Şubeye Gitmeden Kredi Kapatma Nasıl Yapılır? Mümkün Mü?

Temel konumuz olan şubeye gitmeden kredi kapatma ile ilgili açıklamalara geçmeden önce yazımıza bir giriş yapmak istiyorum.

Sponsor Reklamlar

Ülkemizde kredi ürünleri oldukça fazla kullanılmaktadır. Hangimiz kredi kullanmadı ki? Eminim, ”Ben kullanmadım, kullanmayacağım.” diyenlerin sayısı oldukça azdır.

Günümüzde artık kredi kullanabilmek çok kolay. Bu kolaylığı, özellikle yazılım ve bilgisayar teknolojilerinin gelişimine bağlayabiliriz. Özetle, gelir durumunuz ve kredi notunuz iyiyse ülkemizde kredi kullanmak oldukça kolay bir hal aldı. Evinizde dinlenirken kredi tutarınızı artık hesabınıza yatırabiliyorlar.

Kullanılan kredilerin genellikle taksit taksit ödenerek kapandığını biliyoruz. Ancak bazı durumlarda kredi kullanıcıları, borçlarını daha önce kapatmak isteyebilmektedir. Bu durumda faiz avantajı elde edebilmektedir. Bazı kredi türlerinde ise zamanı gelmeden kredi kapatmak, erken kapatma cezasına da neden olabilmektedir. Erken kapatma cezası ise genellikle konut kredilerinde karşımıza çıkmaktadır. İhtiyaç kredilerinde daha çok faiz avantajı söz konusu olmakta ve toplam ödenecek tutar azalabilmektedir. Bu da müşteriler için bir avantaj oluşturmaktadır.

Sponsor Reklamlar

Her neyse, konumuz aslına bakarsanız şubeye gitmeden kredi kapatma ile ilgilidir. Kredi müşterileri şubeye gitmeden kredi kapatma işlemlerini tamamlayabilir mi? Bu mümkün mü? Nasıl yapılır? vb. sorulara bu yazımızda cevap arayacağız.

Şimdi dilerseniz, konumuza geçelim.

Şubeye gitmeden kredi kapatma nedir?

Şubeye gitmeden kredi kapatma, kredi kullanılan bankanın herhangi bir şubesine gitmeden online olarak krediye ait borcun tamamının ödenmesini ifade etmektedir. Adı üstünde kredi kapatma işlemi, şubeye gitmeden yapılmaktadır.

Sponsor Reklamlar

Peki ama ülkemizde şubeye gitmeden çekilen krediyi, erken kapatmak istersek yine şubeye gitmeden kapatabilir miyiz?

Açıkcası, tarafımıza bu konuyla ilgili çok fazla soru geliyor. Genel talep şu aslında: Şubeye gitmeden kredi kullanabiliyorsak, şubeye gitmeden kredi kapatma işlemini de yapabilmeliyiz. Bu mümkün mü?

Şimdi dilerseniz, bu önemli sorunun cevabına geçelim.

Şubeye gitmeden kredi kapatma mümkün mü?

Vatandaşlarımız, artık dijital dünyanın nimetlerinden faydalanır hale geldi. Hangi alanda olursa olsun, günümüz teknoloji dünyasında hıza alıştık. Bu nedenle, işlemlerimizi ve faaliyetlerimizi mümkün olduğu kadar hızlı ve zahmetsiz bir şekilde çözmek istiyoruz.

Yazımızın giriş kısmında da söylediğim üzere, artık anında ve kolay kredi kullanabiliyoruz. Evde dinlenirken kredi tutarı hesabımıza yatabiliyor ve sözleşme metinleriniz online olarak kabul edebiliyor ve imzalayabiliyoruz.

Peki ama bütün bankacılık işlemleri için bu durum, bu kolaylık geçerli midir?

Hayır.

Ne yazık ki, şubeye gitmeden kredi kapatma işlemi yapamıyoruz. Bankalar, eğer kredinizi kapatmak istiyorsanız, mutlaka banka şubemize gelin diyorlar. Bu nedenle, eğer kredi kapatma işlemi yapacaksanız, ilgili bankanın herhangi bir şubesine giderek bu işlemi gerçekleştirmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Aksi takdirde, kapatma başvurusunu yapamazsınız.

İnsan, bu uygulamaya gerçekten şaşırıyor. Belki, siz de şaşırmışsınızdır.

Çünkü insan kendisine şu soruyu soruyor: Krediyi yani nakit parayı hiç çekinmeden şubeye gitmeden alabiliyorsak, neden şubeye gitmeden krediyi kapatamıyoruz?

Bu sorunun açıkcası mantıklı bir cevabı olamaz. Özellikle şubeye gidilmeden kullanılan kredileri, kapatmak istiyorsak bunu yine şubeye gitmeden yapabilmeliyiz, diye düşünüyorum.

Ülkemizde bankacılık sistemi, yavaş yavaş oturuyor. Umuyorum ki, bazı mantıksız uygulamalar kısa vadede değişir ve daha da gelişir.

Sponsor Reklamlar

Soru ve görüşlerinizi bize, kredi uzmanlarımıza her zaman iletebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş