Kredi Notu Nasıl Yükselir 2018? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükselir sorusunu özellikle kredi notu iyi olmayan kişiler tarafından sıklıkla duyuyoruz. Bu oldukça anlaşılır bir durumdur. Çünkü günümüz finans dünyasında kredi notu iyi olmayanların kredi kullanabilmesi mümkün değildir. Kredi kullanımının tamamen kredi notu üzerinden değerlendirildiği böyle bir ortamda ise kredi notunun yüksek olması önemli bir avantaj haline gelmiştir. Bu avantaj da kredi notu nasıl yükselir sorusunu beraberinde getirmektedir.

Peki ama her birimizin kredi notu çok mu iyi? Hayır.

Milyonlarca kişi, kredi ve kredi kartı borçlarını düzenli ödeyemedikleri için kredi notlarını yükseltebilmenin derdine düşmüştür. Kredi puanı iyi olmayan birisi, eğer yeni bir kredi kullanmak istiyorsa ilk olarak kredi puanını yükseltmek zorundadır. Tam da bu noktada kredi notu nasıl yükseltilir, sorusu gündeme geliyor.

Biz de yazımızda, bozulan kredi notunun nasıl düzeltilebileceğini açıklıyoruz. 5 doğru adım ile kredi notu nasıl yükselir veya yükseltilir merak ediyorsanız, bahsedeceğimiz bu beş doğru adımı harfiyen uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi notu nasıl yükselir 2018: Yükseltme Taktikleri

Kredi notunuzu araştırdınız ve notunuzun oldukça düşük olduğunu öğrendiniz. Hatta ve hatta atılmaması gereken adımlardan birisini attınız ve düşük kredi puanınız ile kredi başvurusunda bulundunuz ve kredi başvurunuz reddedildi ve kredi puanınız bu nedenle daha da düştü.

Peki ama bu durumda ne yapmalıyım? der gibisiniz.

Bu durumda, yapmanız gereken şey, aşağıda paylaşacağım 5 doğru adımı harfiyen uygulamanızdır. Bu 5 doğru adım ile size kredi notunuzu yükseltebileceğinizi garanti edebilirim.

Aslına bakarsanız, kötü bir kredi notunu yükseltmek, o kadar zor bir problem değildir. Bazı tekniklikler ve methodlar sayesinde kredi notunuzu rahat bir şekilde yükseltebilmeniz mümkündür.

Finans dünyasında kredi notunu etkileyen birtakım parametreler vardır. Kredi Kayıt Bürosu olan KKB tarafından bu parametreler izlenir ve size bir kredi puanı verilir. Bankalar da bu puan üzerinden sizin için risk analizi yapar. KKB’nin kredi puanı belirlerken kullandığı bu parametreleri sizinle paylaşmak istiyorum.

  • Öncelikle borç ödeme istikrarınıza bakar. Borçlarınızı istikrarlı bir şekilde ödüyor musunuz? Gecikme var mı? Ödememezlik yapmış mısınız? Bu sorulara cevap arar.
  • Hesap ve borç durumunuzu inceler. Borcunuz ne kadar? Vadeli ve vadesiz hesaplarınızın durumu nedir? Bu sorulara cevap arar.
  • İlk kez kullanılan kredili ürünlerinizi inceler.
  • Kredi kullanım yoğunluğunuzu değerlendirir.

Peki ama bu parametrelerden niye bahsettim? Çünkü KKB’yi iyi tanırsanız, kredi notunuzu etkileyen faktörleri anlarsanız, kredi notu nasıl yükselir sorusuna daha rahat cevap verebilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, kredi notunuzu yükseltebilecek 5 doğru adıma geçelim.

Kredi notu nasıl yükselir 1: Ödemelerinizi asla geciktirmeyin ve borçlarınızı düzenli ödeyin.

En önemli adımdır. Kredi notu nasıl yükselir sorusunun en kesin ve doğru cevabıdır. Eğer taksitlerinizi geciktirmezseniz ve borçlarınızı düzenli ödemeye başlarsanız, kesinlikle ama kesinlikle kredi notunuz yükselir.

Size bu adım, çok basit ve kolay gelebilir. Ancak bana kalırsa en zoru bu adımdır. Çünkü insanoğlu, genellikle en kolay olanı yapamaz. Bu nedeni de nasıl olsa yaparım mantığıyla yaklaştığı içindir. Bu nedenle, bu adımı çok fazla önemsemeniz gerektiğini ve 1 gün dahi olsa borç ödemelerinizi geciktirmemenizi tavsiye ediyorum.

Bu konuda bakın KKB ne diyor?

Düzenli ödemeler, kredi puanınızı %35 oranında artırır!

Bu ifadeyi dikkate almak, tamamen size kalmış bir durumdur. Kredi notunu yükseltmede düzenli ödemeler, puanınızı doğrudan yükseltecektir. Bunun için de biraz zaman gerekmektedir. Çünkü taksitlerinizi, zamanla ödeyebileceksiniz.

Güncel olarak kredi ya da kredi kartı borcunuz olabilir. Bu durumda, hem kredi hem de kredi kartı borcunuzu düzenli ödemenizi tavsiye ederim.

Ek bir bilgi daha vermek istiyorum. Eğer cep telefonunuzu faturalı hat üzerinden aldıysanız, telefon taksitlerinizi de düzenli ödemeniz gerekmektedir. Bu hususu, birçok kişi atlıyor.

Kredi kartı ile ilgili bir hususu da eklemek isterim. Kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyemiyorsanız, en azından asgari tutarı ödemenizi tavsiye ederim. Bu durumda, kredi puanınız olumsuz etkilenmez. Bilakis, borcunuzu düzenli ödüyormuş gibi görünürsünüz.

Tüyo: Eğer kredi kartınız yoksa düşük limitli bir kredi kartı edinmeye çalışın. Bu kredi kartından ufak tefek harcamalar yapın ve her ayın sonunda bu borcunuzu ödeyin. Bu ödemeler ufak dahi olsa puanınızın yükselmesine yardımcı olacaktır.

Kredi notu nasıl yükselir 2: Borçlarınızı azaltın.

Kredi notu nasıl yükselir sorusunun cevaplarından birisi de borçlarınızı azaltmaktır. Herhangi bir kredi türünde kredi kullanmış olabilirsiniz. Bu kredi türü; konut kredisi, ihtiyaç kredisi ya da araç kredisi olabilir. Hiç farketmez. Hatta ve hatta mevduat hesabınıza esnek hesap da tanımlanmış olabilir ve bu esnek hesabı kullanarak borçlanmış olabilirsiniz.

Şunu unutmayın, ne kadar çok borcunuz varsa kredi puanınız da o ölçüde olumsuz etkilenecektir. Tüm bu borçlarınızın kredi puanınıza etkisi olduğunu unutmayın.

Hangi borcunuz olursa olsun, eğer borçlarınızı azaltırsanız, kredi puanınız da o ölçüde artacaktır. Borçları azaltmak, en hızlı kredi notu yükseltme taktiklerinden birisidir.

Hali hazırda olan borçlarınız ne kadar yüksekse ya da şu şekilde ifade edeyim, borç yükünüz ne kadar fazlaysa kredi notunuz da o kadar düşük olacaktır. Çünkü bu durumda bankalar sizi borcunuzu ödeme noktasında sıkıntılı bir pozisyonda değerlendirecektir.

Şöyle düşünün: Borç içinde olan birisine borç verir misiniz?

İşte bankalar da mevcut borcu çok fazla olan kişileri, bu şekilde değerlendirmektedir.  Çok fazla borcu olan borçlarını ödemede sıkıntı yaşar.

Bu nedenle, borçlarınızı gözden geçirin. Mümkünse borçlarınızı azaltmaya çalışın. Eğer kısa süre içerisinde borçlarınızı ödeyecek durumunuz yoksa kendinize orta ve uzun vadede borçlarınızı nasıl ödeyebileceğinize dair planlar yapın.

Kredi notu nasıl yükselir 3: Bol bol bankalar ile çalışın.

Bankalar ile güvenilir bir ortam içerisinde bol bol çalışmak, kredi puanınızı yükselten önemli faaliyetlerden birisi olacaktır. Eğer bankalar ile daha önceden herhangi bir çalışma durumunuz yoksa bu durumda kredi puanınız 0 olacaktır. Bu nedenle, bankalar ile bol bol çalışmalısınız. Kredi kartı çıkartıp ufak ufak harcamalar sonucu borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Mevduat hesabınıza esnek hesap tanımlatıp esnek hesabı kullanarak borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Anlatmak istediğim: Bankalara ufak meblağlarda da olsa borçlanın. Akabinde düzenli bir şekilde bu borçlarınızı kapatın. Bu durumun muazzam etkisini göreceksiniz.

Hangi kredi ürünü olursa olsun, bu kredi ürünlerini kullanmaya devam edin. Kredi ürünlerinin kullanımı sonucu ortaya çıkan borçlarınızı ise günü gününe kapatın.

Kredi notu nasıl yükselir 4: Yeni kredi ürünü kullanımı sonrası biraz bekleyin.

Yeni bir kredi ürünü kullanmanız durumunda KKB, kredi puanınızı düşürecektir.  Çünkü bu durumda riskli sınıfa girersiniz. Ancak, bu durum geçicidir. Kullandığınız bu kredi ürünü için ödemelerinizi istikrarlı bir şekilde yapmanız durumunda bu risklilik durumu ortadan kalkacaktır.

Aynı zamanda, yeni bir kredi ürünü kullandığınızda mevcut borcunuz da artacağından kredi notunuz düşer. Ancak yukarıda da ifade ettiğim gibi bu borcu kapattıkça puanınız yükselecektir.

Bu nedenle, yeni bir kredi ürünü kullandığınızda puanınızın yükselmesi için biraz beklemelisiniz. Özellikle ilk kez kredi ürünü kullananlar için biraz daha fazla beklemek gerekebilir. Çünkü bankaların gözünde ilk kez kredi ürünü kullanan kişi, doğrudan riskli sınıftadır. Borç ve taksitler ödendikçe bu sınıftan çıkmak ise oldukça mümkün bir durumdur.

Kredi notu nasıl yükselir 5: Kredi kullanım yoğunluğuna dikkat edin.

Kredi kullanım yoğunluğu dikkate alınması gereken bir parametredir. Hem olumlu hem de olumsuz bir takım sonuçları söz konusu olabilir.

Olumsuz durumdan bahsedecek olursak, kredi kullanım yoğunluğunuz çok fazla ise bu durumda borçluluk oranınız artar ve riskli sınıfa girersiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi mevcut borçların çok fazla olması, kredi notunu düşürmektedir. KKB’ye göre kredi kullanım yoğunluğunun çok fazla olması kredi notunu %10 oranında olumsuz etkilemektedir.

Olumlu durumdan bahsedecek olursak, kredi kullanım yoğunluğunuz çok fazla olmasına rağmen taksit ödemeleriniz düzenliyse bu durumda, bankaların size karşı olan güveni artacaktır. Hiç kredi kullanmayan bir kişiye kıyasla kredi kullanım yoğunluğu fazla ve ödemeleri düzenli olan birisi her zaman daha avantajlı bir pozisyona sahip olacaktır.

Kredi notunuz düşükse ve kredi kullanmak istiyorsanız, kredifaizbanka.com/kredi-notu-dusuklere-kredi-veren-bankalar/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Kredi notu kaç ayda yükselir?

Açıkça söylemek gerekirse, yukarıdaki önerileri dikkate almanız halinde kredi notunuz, yaklaşık 6 aylık bir sürenin sonunda yükselecektir. Herşeye rağmen, en geç 8 ay içerisinde kredi notunuz yükselmiş olacaktır.

Kredi notu ayın kaçında güncellenir?

Bankalar, belirli periyotlarda KKB’ye bildirim yapmaktadır. Hangi müşteri ne yaptıysa, bankalar bu hareketleri KKB’ye doğrudan bildirir. Bu bildirimler sonucu ise KKB, yaklaşık her ayda bir verileri güncellemektedir. Kısacası, yaklaşık birkaç ayda bir kredi puanınızı KKB, güncelleyecektir.

Kredi notu yükseltme hilesi var mıdır?

Ne yazık ki yukarıda bahsettiğim önerilerin dışında herhangi bir kredi notu yükseltme hilesi bulunmamaktadır. Bu konuda, gerek bankalar gerekse KKB oldukça uyanık davranmaktadır.

Kredi notu nasıl yükselir, nasıl yükseltilir konusu ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize her zaman iletebilirsiniz.

KOBİ kredisine mi ihtiyacın var? Ülkemizdeki bütün önemli KOBİ kredilerini, kredifaizbanka.com/kobi-destek-kredisi/ bağlantısında yer alan yazıda anlattım.

Kredi notu nasıl yükselir ya da yükseltilir sorusu ile ilgili aklınıza takılan hususları bize yöneltebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..