Kredi Kartı Periyodik Limit Artırımı Nedir? Neye Göre Yapılıyor?

Günümüzde en önemli ödeme aracı haline gelen kredi kartlarıyla ilgili soruların arka arkası kesilmiyor. Kredi kartı borcu ile ilgili soruların yanı sıra kredi kartı limiti ile de ilgili çok farklı sorular ile karşılaşabiliyoruz. Özellikle, son haftalarda kredi kartı periyodik limit artırımı konusunda bilgilendirme ihtiyacına yönelik bir durumun ortaya çıktığını farkettik ve sizlere bu yazımızda kredi kartı periyodik limit artırımı nedir, neye göre yapılır, hangi süre aralıklarında otomatik limit artırımı gerçekleşir, üst limit nedir vb. soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Kredi kartı periyodik limit artırımı nedir?

Kredi kartı periyodik limit artırımı konusundaki kasıt, talimatınız doğrultusunda bankalar tarafından yapılan otomatik limit artırımıdır. Sizin talimatınız ile bankalar düzenli aralıklar ile kredi kartınızın limitini otomatik olarak artırabilmektedir.

Bu periyodik limiti artırımı, kesinlikle kart sahibinin talimatı veya onayı doğrultusunda yapılabilmektedir. Sizin haberiniz olmadan yapılan bir limit artırımı için hemen bankanız ile iletişime geçmelisiniz.

Özellikle, kredi kartı borçlarını düzenli ödeyen ve aksatmayan müşterilerine bankalar, otomatik limit artırımı onayı konusunda ısrar etmektedir. Eğer kredi kartı limitinizden memnunsanız, bu konuda bir onay vermenizi asla önermem.

Yararlı İçerik: Banka mevduat faiz oranları 2018 kaçtır?

Bankalar, periyodik limit artırımını neye göre yapıyor?

Bankalar, periyodik limit artırımını bu konuda müşteri tarafından gelen onay sonrası yapabilmektedir. Onay olmadan bankalar tarafından periyodik limit artışı yapmak yasaktır.

Eğer otomatik limit artırımı onayı verdiyseniz, bankanız kredi kartı limitinizi düzenli aralıklar ile değerlendirecektir. Özellikle, en az kredi kartı limitinizin asgarisini düzenli olarak ödüyorsanız, bankanız bu artırımı otomatik olarak yapacaktır. Kredi kartlarının asgarisini ödeyenler özellikle kredi kartı asgarisini ödeyince ne olur? isimli yazımızı da inceleyebilirler.

Genelde, bankaların limit artırmadan önce müşterilerine haber verdiğini görüyoruz. Bu oldukça sağlıklı bir uygulamadır. Eğer banka, müşterisinin limitini arttıracaksa 15 gün önceden limit artışına ilişkin gerek telefon aracılığıyla gerekse SMS ile müşterisini bilgilendirmektedir.

Eğer otomatik limit artışı talimatı vermiş iseniz ve bunu iptal etmek istiyorsanız, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak bu talimatı iptal edebilirsiniz. Ayrıca, SMS ile de bu talimatı sonlandırabilirsiniz.

Periyodik limit artırımı ne kadar olur?

Kredi kartları için bir üst limit söz konusudur. Yasal düzenlemeler gereğince, eğer ilk defa kredi kartı kullanacak iseniz ilk yıl gelirinizin 2 katı sizin toplam kredi kartı limitinizdir. Sonraki yıllarda ise aylık gelirinizin 4 katı toplam kredi kartı limitiniz olacaktır.

Eğer aylık geliriniz 2.000 TL ise toplam kredi kartlarınızın limiti 8.000 TL’yi aşmayacaktır. Bu konuda, detaylı bilgi almak istiyorsanız, kredi kartı limiti en fazla ne kadar yükseltilir? isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..