Kredi Kartından EFT Yapılır mı? Kredi Kartından Havale Mümkün mü?

Bankacılık işlemleri, gün geçtikçe daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılır hale geldi. Bu duruma hiç şüphesiz teknolojinin bu denli gelişmesi neden oldu, diyebiliriz.

Sponsor Reklamlar

Günümüzde en çok gerçekleştirilen bankacılık işlemlerinin başında havale ve EFT geliyor. Günümüzde birçok enstrüman üzerinden bu işlemleri hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Günümüzde en fazla kullanılan bankacılık enstrümanı ise kredi kartıdır. Hemen hemen her yetişkin bireyde Peki ama kredi kartından EFT yapılır mı? Kredi kartından havale yapabilir miyim?

Bu soruların en doğru ve güncel cevaplarını yazımızda okuyabilirsiniz.

Kredi kartından EFT yapılır mı?

Günümüzde bir banka hesabından bir başka bankanın hesabına yapılan para transfer işlemine EFT denilmektedir.

Peki ama kredi kartından EFT yapılır mı?

Açıkça söylemek gerekirse, evet, kredi kartından EFT yapılması mümkündür. Kredi kartınızdan EFT işlemini kredi kartı limitleriniz doğrultusunda yapabilirsiniz.

Kredi kartınızla yapmış olduğunuz fatura ödemeleriniz de EFT kapsamında değerlendirilmektedir. Bu nedenle, herhangi bir bankanın hesabına kredi kartınızdan rahatlıkla EFT işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartıyla EFT yaparken dikkat etmeniz gereken bir takım unsurlar vardır. Bu unsurlar şunlardır:

  • Alıcı IBAN numarasını doğru girdiğinizden emin olunuz. Birkaç defa IBAN numarasını kontrol ediniz. Eğer IBAN numarasını bilmiyorsanız, alıcıdan mutlaka IBAN numarasını öğreniniz.
  • ATM, internet bankacılığı veya mobil bankacılığı kullanırken alıcı IBAN numarasının hangi bankaya ait olduğunu bilmelisiniz.
  • Göndereceğiniz tutarı, kesinti miktarını da göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Aksi takdirde, alıcı hesaba yapılan para transferi bir miktar eksik gönderilmiş olabilir.

Kredi kartından havale yapılır mı?

Tıpkı EFT’de olduğu gibi kredi kartınızdan havale yapabilirsiniz. Kredi kartınızla dilerseniz ATM’lerden, dilerseniz internet veya mobil bankacılık üzerinden havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, kredi kartınızdan nasıl havale yapılacağını tek tek anlatalım.

ATM üzerinden kredi kartı ile havale yapmak

ATM’lerden kredi kartınızla havale her zaman yapabilirsiniz. Kredi kartınızı yanınıza alarak ilgili bankanın ATM’sine gitmeniz yeterlidir. Bu durumda, bankanız sizden komisyon talep edecektir. Bu konuda da bilgi sahibi olmanızda fayda var. ATM, komisyon tutarını işlem yapmadan önce size gösterecektir.

Atılması gereken adımlar sırasıyla şunlardır:

  • İlk olarak kredi kartınızı ATM’nin ilgili bölmesine yerleştiriniz. Şifrenizi giriniz. Şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkan menüde para gönderme seçeneğini seçiniz.
  • Para gönderme seçeneğini seçtikten sonra havale kısmına tıklayınız. Bu durumda karşınıza alıcı bilgilerinin talep edildiği ekran çıkacaktır. Bilgileri doğru bir şekilde giriniz.
  • Bilgileri girdikten sonra komisyon tutarını ATM size gösterecektir. Onaylamanız durumunda havale işlemi tamamlanacaktır.

İnternet/mobil bankacılığı üzerinden kredi kartı ile havale yapmak

İnternet bankacılığı veya mobil bankacılığı kullanarak da kredi kartınız ile havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Atılması gereken adımlar sırasıyla şu şekildedir:

  • İnternet/mobil bankacılık şifrenizi giriniz. Şifrenizi girdikten sonra para transferi veyahut para gönderme seçeneğini tıklayınız.
  • İlgili kısma tıkladıktan sonra karşınıza alıcı bilgilerinin talep edildiği bir ekran karşınıza çıkacaktır. Sizden talep edilen alıcı hesap bilgilerini giriniz. Bu bölümde vadesiz hesap üzerinden değilde kredi kartınız üzerinden işlem yaptığınıza emin olunuz.
  • Kredi kartınız üzerinden havale işlemini yaptığınıza eminseniz ve ilgili yeri işaretlediyseniz, komisyon olup olmadığını bu bölümde size bankanız söyleyecektir.
  • Son olarak, girilen bilgilerin doğruluğundan eminseniz ve ne kadar komisyon kesileceği hakkında bilginiz varsa işleminizi onaylayınız.

Sonuç

Kredi kartınızla birçok işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemler arasında EFT ve havale de yer almaktadır. Ancak, kredi kartınızla yapacağınız havale ve EFT işlemlerinde yüksek tutarda komisyon ödeyebileceğinizi de göz önünde bulundurunuz. EFT veya havale yapmadan önce kredi kartından ne kadar kesinti yapılacağı veyahut ne kadar faiz işletileceği konusunda bilgi sahibi olunuz.

Sonuç olarak, kredi kartınızla yapacağınız EFT veya havale işleminin nakit avanstan bir farkı olmadığını da öngörmelisiniz. Bu nedenle, yüksek tutarda faiz veya komisyon ödeyeceğiniz hususunda önceden bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..