Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2019 | Çiftçi Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi 2019, 7 yıl ödemeli, 2 yıl ödemesiz, 5 yıl vade ve faizsiz seçenekleriyle geçtiğimiz yıllara benzer bir nitelik taşımaktadır. Çiftçiye faizsiz kredi fırsatı sunan bu program; 7 yıl ödemeli, belli hayvan türleri için faizsiz olan bu krediden faydalanmak adeta hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımız için oldukça büyük önem arz ediyor.

Bu derece, uygun bir krediyi özel bankalardan alabilmek oldukça zordur. Hal böyle olunca, Ziraat Bankası, kendisini diğer bankalardan ayırıyor ve Ziraat Bankası çiftçi kredisi 2019 yılında faizlerin arttığı bir ortamda da daha da önemli bir hale geliyor. Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası, hayvancılık için oldukça önemli adımlar atıyor.

Burada Tarım Kredi Kooperatiflerini göz ardı etmemek gerekir. Ziraat Bankası’ndan kullanılan bu kredi, aslında Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılmaktadır.

Konuya geçmeden önce Ziraat Bankası çiftçi kredisinin harika bir kredi programı olduğunu söylemeliyim. Elbette, başvuru aşamasında bazı sıkıntılar, sorunlar ortaya çıkacaktır. Ancak, genel itibariyle değerlendirdiğimizde çiftçilerimiz için harika bir fırsat olduğunu söylemeliyim.

Şimdi dilerseniz, bu kredinin detaylarına geçelim.

7 yıl Ödemeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2018 Şartları
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2019 7 yıl Ödemeli

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi 2019 nedir?

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi, 2019 yılında da çiftçilerimize hayvancılık yapmaları amacıyla verilen bir kredi türüdür. Bu kredi, çiftçiye faizsiz kredi imkanı verebilmektedir. Diğer bir adı da Ziraat Bankası çiftçi kredisidir. Üretici çiftçilerimizin tarımsal üretimine ilişkin bir finansman kaynağıdır. Diğer kredilerden en önemli farkı ise ya faizsiz olması ya da düşük faizli olmasıdır. Bu durum, çiftçilerimiz için oldukça avantajlı bir durum yaratmaktadır.

T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin sağladığı bir programdır.

Ülkemizde bu krediyi kullanarak işlerini büyüten çiftçi sayısı azımsanmayacak bir düzeyde diyebilirim.

Siz de 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Ziraat Bankası Hayvan Kredisi’ne başvuru yaparak bu indirim fırsatından yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi faiz oranları 2019

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi 2019 faiz oranları aşağıdaki tabloda görülmektedir. Bu tablo, Resmi Gazete’de yayımlanan Karar’da yer almaktadır. Kesinlikle resmidir. Bu kararı inceleyerek aşağıdaki tabloya orada da inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası çiftçi kredisi faiz oranları

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2019

Yukarıda yer alan tabloda görüleceği üzere hayvancılık faizsiz kredi olanlar genellikle yatırım dönemi içindir. Yani yatırım yapacak olanlara verilen kredilerdir. İşletme dönemi içerisinde kullanılan kredilerde de faiz indirimi vardır, sadece kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliğinde faiz oranı hem yatırım dönemi hem de işletme dönemi için % 0’dır. Çünkü indirim oranı % 100 olarak yer almaktadır. Kredi üst limitleri de incelendiğinde oldukça yüksek limitleri görebiliyoruz. Bütün hayvancılık konularında hemen hemen kredi programı oluşturulduğu ortadadır. Hangi hayvancılık türünde faaliyet gösterilecekse ona uygun kredi programına başvurmak oldukça önemlidir. Genel itibariyle, faiz oranlarının en az %50 oranında indirildiği de görülmektedir.

Böylesine etkili bir kredi programının tüm çiftçilerimize hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2019 Vadesi Ne Kadardır?

7 yıl vadelidir. Bu 7 yılın 2 yılı ön ödemesizdir. Geri kalan 5 yılda ise taksitler şeklinde kredinin ödemesi yapılmaktadır. 0 faizli olanlar sadece ana parayı ödemektedir. Faiz indirimli olanlar ise yaklaşık aylık % 0,41 faiz oranı ile taksitlerini ödeyebilmektedir. Ortalama yıllık faiz oranı % 5 gibi oldukça uygun bir orana gelmektedir.

Ziraat Bankası çiftçi kredisi konuları 2019 nelerdir?

Yukarıda paylaştığım tablodan da görüleceği üzere, birçok hayvan kredisi konusu bulunmaktadır. Bu hayvan kredisi konularından hangileri size uygun ise o konuyu seçerek ilgili faiz oranı indirim konusu ve kredi üst limiti üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Başlıca hayvan kredisi 2019 konuları şunlardır:

 • Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği (Faizsiz)
 • Yaygın hayvansal üretim,
 • Damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği (Faizsiz)
 • Damızlık düve yetiştiriciliği (Faizsiz) Detaylı bilgi için damızlık düve kredisi şartları 2019 nelerdir? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği
 • Büyükbaş hayvan besiciliği,
 • Küçük baş hayvancılık yetiştiriciliği (Faizsiz)
 • Küçükbaş hayvancılık besiciliği (Faizsiz)
 • Arıcılık
 • Kanatlı sektörü
 • Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği (Faizsiz)
 • Hindi besiciliği,
 • Su ürünleri  yetiştiriciliği (Faizsiz)
 • Su ürünleri avcılığı

Damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde 750.000 TL’ye kadar olan kredi için faiz oranı % 0’dır. Yine damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliğinde de 750.000 TL sınırı vardır. Bu sınır üzerinde kullanılan kredilerde aşan kısma faiz uygulanır. Ancak bu faiz oranı da indirimlidir.

En düşük kredi üst limiti olan kredi konusu, yaygın hayvansal üretim olmuştur. Buna göre, bu konuda 200.000 TL’ye kadar ancak kredi kullanılabilmektedir. Faiz oranı ise yatırım dönemi için % 75, işletme dönemi için % 50 indirimlidir. Bu konu, sıfır faizli değildir. En kötü faizin yarısı ödenmektedir.

Bankanın, faiz indirimi uygulayarak gelir kaybı yaşaması bu kadar netken nasıl böyle bir uygulama oluyor, diyenleriniz olabilir. İlgili kararın 2. Maddesi aslında bu durumu açıklıyor: Hazine Müsteşarlığı tarafından uygun ödenekle bankanın gelir kayıpları karşılanmaktadır.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi şartları nelerdir?

Hayvan kredisi verilmesine yönelik kredi tahsis kriterleri, Ziraat Bankası’nın ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kendi usul ve mevzuatına göre yürütülecektir. Üreticilerin kredi değerlilikleri ve kredilerin teminatlandırılması, özkaynak oranının belirlenmesi ve geri ödeme koşulları ZB ve TKK’nin belirlediği konulardır. Bu nedenle, hangi şartlar altında bu kredileri alabileceğinizi ilgili kurumları arayarak öğrenebilirsiniz. Özellikle teminatlandırma hususu oldukça kritiktir. 2.000.000 TL krediyi teminatsız alabilmeniz mümkün değildir. Sonradan hayal kırıklığı yaşamaktansa bu hususu özellikle vurgulamak istedim.

Şartları belli aslında. Bunu gerekli belgelerde de görebiliyoruz.Çiftçi ya da ÇKS belgesi isteniyor. Teminat almaktadırlar. Teminat belgelerini ibraz etmelisiniz. Son üç yıla ait mali bilançonuz sağlam olmalı. Bu limitlerde aksi takdirde, kredi kullanabilmeniz çok kolay olmayacaktır.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi 2019 gerekli belgeler nelerdir?

Ziraat Bankası, gerçek kişiler için aşağıdaki belgeleri talep etmektedir. Şirket olmayan şahıs işletmeleri aşağıdaki belgeler ile birlikte kendilerine en yakın şubeyi bulup ilgili şubeye giderek başvurularını yapabilirler.

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Ziraat Bankası, tüzel kişiler için aşağıdaki belgeleri talep etmektedir. Şirket yapısına sahip tüzel kişi yetkilileri, aşağıdaki belgeler ile birlikte kendilerine en yakın şubeyi bulup ilgili şubeye giderek başvurularını yapabilirler.

 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Yukarıda yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamanız ve ilgili banka şubesine hazır bir dosya üzerinden gitmelisiniz. Aksi Takdirde sürekli gitgel yaşama ihtimalinizi göz önünde bulundurmak zorunda kalırsınız ve bu sizi oldukça yoracaktır. 2019 yılı Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi ile ilgili sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilir, biz de bilgimiz ve bakanlık ile iletişim kanallarımız ölçüsünce sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

2 Sorular ve Yorumlar
 1. yamtar diyor ki:

  hani televizyonlara çıkıp hayvancılığı şöyle düzlteceği böyle düzelteceğiz diyenlere yukarıdaki kredi kullanımındaki faiz düşüşlerine bakınca insanın ınanası gelmiyor nedenmi şöleki türkiyede tavuk sektörü verlen hibeler ve nufuz la belli bir yere geldi hala faizin kaymağını yemeye devam ediyor ve sıfır faizle kredi alıyor ,birde damızlık tavuk bizim damızlık tavuk ırkımız yokki kim alıyor bu sıfır faizle krediyi.

 2. Mikayil diyor ki:

  Hayvan kıredim var yapılandırma yaptım 3 taksidin birini ödedim 2taksidim var ödeme gününe daha zaman var tekrar hayvan kıredisi kullanabilirmiyim