2018 Yılı Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar 2018 yılında da yok değil, var. Ancak, kredi kullanımında kredi notunun ne kadar önemli bir veri olduğunu herkes çok iyi biliyordur. Çünkü kredi notu, bir kredi müşterisinin geçmişini yansıtır. Bir müşterinin borç ödeme alışkanlıklarını, mevcut borç durumunu ve kredi kullanım yoğunluğunu gösterir. Bu nedenle, kredi notu düşüklere kredi veren bankalar konusunu oldukça önemsiyorum.

Sponsor Reklamlar

Kredi notuna bakmayan bankalar var mıdır, diye soracak olursanız, çok açık bir şekilde yok derim. Ülkemizde ise kredi notu iyi olmayan çok kişi var. Bu kişiler, ne yazık ki nakit ihtiyaçları söz konusu olduğunda kredi kullanmakta önemli ölçüde problem yaşamaktadır. Kısa vadede bu problemi çözmek yani bir nevi kredi notunu yükseltmek de çok mümkün değildir. Bu sebeple, eğer acil bir nakit ihtiyacı belirdiyse, kredi notu düşüklere kredi veren bankalar ile ilgili bir çalışma yürütmek daha mantıklı olacaktır.

Merak etmeyin, sizler için kredi notu düşüklere kredi veren bankalar ile ilgili bir araştırma çalışması yürüttük. Bu çalışmanın sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ancak şunu belirtmem gerekiyor, yoksa sizi yanlış yönlendirmiş ve umut tacirliği yapmış olurum: Ülkemizde kredi notu düşüklere kredi veren bankaların sayısı, oldukça azdır. Üstelik bu bankalar, kredi notu düşük olanlara kredi verirken bir takım teminatlar isteyerek kendilerini garanti altına almak istiyorlar.

Biz yine de bu bankaları sizinle paylaşacağız. Herkesin durumu elbette farklı olacaktır, bazıları bu şartları yerine getirebilir, bazıları ise yine kredi kullanamayabilir. İfade ettiğim gibi kişisel ve özel durumlar, avantajlı ve dezavantajlı bazı sonuçlar doğurabilir ve ben bu özel durumları, sizin adınıza buradan aktaramam. Bu aktaracağım bilgiler, standarttır. Yani, kişiye özel değildir. Eğer sizin kredi notunuz sıfırsa kredi notu düşüklere kredi veren bankalar da size çare olmayacaktır.

Sponsor Reklamlar

Bir de şöyle bir durum var ki, bu durumu çoğu kişi birbirine karıştırıyor. Düşük kredi notu ile çok düşük kredi notu birbirinden farklıdır. Bu farkı da yine yazımız içerisinde size anlatacağım.

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar 2018 hangileri?

İlk olarak yanlış anlaşılmanın önüne geçmek adına düşük kredi notu ile çok düşük kredi notu arasındaki farkı anlatmak istiyorum. Açıklamalarımı aşağıdaki kredi notu tablosuna göre yapacağım.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900
Sponsor Reklamlar

Bu tabloyu incelediğinizde en riskli kredi notunun 1 ile 699 arasında olduğunu görürsünüz. Bu puan aralığı en düşük kredi notudur. Bu aralıkta bulunan kişiler, teminat ve kefil gösterseler dahi kredi kullanabilmeleri çok zordur. Orta riskli ve az riskli grup ise düşük kredi notunu ifade eder. Eğer kredi notunuz 700 ile 1499 arasında bir sayı ise bu durumda kredi notu düşük sınıfındasınız demektir.

Özellikle aşağıda anlatacağım bankaların orta riskli ve az riskli sınıfa kredi verebileceğini söyleyebilirim. Zaten iyi ve çok iyi sınıfta olanlar her türlü kredi kullanabilmektedir. En riskli sınıfta olanlar ise aşağıdaki bankalara başvuru yapsalar dahi kredi başvuruları ne yazık ki onaylanmaz.

Şöyle bir ihtimalden de bahsetmek istiyorum: Özellikle az riskli sınıf, orta riskli sınıfa göre daha avantajlıdır. Orta riskli sınıfta yer alanlar da kredi kullanamayabilir. Bu nedenle, yanlış politika izleyerek kredi başvurunuzun reddedileceğini bile bile kredi başvurusunda bulunmayınız. Bu durumda kredi notunuz daha da düşecektir.

Biraz önce bahsetmiştim. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar için çok fazla sayıda banka ismi öneremeyeceğim sizlere. Çünkü bankalar, kredi kullandırırken ilgili müşterinin kredi notuna bakarlar ve birçok banka da az riskli sınıfa dahi kredi vermez. Ülkemizde bu anlamda orta ve az riskli sınıfa kredi kullandırtan çok az sayıda banka bulunmaktadır.

Bir limit konusu var. Eğer kredi notunuz düşükse 20.000 TL üstü kredi alabilmeniz oldukça zor olacaktır. 5.000 TL ile 15.000 TL aralığında kredi kullanabilme ihtimaliniz ise yüksektir.

Şimdi kredi notu düşüklere kredi veren bankaların ismini açıklama vakti geldi, diye düşünüyorum.

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar 1: Aktif Bank

Aşağıdaki görselden de görüleceği üzere Aktif Bank, müşterilerine ”düşük kredi notunuzu dert etmeyin!” demektedir. Bu da kredi notu düşüklere kredi veren bankalar arasında Aktif Bank’ın da olduğunu göstermektedir.

kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar

Aktif Bank, diğer bankalardan gerçekten farklı bir bankadır. Politikaları ve uygulamaları bize bunu gösteriyor zaten. Kolaylıktan yana bir banka, diyebilirim.

Aktif Bank’a şubeye kadar gitmeden online olarak başvuru yapabiliyorsunuz. 30.000 TL’ye kadar kredi başvurusunda bulunabilseniz de genellikle bu limitlerde kredi vermediğini görüyoruz. Eğer kredi notunuz çok düşükse ”tanışma kredisi” adı altında 2.000 TL ya da 5.000 TL gibi tutarlarda kredi de kullandırabiliyor. Genel itibariyle kredi notu, 900 ile 1.500 bandında olanlara kredi kullandırmaktadır. Eğer kredi notunuz, 900 puanın altındaysa kredi kullanma ihtimaliniz azalacaktır.

Kredi notu öğrenmek mi istiyorsun? Ücretsiz ve ücretli olmak üzere kredi notu öğrenme yöntemlerini incelemek için kredifaizbanka.com/kredi-notumu-nasil-ogrenebilirim-ucretsiz/ bağlantısını ziyaret edebilirsin.

Kredi başvurusunda bulunduktan sonra kredinizi istediğiniz ATM’den ya da PTT şubelerinden çekebiliyorsunuz. Kredi vade süresi en fazla 48 aya kadar olmaktadır. Faiz oranları ise aylık %1,79 bandındadır. 2018 yılında bu faiz oranlarının biraz daha düştüğünü söyleyebiliriz. 2017 yılında aylık faiz oranı % 2,29 bandındaydı.

Sponsor Reklamlar

Günümüz itibariyle aylık faiz oranlarının %1,50’nin altında olmadığı düşünüldüğünde bu faiz oranının da gayet makul bir düzeyde olduğunu söyleyebilirim.

Aktif Bank’a hafta sonu dahi başvursanız, paranız hesabınıza geçebiliyor. Aktif Bank’a başvuru yapabilmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar 2: Burgan Bank

Burgan Bank’ı belki birçoğunuz duymamıştır. Ancak, Burgan Bank, kredi notu düşüklere kredi veren bankalar arasında yer alan bankalardan birisidir. Ancak kredi notunuz çok ve az riskli sınıfta ise yani 1.100 kredi puanının altında ise bu bankadan da kredi kullanamayabilirsiniz.

Burgan Bank, kişiye özel kredi uygulayabilmektedir. Resmi internet sayfasını incelediğinizde bunu rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Aşağıdaki görseli, kendi resmi internet sayfalarından aldım.

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar 2018

Yukarıdaki görseli incelediğinizde kişiye özel kredi kullandırıldığını görebilirsiniz. Bu durumda, kredi notu düşük olanlara daha yüksek faiz oranı uygulanabileceği de ortadadır. Genel itibariyle Burgan Bank, 48 ay vadeye kadar kredi kullandırmaktadır. 10.000 TL’ye kadar kredi notu düşük olanların Burgan Bank’dan kredi kullanabileceğini öngörüyorum.

Faiz oranı ise kişiye özel olarak belirlenecektir. Bu nedenle, kesin bir faiz oranından bahsedebilmek pek mümkün değildir.

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar 3: Fibabanka

Burgan Bank’da olduğu gibi Fibabanka’nın da adını çok sık duymamışsınızdır. Fibabanka’nın şöyle bir özelliği var: Diğer bankalara kıyasla daha kolay kredi vermektedir. Bu nedenle, size Fibabanka’yı önermek istedim. Genel itibariyle 10.000 TL’ye kadar aylık %1,75 faiz oranı ile kredi kullanabilmeniz mümkün olabilir.

Fibabanka’ya kredi başvurusunda bulunmak ise oldukça kolaydır. TC kimlik numaranızı 3422’ye SMS ile gönderdiğiniz takdirde kredi kullanıp kullanamayacağınız belli olacaktır. Yine internet sayfası üzerinden de Fibabanka’a kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Fibabanka ile ilgili son olarak kefil ve teminat gösterme zorunluluğunu da hatırlatmak isterim. Bu zorunluluk herkes için geçerli olmayacaktır. Eğer kredi notunuz düşükse bu durumda kefil ve teminat gösterme şartı size getirebilirler. Bu nedenle, başvuru yapmadan önce bu kıstası da dikkate almanızı öneririm.

Kredi notuna bakmayan bankalar var mı?

Kredi notuna bakmayan banka yoktur. Her banka, kredi notuna bakar ve değerlendirmelerini buna göre yapar. Bu nedenle, kredi notu oldukça önemli bir değerlendirme kriteridir.

Kredi notu düşük olanların kredi başvurusunda bulunurken kefil ve teminat gösterme durumları söz konusu olabilir. Çünkü kredi notu düşüklere kredi veren bankalar, düşük puana sahip kişilere kredi verirken risk analizi yaparlar ve risk analizi sonucu verecekleri kredi tutarını garanti altına almak isterler.

Kredi puanı 700’ün altında olanlar, kefil ve teminat gösterseler dahi kredi başvuruları onaylanmayabilir. 700’ün altında puanı olanların tek yapacakları işlem, kredi notlarını yükseltmeye çalışmaktır. Başka bir başvuru kanalı veya yasa dışa yola başvurmalarını önermem. Bu durumda, daha fazla zararla işlemler sonuçlanacaktır.

Tekrar ifade etmek istiyorum: Eğer kredi notunuz düşükse kredi kullanabilme ihtimaliniz vardır. Kefil ve teminat zorunluluğu ise karşınıza çıkabilir. Eğer kredi notunuz çok düşükse kredi kullanma ihtimaliniz ise oldukça zayıftır. Bu halde kefil ve teminat bile çare olmayabilir.

Teminat ve kefil ile ilgili bazı hususlarda açıklama yapmak istiyorum. Teminat gösterirken gayrimenkulunuzun teminata uygun olması gerekir. Her gayrimenkul, teminata uygun olmayabiliyor. Kefilde ise kefilin de kredi notunun düşük olmaması gerekiyor. Kefilin kredi notu düşükse bu durumda o kefil, işe yaramayacaktır. Özellikle memur olanları kefil gösterirseniz, işini kolaylaşacaktır.

Bayram kredisi kullanmak ister misiniz? Detaylar bu linkte: kredifaizbanka.com/en-uygun-bayram-kredisi-veren-bankalar/
Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar konusu ile ilgili sorularınızı bize yöneltebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş