Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Yükseltilir? En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi kartları artık çağımızın vazgeçilmez plastik parası haline gelmiştir. Hemen hemen herkesin en az bir adet kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartları ile alışveriş, konaklama, yiyecek-içecek ve daha birçok hizmet, ürün satın alınıyor artık. Durum bu hale gelince, kredi kartları ile ilgili sorular da birbirini takip ediyor. Günümüzde en fazla soru sorulan konuların başında kredi kartı limitleri gelmektedir. Kredi kartı limiti en fazla ne kadar yükseltilir? Kredi kartı limiti en fazla ne kadar olur? ve benzeri sorular ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu soruların, en güvenilir kaynaklar kullanılarak cevaplanması da büyük önem arz ediyor. Bu nedenle, biz de bu soruların cevaplarını ve doğru yönlendirmeleri sizler için araştırdık.

Sponsor Reklamlar

İhtiyaçlarımızın artması ve enflasyonun da yükselmesi ile birlikte her geçen yıl harcadığımız tutarlar da yükseliyor. Bu durum ise kredi kartı limitlerimizi mecburen artırma ihtiyacına neden oluyor.

Bu durum, hiç kuşkusuz kredi kartı limitlerini de etkiliyor. Ancak, şu da var: Ülkemizde kredi kartlarını oldukça yanlış kullanan bir kesim var. Sanki harcadığı, para değilmiş gibi hiç o parayı ödemeyecekmiş gibi kredi kartı limitlerini dolduran oldukça fazla vatandaşımız söz konusudur. Yani, sadece durumu ihtiyaçlarımızın ve enflasyonun artmasına bağlayamayız. Yanlış kredi kartı kullanımı, kredi kartının bir borç ödeme aracı olarak kullanılması vb. nedenler ile kredi kartı limitleri de artık ihtiyaçları karşılayamaz hale gelmektedir.

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Yükseltilir

Kredi kartı kullanımı noktasında vatandaşlarımızın azami özeni göstermeleri, kredi kartını bir ödeme kolaylığı sağlayan bir araç olarak görmeleri gerektiğini vurgulamamız gerekiyor.

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir?

Kredi kartı limiti, kişinin geliri ve kredi puanına göre belirlenmektedir. Kişinin geliri çok yüksek de olsa eğer kredi puanı düşükse çok yüksek limitli bir kredi kartı alabilmesi ihtimal dahilinde değildir. Bu nedenle, burada kritik olan hususun kişinin kredi puanı olduğunu belirtelim. Ancak, şöyle de bir durum söz konusu: Kişinin kredi puanı yüksek olsa bile kredi kartı limiti, ilgili kişinin aylık gelirinin belli bir katına kadar yükseltilebiliyor. Bunu aşağıda açıklayacağım.

Kredi kartı limiti en fazla ne kadar yükseltilir 2019?

Kredi kartı limitlerinin düzenlenmesine yönelik yasal düzenlemeler adeta şartları ve koşulları değiştirdi. Böyle bir düzenlemenin yapılmasında vatandaşlarımızın adeta sınırsızca kredi kartı kullanmaları, kredi kartları üzerinden altından kalmayacakları borç yapmaları oldukça etkili oldu.

Borç havuzu genişledikçe devletimiz de kredi kartı limitlerine sınırlandırma getirdi. Bunda haksız mı? Bence oldukça haklı ve doğru bir düzenleme.

Peki ama nasıl bir sınırlandırma oldu? Şimdi dilerseniz, bu konuya geçelim.

Bankalar kredi kartı limitini nasıl belirliyor?

Önceden bankalar, istediği gibi kredi kartı limitlerinde artış yapabilmekteydi. Günümüzde ise artık bu mümkün değil. Neden mümkün değil? Çünkü 5464 sayılı yasa ile bu uygulamaya sınırlandırma getirildi.

5464 sayılı yasanın dilerseniz ilgili hükmüne bir göz atalım.

5464 sayılı kanun 9. Madde:

  • Kart çıkaran kuruluşlar, kredi kartı almak isteyen kişilerin yasaklılık veya engel durumu, ekonomik ve sosyal durumu, aylık veya yıllık ortalama geliri, diğer kart çıkaran kuruluşlarca bu kişilere tahsis edilen kredi kartı limiti, bir model veya skorlama sistemi sonuçları, müşterini tanı ilkeleri ile 29 uncu madde çerçevesinde temin edilecek bilgileri dikkate alarak yapacakları değerlendirmeye istinaden kullanım limiti tespit etmek zorundadır.
  • Kart çıkaran kuruluşlar kart limitlerini bu hüküm çerçevesinde güncelleyebilirler. Kart çıkaran kuruluşlar, kart hamilleri talep etmedikçe kart limitlerini artıramazlar.
  • Kart hamillerinin harcamalarıyla kart limitlerini aşmaları halinde, aşılan miktara işlem tarihi ile ödeme tarihi arasındaki süre için, akdi faizden başka herhangi bir ücret talep edilemez.

Yukarıdaki hükümler oldukça önemli. Kredi kartı çıkaran kuruluşlar, yani bankalar, limiti tespit ederken hangi kriterleri göz önünde bulundurması gerektiğini bu kanun kapsamında yukarıdaki hususlara göre değerlendirmektedir.

Yine, bankaların kart sahibi istemedikçe limitleri artıramayacağı da bu hüküm kapsamında ifade edilmektedir. Kısaca, banka sizin talebiniz olmadan kredi kartı limitini artıramaz. Bu kanunen yasaktır. Böyle bir durumun olması halinde ilgili bankaya itiraz edebilirsiniz.

Ancak, kredi kartı limitini artırabilmeniz için de başvuru yapmanız gerekmektedir. Ben müşteri hizmetleri üzerinden kredi kartı limitinizi artırmayın derim, gidin ilgili şubeye ve limit artış talebinde bulunun.

Kredi kartı limiti maaşın kaç katı olabilir 2019?

Bu sorunun cevabı olarak, 5464 sayılı kanun 9. Maddesine dilerseniz devam edelim:

  • Kart çıkaran kuruluş tarafından bir gerçek kişinin sahip olduğu tüm kredi kartları için tanınacak toplam kredi kartları limiti, ilk yıl için, ilgilinin aylık ortalama net gelirinin iki katını, ikinci yıl için ise, dört katını aşamaz.

Aslında yukarıdaki ifade, kredi kartı limiti en fazla ne kadar yükseltilir sorusunun da cevabıdır.

Buna göre, bir kişinin kredi kartı limiti, 1. yıl için gelirinin 2 katı, borçlarını düzenli ödemeleri halinde 2. yıl için 4 katını aşamıyor.

Sınır bu.

  1. yılda ortalama gelirinizin 2 katıdır.
  2. yılda ortalama gelirinizin 4 katıdır.

Bu limitler, tüm kredi kartlarınızın toplamıdır. Tek bir kredi kartı için değil.

Kredi kartı limiti en fazla ne kadar olur 2019?

Kredi kartı limiti, en fazla kredi kartının 2. yılında ortalama gelirinizin 4 katı olabilir. Bir örnekle açıklayacağım bu konuyu.

Örneğin, aylık ortalama 3.000 TL geliriniz bulunmaktadır.

Sizin ise en az 2 yıl önce almış olduğunuz 3 tane kredi kartınız var diyelim. Ya da ilk kredi kartınızı 2 yıl önce aldınız, diyelim. Aynı şey.

  • Axess – Limiti 3.000 TL
  • Bonus – Limiti 7.000 TL
  • Maximum – Limiti 1.000 TL

Yukarıdaki örneğe göre, bu üç kredi kartının toplam limiti böylece 11.000 TL’dir. Bu kartlar dahilinde en fazla 1.000 TL limit artışı yapabilirsiniz. Çünkü aylık geliriniz ortalama 3.000 TL ve bu tutarın dört katı ise 12.000 TL’dir.

Bu durumu, kendi durumunuza uyarlayabilirsiniz. Konu, aslında gayet açık ve net diye düşünüyorum.

Bu konuya ek olarak, kredi kartı periyodik limit artırımı nedir? isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kredi kartı limiti hesaplama nasıl yapılır?

Öncelikle tüm kredi kartlarınızın limitleri toplanır.

Ardından aylık ortalama geliriniz belirlenir.

Ortalama aylık gelirinizin, kredi kartı kullanım yılınıza göre 2 katı veya 4 katı hesaplanır.

Her ikisi kıyaslanır ve azami ne kadar kredi kartı limiti artırabileceğiniz hesaplanır.

Ancak, bazı durumlarda bankalar, kişilerin kredi kartı limitlerini 4 katına kadar artırmıyorlar. Bu durum, gayet anlaşılabilir bir durum aslında. Neden mi?

Çünkü bankalar, genellikle borç yükü altında ezilmiş, daha doğrusu oldukça fazla borcu olan ki buna ihtiyaç, konut kredileri, esnek hesapları ve diğer unsurları dahil edebilirsiniz, kişilerin kredi kartı limit artış taleplerini reddediyor. Eğer, kredi geri ödemeleri konusunda geçmişiniz iyi değilse, ödemeleri geciktirdiyseniz, bu durum limit artış taleplerinizi oldukça olumsuz etkileyecektir.

Kredi kartı puanınız aslında kritik bir nokta burada. Notunuz düşükse direk talebiniz zaten reddedilir. Kredi notunuzu yükseltmeden limit artırım talepleriniz reddedilecektir.

Kredi kartı limiti en fazla ne kadar yükseltilir? isimli yazımıza ek olarak, sicili bozuk olana kredi veren bankalar isimli, yasal takipte olanlara kredi veren bankalar isimli ve anında kredi veren bankalar isimli yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..