Konut Kredisi Yapılandırma 2018 | 0,98% Yapan Bankalar (3 Farklı YOL)

Konut kredisi yapılandırma 2018 yapan bankalar hangileridir? Konut kredisi yapılandırma Nasıl yapılır? Avantajlı mıdır? Konut kredisi yapılandırma yapan bankalar 2018 yılında 0,98% de yapacak mı? Konut kredisi yapılandırma hesaplama nasıl yapılır? Gündeme dair tüm haberleri, son dakika gelişmeleri hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

Peki 0,98% ‘ye düşen indirimler yapılandırma için de geçerli olacak mı? Bu konuya da aşağıda yer verdik.

15 Aralık 2018 tarihinde yapılan güncelleme ve kampanya bilgisi hakkında bilgilendirme:

Ziraat Bankası ve inşaat firmalarının işbirliği ile duyurulan 500.000 TL kredi ve aylık %0,98 faiz oranının konut kredisi yapılandırması ile alakası yoktur.

Bu kampanyada zaten Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı aylık %1,78’dir.

İnşaat firmaları, elini taşını altına koyarak benim dairelerimin satın alınması durumunda kredi çekenlere destek olacağım ve aylık faiz oranını %0,98’e indireceğim demektedir.

Bu nedenle, aylık %0,98 faiz oranı, Ziraat Bankası ile çalışan inşaat firmalarından yeni konut satın alacak olanlar için geçerlidir.

Konut kredisi yapılandırma, şu ekonomik şart ve koşullarda neredeyse imkansızdır.

Konut kredisi yapılandırma 2018 nasıl yapılır?

Konut kredisi yapılandırma 2018, üç farklı yoldan yapılabilmektedir. Bunları kısaca özetlemek gerekirse,

 • Konut kredisi kullandıktan sonra eğer yüzdeler(0,98% vb.) düşerse mevcut kredinizin yüzdelerini azaltabilmek adına yapacağınız yapılandırma
 • Eğer kullanmış olduğunuz konut kredisinin taksitlerini ödemede zorlanıyorsanız, ödeme planının yeniden düzenlenmesi adına yapılan yapılandırma
 • Konut kredisi kullandıktan sonra elinize toplu para geçmesi durumunda ilgili bankaya müracat ederek ödeme planının yeniden düzenlenmesi adına yapılan yapılandırma

Bahsetmiş olduğum gibi konut kredisinde üç farklı yapılandırma türü vardır. Bunlardan hangisi size uygunsa bu yönde bir adım atabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, bu üç farklı tipteki konut kredisi yapılandırmaları teker teker izah edelim.

Eğer konut kredinizi ödemekte çok zorlanıyorsanız, konut kredisi borcunuz ile ilgili yapılması gerekenleri inceleyebilirsiniz.

Yüzdelerin düşmesi durumunda yapılan konut kredisi yapılandırma

Konut kredisi yüzdelerinin konut kredisi kullandıktan sonra düşmesi durumunda, çalıştığınız bankaya konut kredisi yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. Ancak, ev kredisi yüzdelerinin düşmesi oldukça nadir görülmektedir. Çünkü ülkemizde enflasyon çok nadir düşmektedir. Enflasyona direnebilmek adına yüzdeler, bankaların en büyük aracıdır.

Son dakika güncel gelişme: İndirimler Yapılandırmaya Yansıtılacak mı Mevzusu

Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamu bankaları aracılığıyla aylık %0,98 ile konut kredisi kullandırılacağı 07.05.2018 tarihinde açıklanmıştır. Başlıca kamu bankaları; Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bankası’dır. Ayrıca TEB ve Şekerbank da yüzdeleri indirmiştir. Eğer siz de konut kredisi kullandıysanız ve kullandığınız kredinin aylık yüzde %0,98’dan yüksek ise konut kredinizi yapılandırabilme şansınız söz konusu olabilir.

Tüketici Başvuru Merkezi’nen bir yetkili, yeni indirime giren 0,98’in daha önce kredi kullanmış tüketicilere yararı olup olmadığı ile ilgili doğan haber ajansına bir beyanatta bulundu.

“Konut branşının bir çok yan branşı oldukça derinden etkilediği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bakımdan konut branşı bir nevi, ekonomide bel kemiği pozisyonundadır. Bu durumdan hareketle, devlet bu konuya el koyup, oluşan konut arzı fazlalığına daha fazla kayıtsız kalmamıştır. Bundan dolayı yüzdelerin indiriminden tutun da, tapu harcının yüzde dörtten üçe indirilmesi, yüz elli metrekareden fazla alana sahip evlerin de katma değer vergisini yüzde on sekizden yüzde sekize indirmiştir. Bu indirimlerin 2018 yılı ekim ayı sonuna kadar geçerli olduğu bildirildi.

Bu konuyla ilgili olarak TBM Yetkilisi, yapılandırmaların aynı indirime(0,98%) tabi tutulup tutulmayacağı ile ilgili çok önemli bir kanun ve bunun akabinde çıkartılan resmi gazetedeki yönetmeliğe vurgu yapıyor. Bu önemli anektodu Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 isimli son dakika güncel makalemizde yer verdik. Mutlaka göz atamanızı tavsiye ediyorum.

Bu arada Facebook sayfamızda son gelişmeleri gerek bankalardan gerek şikayetlerini dile getiren arkadaşlarımızdan aldığımız haberleri biz ve takipçilerimiz paylaşıyoruz. Facebook sayfamızı takip etmek için aşağıdaki butondan beğenerek yapılandırmaların inip inmeyeceği ile ilgili son gelişmeleri takip edebilirsin.

Peki, diyelim ki yüzdeleri düşürme talebinize banka olumlu cevap verdi. Bu durumda, bankanız kredinizi peşin olarak konut kredinizi ödemiş gibi kapatır. Bu işlemden sonra yeni yüzdeler üzerinden tekrar hesaplama yapar ve kredinizi yeniden vadelendirir. En etkili, en yapılması gereken ev kredisi yapılandırma işlemidir. Çünkü yükünüzü hafifletir.

Konut kredisinin taksitlerini ödemede sıkıntı yaşayanlar için yapılan konut kredisi yapılandırma

En sık karşılaşılan kredi yapılandırma işlemidir. Genellikle, ödemede zorlanılan konut kredisi taksitleri için başvurulmaktadır. Bu durumda, bankaya sunacağınız gelir belgesi ve kredi notunuza göre banka değerlendirme yapacaktır. Ayrıca, borç transferi yaparak da konut kredinizi yapılandırabilirsiniz. Bu işleme borç kapatma kredisi uygulaması denilmektedir. Bir bankadan bir başka bankaya kredi transfer olabilmektedir. Bu durumda, yeni banka, konut kredisi borcunuzu kendi üzerine almış olmaktadır. Bu sayede, ödeme planınız yeniden düzenlenmektedir. Bu sistem, ülkemizde vardır. Ancak şunu da belirtelim, mevcut bankanıza bu durumda erken ödeme cezası ödemeniz gerekir.

Elinize toplu para geçmesi durumunda yapılan konut kredisi yapılandırma

Elinize toplu para geçmesi durumunda konut kredinizi yeniden yapılandırabilirsiniz. Bu durumda, yeni kredi yüzdelerive yapılandırma avantajları söz konusu olabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgiyi çalıştığınız bankadan alabilirsiniz. Bazı bankalar, konut kredilerinin bir kısmını peşin ödeyen müşteri için bazı özel avantajlar sunabilmektedir. Bu durumdan şartlar oluşması durumunda yararlanabilirsiniz.

Konut kredisi yapılandırma yeni yüzdeleri nedir?

Özellikle konut kredisi taksitlerini ödeme konusunda sıkıntı yaşayanlar, borç kapatma kredisi kullanarak mevcut konut kredilerini yapılandırabilmektedir. Bu durumda, borç kapatma kredisinin yüzdeleri de büyük önem kazanıyor.

Şunun unutulmaması gerekiyor: Kredi yapılandırma işlemi,

 • Mevcut taksit sayısının veya taksit tutarlarının azaltılması
 • Toplam maliyetin düşürülmesi
 • Güncel yüzdelerden yararlanılması

için yapılmalıdır. Mevcut durumunuzu daha da ağırlaştırıcı konut kredisi yapılandırma işlemlerinden uzak durmalısınız.

Bu nedenle, yapılandırma yüzdelerine dikkat edilmesi gerekir.

Peki ama ev kredisi yapılandırma yüzdeleri nedir?

Bu durum, sürekli değişkenlik göstermektedir. Çünkü kredi şartları, bankalara göre farklılık gösterir. Bu da yüzdeleri etkiler. Eğer borç transferi yapacaksanız, maksimum vadeye de dikkat etmelisiniz. Bazı borç transfer kredileri, maksimum 48 ay vadeye kadar olabiliyor.

Konut kredisi yapılandırma yapan bankalar 2018 nelerdir?

Bu bankalara örnek vermek gerekirse;

 • Garanti Bankası
 • Halk Bank
 • Ziraat Bankası
 • Finansbank
 • TEB
 • Yapı Kredi
 • İş Bankası
 • Akbank
 • ING Bank
 • Denizbank
 • Vakıfbank

diyebiliriz.

Önemli uyarı: Son yapılan açıklama sadece kamu bankalarını kapsamaktadır. Yani aylık yüzdesi %0,99 olan konut kredisini sadece kamu bankaları kullandıracaktır. Diğer özel bankalar da bu yüzdeleri üzerinden konut kredisi kullandırmaları mümkün olabilir. Yapılandırma da yeni bankanız kamu bankaları olacaktır.

Konut kredisi yapılandırma hesaplama nasıl yapılır?

Öncelikle, kar zarar hesabı yapmalısınız. Mevcut durumunuzu ve yapılandırma sonrası muhtemel durumunuzu kıyaslamalısınız. Konut kredisi yapılandırma için doğru zamanı kovalamalısınız. Çünkü, yapılandırma sonrası daha ağır bir tablo karşınıza çıkabilir. Yapılandırma da ekstra ödeyeceğiniz masraflar da söz konusu olabilir. Bu nedenle, yapılandırma hesaplama işlemini mutlaka ilgili banka şubelerinde yaptırmalısınız.

Şunu da tekrar belirteyim, yapılandırma yapmak için mevcut kredisinizi erken kapatmanız durumunda ilgili banka, sizden % 0,20 yüzdesinde erken kapatma cezası alacaktır. Bu hesabı da yapmayı unutmayınız.

Çoğu zaman, mevcut banka ve konut kredisi şartları, yapılandırma sonrasında oluşacak durumdan daha avantajlı olmaktadır. Bu nedenle, dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Size avantaj sağlamayacak bir yapılandırma işleminin hiç bir anlamı olmayacaktır.

Yapılandırma hesaplama işlemini dikkatli bir şekilde yapmanızı öneririm. çünkü hesaplama konusunda bir sıkıntı doğarsa tüm yapılandırma işlemlerini riske atmış olursunuz. Bu yüzden olabildiğince azami özeni göstermenizi tavsiye ediyorum.

Konut Kredisi yapılandırma 2018 hususu ve konut kredisi yapılandırma yapan bankalar ile ilgili sorularınız ve düşünceleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmından bizlere görüşlerinizi ve sorularınızı iletebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

32 Sorular ve Yorumlar
 1. Tuncay diyor ki:

  Ziraat Bankası yapılandırma faiz oranları düşük mi ne aşamada , neden hala bı açıklama yok

  1. Kredi Uzmanı diyor ki:

   Tuncay Bey, Banka yetkilileri dahi bilmiyor. Temmuz ve Ağustos ayı söylemleri var. Ancak ben o kadar uzayacağını sanmıyorum. Banka yetkilileri yaptığımız görüşmede, % 0,98 faiz oranları üzerinden yapılandırma yapılmayacağı dahi söylendi, ancak bu durum çok büyük bir haksızlığa neden olur. Çünkü 2 3 ay önce 1,20’den konut kredisi çekenler oldu. Süreç nasıl işleyecek, öğrendikçe paylaşacağız.

 2. Mehmet Ali Hançer diyor ki:

  5 6 ay önce konut kredisini 1.19 1.20 oranda ziraat bankasından çektim faiz oranları düşünce banka yetkilisi “daha önce kredi çekenleri kapsamıyor yeni kredi çekecekler için” dedi. Madem ekonominin hareketlenmesi için faiz oranları düşürülüyor herkes faydalansın. Yapılandırma sonunda 150 200 tl gibi her ay eksik veren için yeni alış veriş demek ekonomi de artı hareket demek. Yoksa ben mi yanılıyorum.

  1. Kredi Banka Uzmanı diyor ki:

   Mehmet Ali Bey, aktardığınız gibi banka yetkililerin o şekilde dönüş yaptığı duyumunu biz de aldık. Yazıda da bahsetmiş olduğumuz gibi asıl hedef var olan konut stoğunun eritilmesi gibi görünüyor. Diğer yandan ise bu yapıldığında kısa bir süre önce kredi çeken tüm vatandaşlarımızın mağdur olma riski söz konusu. Aynı zamanda yazıda bahsetmiş olduğumuz TBM yetkilisin aktarmış olduğu doğan bir hak söz konusu. Bu bakımdan bankaların, özellikle kamu bankalarının devletin telkini neticesinde, bir orta yol bulacağını ümit ediyorum.

 3. Bahri diyor ki:

  Vâkıfbank nisan ayında kullandığım 1.13 faizli konut kredisi için yapmış olduğum yapılandırma talebimi reddetti Düşen faizler sadece yeni kullananlar için geçerliymiş.Haksızlık bu

  1. Kredi Banka Uzmanı diyor ki:

   Güzel bir açıdan yaklaşmışsınız ancak öncelikli olarak konut stoğunun azaltılması hedeflendiğinden hali hazırda kredi alanlar şu an için bu indirim pastasından pay alamıyor gibi görünüyor ancak bir önceki yorumda bahsettiğim gibi, bir mağduriyet söz konusu olduğundan ve TBM yetkilisine göre sizin de talep edebileceğiniz bir hak oluşma ihtimalini de göz önünde bulundurursak, yeni bir gelişme olacağını umut ediyorum.

   1. özgür diyor ki:

    merhaba,
    Halkbankasından 4 ay önce 1.12 den 150000 tl çektim.Borç transferi yaparak yeni faizden yararlanabilirmiyim acaba bilgisi olan var mı.

    1. Kredi Banka Uzmanı diyor ki:

     Şu an için bankalar bu konuda olumlu yanıt vermiyor ama tepkiler büyürse kamu bankalarının tutumlarının değişme ihtimali olabilir. Halihazırda bankanızla yapılandırma konusunu görüştünüz mü?

     1. Mustafa diyor ki:

      Ayın 5 zirrat bankasından 1.15 ev kredisi kullandım.ayın 11 de 0.98 düştü yapılandırma yapılmıyor. Tüketici hakem heyetine başvuru yapsak bir sonuç çıkar mi

     2. krediyonetici diyor ki:

      Mustafa Bey, tabii ki başvurabilirsiniz…

  2. nilüfer diyor ki:

   bankanız 1.13 oranı uygulamak için ayrıca 1000 tl masraf aldılar mı sizden benden aldılar.bende 7 mayısta kredi kullandım. yapılandırma talebimi bu oranın yeni konut alımlarında uyguladıklarını söyleyerek redettiler. yazılı cevap veremiyorlarmış

 4. Aşkın diyor ki:

  04.05.2018 tarihinde Ziraat bankasından 1.15 oranı ile konut kredisi çektim. Tapu işlemleri bittiği akşam tapu haçları düşürüldü. 6. gün faiz oranı 0.98 oldu. Bu nasıl şans. CİMER, BİMER ve Ziraat Bankasına yazdım. Bu işten kaybı olan herkes yazarsa birşeyler olur diye umut ediyorum.

  1. Kredi Banka Uzmanı diyor ki:

   Bu konuda Ne kadar çok itiraz sesi yükselirse, tabii ki bir değişikliğe gidilme ihtimali yükselecektir.

   Bu arada yeni açmış olduğumuz facebook adresimizde bu konudaki gelişmeleri anbean aktarıyor olacağız.

   https://www.facebook.com/kredifaizbanka adresinden sayfamızı takip edebilirsiniz.

 5. Sergio diyor ki:

  Ziraat bankası kredi yapılandırması ,

  Arkadaşlar herkez dilekçe ile başvursun!!!!

 6. Esra diyor ki:

  6502 Sayılı tüketici mevzuatına göre kredi borçlusu tüketicilerin borçlarını erken kapama veya yapılandırma hakkı bulunuyor. 28 mayıs 2015 tarihinde yirmi dokuz üç yüz doksan altı sayılı resmi gazetede yayınlanan konut finansmanı sözleşmeleri yönetmeliğinin ”yeniden finansman ” başlıklı on ikinci maddesi faiz oranları değişmesi halinde konut finansman kuruluşu ve tüketici mutabakatı ile kredi yapılandırması imkanı sağlıyor..
  Ziraat Bankası yeni çekecek olanları kapsadığını söylüyor.. HAKSIZLIK !!!

  1. Banka Kredi Uzmanı diyor ki:

   Esra Hanım, aktardığımız anektodu tekrar bildirdiğiniz için teşekkür ederiz. Tüm ilgili yerlere şikayetlerinizi bu kapsamda yapabilirsiniz.

 7. Murat diyor ki:

  Vakıfbank tan 20 gün önce 1.15 den kredi kulandım seçim yaklaştı krediyi düşürdüler ben burdan bunu çıkartıyorum.30 bin tl gibi bir zararım söz konusu yapılandırma olmuyormur bir iş yapılıyorsa kimse madur edilmemeli böyle bir anlayış olamaz. Ulan 20 gün gibi kısa bir süre var yeni çekenler 0.98 yazıklar olsun.

 8. ozgur diyor ki:

  bende 1 ay önce çektim kredi yapılandırma yapmıyorlar.ne yapmamız lazım yapılandırma yapmak için.

 9. Oktay AKDAŞ diyor ki:

  Merhaba,ben 2016 mart ayında Vakıfbank tan konut kredisi kullandım faiz oranı 1.13ten şuanki düşen faiz oranından 0.98den tekrar yapılandırma için başvurduğumda banka yetkilileri olumsuz sonucunu verdiler yani hakkımız olan yapılandırmayı yapmadılar, sözde kredi oranları düştü bu nasıl bir düşüş?? Anlamış değilim biz eski kredi çekenleiride kapsamasını ve yüksek faiz oranlarından Bi nebze de olsa rahatlamamızı sağlamarınıda yetkililerden talep ediyorum.. Saygılar

 10. Oktay diyor ki:

  Merhaba,ben 2016 mart ayında Vakıfbank tan konut kredisi kullandım faiz oranı 1.13ten şuanki düşen faiz oranından 0.98den tekrar yapılandırma için başvurduğumda banka yetkilileri olumsuz sonucunu verdiler yani hakkımız olan yapılandırmayı yapmadılar, sözde kredi oranları düştü bu nasıl bir düşüş?? Anlamış değilim biz eski kredi çekenleiride kapsamasını ve yüksek faiz oranlarından Bi nebze de olsa rahatlamamızı sağlamarınıda yetkililerden talep ediyorum.. Saygılar

 11. Mustafa diyor ki:

  Yapılandırma hakkımızı istiyoruz 09/4/2018 halkbank 1.15 orani ile 165000tl konut kredisi kullandım 20000tl fazla ödemeye mahkum ediliyoruz hakkımız olan yapilandirmayi istiyoruz.

 12. Mustafa diyor ki:

  Yapılandırma hakkımızı istiyoruz 09/3/2018 halkbank 1.15 orani ile 165000tl konut kredisi kullandım 20000tl fazla ödemeye mahkum ediliyoruz hakkımız olan yapilandirmayi istiyoruz.

 13. Saygın Osman Arslan diyor ki:

  26 Nisanda Vakıfbanktan 1,15 oranla 48 ay vadeli konut kredisi kullandım. ve sadece 15 gün sonra bu 0,98 oranı gündeme geldi ve yürürlüğe girdi. banka ile görüştüğümde maalesef kapsamıyor, 2 hafta ile kaçırdın dediler. bu nasıl bir haksızlık? bizim günahımız 2 hafta önce kredi kullanmak mı? bu haksızlığın ortadan kalkması için tüketici hakem heyetine mi başvuru yapmalıyız? yoksa temmuz veya ağustos ayını beklemeli miyiz?

 14. Umut Dogan diyor ki:

  2 ay önce konut kredisi kullananlarin yapilandirmadan faydalanamamasi kadar sacma birsey yok. Vatandaslarin mahduriyetinin giderilmesi icin gerkenin yapilmasi gerekiyor. Burada sadece patronlarin cebi dolsun ve satilmayan evlerin onune gecilmesi kararlari oncesinde kredi kullananlara yapilan buyuk haksizlik.

 15. Onur çakır diyor ki:

  2 ay önce vakifbank tan ev kredisi cektim 1.15Ten suaan 0.98ten niye yapılandırma olmuyor bu Haksızlık degilmi

 16. Refiye diyor ki:

  Yapılandırma hakkı tanınması rica ediyorum 20 gün için 60 bin fazla faiz bizlere de yazık değil mi

 17. Bülent Kartal diyor ki:

  27 nisanda Ziraat bankasından 1.12 den konut kredisi kullandım faizler düştü bankaya başvurdum kredimi yapılandırın diye verdikleri cevap yeni müşteriler kullanılabilir şeklinde oldu bu nasıl bir düzenleme nasıl bir haksızlık ya anlayamıyorum

 18. Mirati haydardedeoğlu diyor ki:

  BEN KONUT KREDİSİ KULLANDIM ŞİMDİ FAİZ ORANLARI DÜŞDÜ KREDİMİ YAPILANDIRMA YAPABİLİRMİYİM.İŞ BANKASINDAN KULLANDIM.

 19. Oğuz diyor ki:

  09/03/2018 de 1.15 ten 100000 konut kredisi kullandım ziraat katılımdan. Yapılandırmaya olumsuz cvp verdiler. Sadece ıkı ay önce kredi çekmek mi suçum?

 20. Özlem diyor ki:

  0,98 faiz oranı ile temmuz sonuna doğru krediye başvuracağız fakat akşam internet üzerinden baktık faiz oranları yükselmiş. Ev hayalleri suya düştü… Haberler den anladığım kadarıyla Ekim 2018 e kadar diyor. Doğru mu yoksa bitti mi 0,98 faiz oranı. Lütfen yardımcı olun…

 21. Mehtap diyor ki:

  Merhabalar kredi faiz oranı 1.31ken 180.000tl faizi ile 365.000 oldu konut kredisi şuan elimize toplu bir para geçti 145.000tl kadar bunu bankaya yatırıp yapılandırma yapsak borcumuz ne olur 145.000e 145.000binmi düşerler

 22. Tuncay diyor ki:

  Arkadaşlar garantisi bankasından artarak kademeli olarak konut kiredisi kullandim.ara odemesi yaparak krediyi sabit yapmak istiyorum ama yapmiyorlar.nasil bir yol izlemem gerekir.banka ile bilisi olanlardan yadim bekliyorum