Kredi Dosya Masrafı İadesi 2018 Geri Alma | Dilekçe | Gerekli Evraklar

Kredi dosya masrafı iadesi geri alma hususu, yakın zamanda hayata konan uygulamalar ile vatandaşlarımız açısından yapılabilir hale gelen en önemli hususlardan bir oldu. 2018 yılı da bu bakımdan halkımızın yoğun taleplerine tanık olduğumuz bir yıl olup, yoğun bir şekilde kredi dosya masrafı iadesi geri alma işlemleriyle devam etmektedir. Ancak, bu anlamda bir adım atmak istiyorsanız, bazı kurallara, prosedürlere uygun hareket etmeniz gerekmektedir.

Sponsor Reklamlar

Bu yazımızda size rehberlik edecek bilgilere yer verdik. Yazımızda yer alan bilgileri uygulayarak doğru adımlar atmanız hususunda iyi bir başlangıç yapacağınızı söylemeliyim.

Şimdi dilerseniz, kredi dosya masrafı iadesi nasıl geri alınır, gerekli evraklar ve dilekçe nasıl hazırlanmalıdır, nereye başvurmanız gerekiyor tüm bu soruların cevaplarına sırasıyla değinmeye başlayalım.

Sponsor Reklamlar

Kredi dosya masrafı iadesi 2018 geri alma yolları

Biliyorsunuz, geçtiğimiz yıllarda bir düzenleme söz konusu oldu. Bu düzenleme sayesinde her yıl alınan kredi kartı yıllık ücreti, kullanılan krediler için alınan dosya masrafları veya kesintileri için bankalardan bu masrafların geri alınması gündeme geldi. Buna göre, son 10 yıl içerisinde ilgili tüm masrafların bankalardan geri alınması söz konusu olabilmektedir.

Peki ama kredi dosya masraflarını nasıl geri alabilirim? Bu sorunun cevabını verebilmek adına size uygun adımları sıralayacağım.

Adım 1: Kredi dosya masrafının tespit edilmesi

Öncelikle bu süreçte ilk olarak kredi dosya masrafını tespit etmeniz gerekmektedir. Çünkü ilerleyen adımlarda anlatacağım üzere kredi dosya masrafı, uyuşmazlığa konu olan bir tutardır ve nereye başvuracağınızı belirleyen en önemli kıstaslardan biridir. Bu nedenle, öncelikle kredi dosya masrafınızı tespit etmeniz gerekmektedir. İhtiyaç kredilerinden ziyade konut kredilerinde kredi dosya masrafları daha fazla çıkmaktadır. Özellikle konut kredisi kullanan vatandaşlarımızın bu konuya daha hassas yaklaşmaları gerekmektedir.

Sponsor Reklamlar

İlgili içerik: Konut kredisi yapılandırma 2018 avantajlı mı?

Kredi dosya masrafınızı öğrenmek için bankaya bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Dilekçe ile aynı zamanda ilgili dosya masraflarını bankadan talep edebilirsiniz.

Adım 2: Kredi dosya masraflarının talep edilmesi

Yukarıda da ifade ettiğim üzere öncelikle bankadan kredi dosya masraflarının talep edilmesi gerekiyor. Eğer banka, talebinize karşılık cevap vermez veya olumsuz cevap verirse bu durumda, diğer ilgili mercilere başvuru yapmak gerekiyor.

Size hangi dilekçe ile kredi dosya masraflarınızı talep edebileceğiniz ile ilgili bir paylaşımda bulunmak istiyorum. Aşağıda yer verdiğim dilekçe örneğini kullanarak bankadan kredi dosya masrafınızı talep edebilirsiniz.

Kredi dosya masrafı iadesi geri alma dilekçesi 2018

……… Bankası A.Ş  Genel Müdürlüğüne

Talepte Bulunanın:

İsmi:

TC Kimlik No:

Adres:

İrtibat:

Tel:

Sponsor Reklamlar

Konu: Kredi dosya masrafını geri alma talebi

Bankanızın kredi müşterisiyim.

Bugüne kadar kullanmış olduğum her kredi işlemlerinde kredi-dosya masrafı ödemekteyim.

Yargıtay kararıyla; kredi-dosya masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bankanızdan bugüne kadar kullanmış olduğum tüm kredilerin;

a. Sözleşmelerini,

b. Ödeme planı ve ödeme dekontlarını,

c. Kredi kullandırılması için bankanızca yapılması gereken zorunlu masrafların ayrıntılı dökümlerini ve yapılan masrafın belgesini,

tarafıma mail veya adresime bankacılık kanunu çerçevesinde verilmesini talep ederim. Cevap verilmemesi halinde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve ilgili kurumlara şikayette bulunacağımı bildiririm.

Kullanmış olduğum kredilere ilişkin olarak On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının ödeme tarihlerinden itibaren yasal faizi ile tarafıma derhal iadesini, aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm. 

Tarih
Ad, Soyad -İmza

Eğer bu dilekçenize istinaden bankanız kredi dosya masrafınızı iade ederse, diğer mercilere başvurmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak, herhangi bir cevap vermez veya olumsuz cevap vermesi durumunda Adım 3’e geçmeniz gerekecektir.

Adım 3: Kredi dosya masrafı geri alma için yetkili mercilere başvuru

En önemli adımlardan birisidir. Çünkü genellikle bankalara yapılan başvurular reddedilmektedir. Bu nedenle, hemen hemen herkes bu adıma kadar gelmektedir. Bu noktada, yetkili mercilere başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak, zamanınızın boşa gitmemesi adına size doğru yönlendirmelerde bulunmaya çalışacağım.

Tüketici hakem heyetine mi gitmeliyim yoksa mahkemede dava mı açmalıyım? sorularını duyar gibiyim. İlk olarak, bunun tespiti için uyuşmazlık konusu tutara bakmamız gerektiğini ifade etmeliyim.

Buna göre,

 • 4.570 TL’nin altında kalan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine
 • Büyükşehir olan illerde 4.570 TL ile 6.860 TL arasında kalan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine
 • Büyükşehir olmayan il merkezlerinde 6.860 TL altında kalan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine
 • Büyükşehir olmayan illere bağlı ilçelerde 4.570 TL ile 6.860 TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat edilmelidir.

Önemli uyarı: Mahkeme yolu ile de kredi dosya masrafınızın iadesini bankadan isteyebilirsiniz. Ancak, bunun için dava harç ve ücretlerinin tarafınızca yatırılması gerekmektedir. Bu limitlerin üzerinde olması durumunda mahkeme yoluna başvurmanız gerekmektedir. Genel itibariyle, kredi dosya masrafları, bu limitlerin çok fazla üzerinde çıkmamaktadır. Bu nedenle, Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapılmaktadır.

Kredi dosya masrafı iadesi 2018 ile ilgili önemli uyarılar

Günümüzde artık bankalar tarafından kredi dosya masrafı adı altında çok fazla masraf talep ediliyor. Genellikle krediler, kredi sözleşmelerine dayandırılıyor ve sözleşmelerde dosya masraflarının iade edilmemesine yönelik ibarelere yer veriliyor. Haliyle, bu sözleşmeler müşteriler tarafından imzalandığında kredi dosya masrafları da talep edilemiyor. Bu nedenle, öncelikle geçmiş yıllarda kullandığınız kredi dosya masraflarınıza odaklanmanızı tavsiye ederim. İfade ettiğim gibi bankalar, artık bu masrafların iade edilmemesi adına tüm önlemleri alıyorlar. Son dönemde kullandığınız krediler için kredi dosya masrafı geri alma durumu söz konusu olmayabilir.

Tüketici hakem heyetine başvuru yapmadan önce kredi sözleşmesini incelemenizi öneririm. Talep konusunda size engel olabilecek hükümlerin bu sözleşmede olup olmadığını kontrol edin.

Eğer hakem heyetine başvuru yaptıysanız, süreci e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanır ise bu karar, ilgili bankaya tebliğ edilecektir. Bu durumda, banka kredi dosya masrafınızı size 15 gün içinde iade edecektir.

Kredi Dosya Masrafı İadesi 2018 ile ilgili sorularınız var ise aşağıdaki kısımdan bize sorularınızı yazabilirsiniz.

İlgili içerik: Faizsiz ihtiyaç kredisi nasıl alınır 2018? (İpuçları ve Tüyolar)

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

24 Sorular ve Yorumlar
 1. Kubilay doğan diyor ki:

  2015 yılında Banka tüketici hakem heyeti kararına itiraz etti ve yıl sonunda tekrar lehime karar verildi asliye hukuk Mahkemesini aradığım zaman tebligat masrafını yatırdığım zaman tebligatı göndereceklerini söylediler tebligat elime 27.06.2018 tarihinde geçti En yakın şubeye başvurup ücreti alabilir miyim şimdiden teşekkürler

  1. Kredi Uzmanı diyor ki:

   Evet, alabilirsiniz.

 2. Ahmet diyor ki:

  Eylül 2014 de konut kredisi cektim yaklasik 2000 tl dosya masrafı kestiler bu masrafı geri alabilirmiyim

 3. Oğuz diyor ki:

  Merhaba,
  Ykb 2017de konut kredisi cektim ve dosya masraflarimı almak icin bankaya sorduğumda ,artık dosya masrafları tahsis ucreti adı altında para aldigindan dolayı geri verilmesi söz konusu değildir diye tarafıma söylendi.. Doğru mudur?

  1. Kredi Uzmanı diyor ki:

   Doğrudur.

 4. Fatih diyor ki:

  2014 yılında konut kredisi çektim. 680 lira dosya masrafı kestiler. daha sonra bankadan aldığım dekontlar ile birlikte esenyurt hakem heyetine müracaat ettim yaklaşık 8 ay sonra banka hakli bulundu dediler hakem heyetinden parayı aide alamadım banka nasıl neye göre haklı oluyor acaba…

  1. Kredi Uzmanı diyor ki:

   İmzaladığınız sözleşmede dosya masrafı ödemeniz konusunda hüküm varsa ve siz de imzalamışsanız, banka haklı bulunur. 2014 yılı öncesinde sözleşmelerde böyle bir hüküm yoktu.

 5. Yasemin diyor ki:

  Merhabalar 2013 aralık ayında çektiğim kredinin dosya masraflarını geri almak için tüketici hakem heyetine başvuru yaptım.bankadan dekontumu almaak için 50 lira arşiv ücreti talep edildi ve buna da itiraz edip geri alabilrsiniz denildi ve bende oyle yaptım.ancak tüketici hakem heyetindeki memur tüm işlemler bittikten sonra banka itiraz edip avukat masraflarını da sizden talep edebilir bilgisini verdi.2014 yılı ekim ayı öncesindeki krediler için böyle bir durum söz konusu olur mu ? Hakkımızı arayalım derken borçlu mu çıkicaz ? şimdiden teşekkürler

  1. Kredi Uzmanı diyor ki:

   O dönemde imzaladığınız kredi sözleşmesini incelemenizi tavsiye ederim. Haksız bulunursanız borçlu da çıkabilirsiniz.

 6. alper diyor ki:

  50 bin tl çektim bankadan dosya masrafını almak isterim ..

 7. Bulent diyor ki:

  Banka işlemlerimi istanbul yapmıştım şimdi istanbul dışındayım müracatımı istanbul yoksa izmir demi yapmam lazım

  1. Kredi Uzmanı diyor ki:

   İşlemi yaptığınız şubeyi aramanızı öneririm.

 8. Yavuz diyor ki:

  Ben 2016 yılında kullandım acaba alabilirmiyim dosyamasraflarini

 9. taşkın diyor ki:

  ticari kredi dosya masraflarının iadesi hakkında kanunn çıkmıştı tüketici hakem heyeti tarafından iade için dava açıp kaybettik gerekçe tüketici hakem heyeti karar mercii degilmiş kanun çıktığı halde davaya banka itiraz edip nasıl haklı çıkıyor ve bizim hanği merciyi kullanarak dosya masrafını geri alabiliriz yardımcı olursanız sevinirim

  1. krediyonetici diyor ki:

   Size önemli bir haber iletiyorum. Habere göre Tüketiciler Birliği (TB) Genel Başkanı Mahmut Şahin bu hususa şöyle açıklık getirmektedir. Aslında yargıtayın bundan sonra hiçbir ticari karta iade yapılmamasına dair bir karar alındığı belirtilmekte ve ticari kartlarda zaten iadenin söz konusu olmayacağı belirtilmekte. Daha önce yaşanan bir olayda da banka itiraz etmeyi unuttuğu için masrafın iade edildiği belirtilmekte.

 10. Oğuz diyor ki:

  İYi günler ticari kredi kullandim ve3 gün sonra cayma hakkimi kullandim
  Ama 520 tl dosya masrafini geri ödemiyorlar ticari kredi olduğu için
  Bununla ilğili ne yol izlemem lazım ticari kredi olduğu için alamassin diyorlar kolay gelsin

  1. krediyonetici diyor ki:

   Daha önceki arkadaşa verdiğim cevaptaki haberi okursanız, ticarilerde iade şu aşamada söz konusu değil. Bir haberde iade artık yapılıyor denilen bilgi aslında yanlış. Haberin Aslı şu ki: yanlışlıkla(!) iade edilmiş, banka da geç itiraz ettiği için yargıtay onamak durumunda kalmış, normal şartlarda ticarilerde bankanın bu masrafı alma hakkı bulunmaktaymış..

 11. Okan diyor ki:

  Merhaba,

  2010 ve 2014 arası garanti bankasından bireysel krediler kullandım. Yaklaşık 4 ay önce subeden kullandığım kredilerin dökümlerini alıp tüketici hakem heyetine başvurdum ve karar lehime onaylandı adresime posta yolu ile tüketici hakem heyetinden 475 TL hak kazandığıma dair bir evrak geldi. Şuan yapmam gereken nedir bu evrakla şubeyemi gitmeliyim yoksa mahkemeyemi yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

 12. sinan diyor ki:

  bundan 5 ay önce gerekli evrakları hazırlayıp hakem heyetine başvurdum ve sonuç bugün geldi banka bana 1.114 tl olan dosya masrafının geri ödenmesi kabulüne yazıyor kazandım galiba şimdi nasıl bir yol izlemeliyim elimdeki hakem heyeti kakarı ile nereye gitmeli ve ne yapmalı?

  1. Kredi Uzmanı diyor ki:

   Bankaya doğrudan başvurabilirsiniz.

 13. Güven diyor ki:

  2017 yılında konut kredisi çektim 40 milyar tutarında ve geri ödemeli 7 seneli faiz olarak yaklaşık 23 milyar yani 63 milyar toplam ve ben şuan kredi dosya parasını almak istiyorum geri nasıl bir yol izlemem gerekir ve sonucu olumlu çıkarmı dosya parasını geri alabilirmiyim

  1. Kredi Uzmanı diyor ki:

   İmzaladığınız sözleşme metninizi gözden geçirmenizi öneririm. 2017 yılında kullanılan krediler için biraz zor.

 14. Selçuk Şengün diyor ki:

  Merhaba. 2008 yılılnda ev kredi çekmiştim 10 sene vade yapmıştık 2010 yılında faiz oranları düştünde yapılandırma yaptım vade düştünden 2016 yılında bitti kredim. 3 ay önce hakem heyetine başvuruyaptım ve sonuç gelmedi duyumlarıma görede 10 yıl süresi varmış alamazsın diyorlar zaman aşımı ola bilirmi ilginiz için şimdiden teşekkürler

 15. furkan diyor ki:

  ihtiyaç kredisinde binde 5 alınıyor diye biliyorum 15 binlik krediye 500 tl masraf isteniyor bunu alabilir miyim ve 2014 ten bu yana çektiğim tüm ihtiyaç kredilerinden talep edebilir miyim binde beşten fazla alındığını düşünüyorum. Dilekçemi hazırladım bankanın genel müdürlüğüne gönderdikten sonra gelen cevapla tüketici hakem heyetine gideceğim doğru mudur ?

Paylaş