Bankadan Yüklü Para Çekmek İsteyenlere Tavsiyeler 2018

Bankadan yüklü para çekmek, sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Eğer mevduat hesabınızda yüklü miktarda para varsa ve bu parayı yatırmış olduğunuz bankadan çekmek istiyorsanız, bazı adımları uygulamanız gerekmektedir. Peki ama nedir bu adımlar? Yazımızın içeriğinde bankadan yüklü para çekmek isteyenler için bu adımları ve tavsiyelerimizi bulabilirsiniz

Bankadan yüklü para çekmek nedir?

Bankadan yüklü para çekmek denildiğinde akla gelen tutar, kişiden kişiye değişmektedir. Bazılarımıza göre 5.000 TL yüklü para iken bazılarımıza göre yüklü para 100.000 TL ya da 1.000.000 TL’dir.

Peki ama bankacılık gözünde yüklü para nedir?

Bankacılık gözünde yüklü para için net bir tutar verebilmek mümkün değildir. Bu durum, ilgili bankanın nakit durumuna göre değişebilmektedir. Eğer banka, o gün müşterilerine maaş ödüyorsa, nakit sıkıntısı yaşayabilir ya da belirli bir tutara kadar ödeme yapabilir. Bu nedenle, bankanın durumuna göre hangi tutarın yüklü hangi tutarın ise doğrudan verilebilecek bir tutar olduğu belli olacaktır.

İşte bankanın anında müşterilerine veremeyeceği tutarda bankadan para çekmek, yüklü para çekmek anlamına gelmektedir. O anda bankada yeteri kadar para yoksa banka, bu tutarı müşterisine veremeyecektir.

Bankadan yüklü para çekmek isteyenler ne yapmalıdır?

Bankadan yüklü tutarda para çekmek için önceden yapılması gereken bir takım faaliyetler vardır. Bunlardan en önemlisi bankayı önceden çekilecek tutar hakkında bilgilendirmektir. Çünkü bankayı yüklü tutar hakkında bilgilendirmemeniz durumunda paranızı aynı gün içinde almanız oldukça zorlaşacaktır.

En azından bankanızı yüklü tutar hakkında en az 1 ya da 2 gün öncesinden haberdar edersiniz, para çekme konusunda herhangi bir bekleme ya da gecikme ile karşı karşıya kalmazsınız.

1 ya da 2 gün öncesinden ilgili bankanın şubesini arayarak konu hakkında bilgi vermeniz yeterli olacaktır. İlgili banka şubesi de bu bilgilendirme durumunda paranızı ayarlayacaktır.

Bunun haricinde para çekme işlemini gerçekleştirmek için önceden bazı belgeleri de yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

Peki ama nedir bu belgeler?

Öncelikle yanınızda kimlik kartı veya pasaportunuzun olması gerektiğini ifade edebilirim. Bankaya kaydolurken belirlemiş olduğunuz gizli sorunun cevabını da sizden talep edebilirler. Yine annenizin kızlık soyismini de sorabilirler.

Bu tür belge ve sorular olası bir dolandırıcılığın önüne geçmek adına oldukça önemlidir. Yüklü para çekme işlemini gerçekleştirirken de bankaya kayıtlı cep telefonunuza bazı kodlar gönderilebilmektedir. Bu nedenle bankaya kayıtlı cep telefonunuzu da yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Bankadan yüklü miktarda para çekmek için hangi günleri tercih etmeliyiz?

Bankadan yüklü miktarda para çekmek için özellikle pazartesi ve cuma günlerinden ziyade banka şubelerinin daha tenha olduğu salı, çarşamba veya perşembe günlerini tercih etmenizi öneririm. Çünkü pazartesi ve cuma günlerinde banka şubeleri daha yoğun olmaktadır. Bu da sizin daha fazla zaman kaybı yaşamanıza sebebiyet verebilmektedir.

Bankadan yüklü para çekerken herhangi bir ücret öder miyim?

Hayır, ödemezsiniz. Ancak çekeceğiniz tutarı havale veya EFT ile başka bir hesaba geçmeniz durumunda banka sizden masraf talep edebilir. Bu konunda da önceden size bilgi vermek adına bu notu düşmek istedim.

ATM’lerden yüklü para çekmek mümkün mü?

ATM’lerden yüklü para çekmek mümkün değildir. Tüm bankaların standart günlük para çekme limitleri bulunmaktadır. Bu limitler, bankadan bankaya değişse de genel itibariyle 1.000 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir.

Bankadan yüklü para çekmek isteyenler için güvenlik tedbirleri nelerdir?

Son günlerde artan kaçakçılık ve hırsızlık olayları nedeniyle bankadan yüklü para çekecek olanların dikkatli olmaları gerekmektedir.

Özellikle hırsızların banka şubelerinde sıra numarası alarak yüklü para çekecek olanları takibe aldıkları dahi görülmektedir. Bu gibi durumlarda banka şubesine şahsi araç ve iki kişi ile birlikte gidilmesi daha doğru olacaktır.

Bankalar kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..