’lere verdiği kredi türleri göz önünde bulundurulduğunda, bu krediye başvuru yapmak nerden baksanız, 10.000 TL ile 20.000 TL arasında bir faiz avantajı sağlamaktadır.

Bu KOBİ destek kredisinin üst limiti ise 200.000 TL’dir. 2018 yılında bu tutara çıkarılmıştır. Bu kredide kefalet göstermeniz söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle, hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından verilen bu krediye başvuru yapmayı düşünüyorsan, gerekli tüm açıklamalar için kredifaizbanka.com/esnaf-kefalet-kredisi-limiti/ bağlantısını ziyaret etmelisin.

Kamu bankaları tarafından verilen KOBİ destek kredisi

Kamu bankaları tarafından da KOBİ’lere avantajlı krediler kullandırılmaktadır. Bu nedenle, bu kredi türlerinden de bahsetmemiz gerekiyor. Açık söylemek gerekirse, kamu bankalarının içerisinde Halk Bankası bu konuda öne çıkmaktadır.

Halk Bankası tarafından üç farklı kesime KOBİ destek kredisi verilmektedir. Bu kesimleri şunlardır:

  • Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösterenlere kredi
  • Ustalık belgesine sahip olup yeni işyeri kuran girişimci esnaf ve sanatkarlara kredi
  • Genç girişimci esnaf ve sanatkarlara kredi
Üç farklı kesime farklı şartlarda kullandırılan bu kredinin detaylarını öğrenmek istiyorsan, kredifaizbanka.com/esnafa-faizsiz-kredi/ bağlantısında yer alan yazı sana yardımcı olacaktır.

Sonuç ve değerlendirme

Ülkemizde KOBİ’lere destek veren birçok kredi programı bulunmaktadır. Bir kredi programı, bir KOBİ’ye nasıl destek olabilir? Eğer kredi, düşük faizli veya faizsizse bu kredi türünün KOBİ’lere ciddi katkıları bulunmaktadır. Çünkü, bu durumda KOBİ’ler daha düşük faiz tutarı öderler ve kullandıkları kredinin borcu altında ezilmezler. Bu nedenle, KOBİ destek kredilerinin ülke ekonomilerine katkısı oldukça fazladır. Ülkemizdeki 3.5 milyon KOBİ’nin ihtiyaçlarına yönelik oluşturulan bu kredilerin ülke ekonomisine katkısı için vurgulanması gereken bir gerçektir.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..