100.000 TL Ne Kadar Faiz Getirir 2019?

Bu yazımızda sizlere 100.000 TL ne kadar faiz getirir, sorusunun cevabını veriyoruz. Siz de 2019 yılı 100.000 TL ne kadar faiz getirir, sorusunun cevabını merak ediyorsanız, yazımızı dikkatli bir şekilde okumalı, oluşturduğumuz tabloları karşılaştırmalı bir şekilde analiz etmelisiniz. Ayrıca, sizinle paylaşacağım faiz hesaplama formüllerini de bir kenara not etmenizi öneriyoruz.

Sponsor Reklamlar

Günümüzün en risksiz ve güvenilir tasarruf değerlendirme araçlarından birisi de vadeli mevduat hesaplarıdır. Tasarruflarınızı, vadeli mevduat hesabınıza yatırabilir ve bunun karşılığında faiz getirisi elde edebilirsiniz. Ne kadar faiz getirisi elde edeceğiniz de vade süresine, mevduat miktarına ve bankaların faiz oranlarına göre değişebilmektedir.

Biz de bu yazımızda sizlere 100.000 TL’nin ne kadar sürede ne kadar faiz getireceğinin bilgisini sunacağız. Aslına bakarsanız, bu konuda sizlere balık vermeyeceğiz; balık tutmayı öğreteceğim. Çünkü mevduat faiz oranları bankadan bankaya değişebilmektedir. Mevduat miktarı da kişiden kişiye göre faklılık göstermektedir. Elbette, burada standart ve güncel olmak üzere sizinle bir tablo paylaşacağım. Ancak, faiz getirisi hesaplama yöntemini de sizlere sunacağım ki, dilediğiniz tutarda ve oranda faiz getirisini hesaplayabilin.

Öncesinde Mutlaka Okumalısın: Bankaların Mevduat Faiz Oranları
Sponsor Reklamlar

Faiz getirisini nasıl hesaplayabilirim?

Mevduatınız için ne kadar faiz getirisi elde edebileceğini hesaplamak için belirli formüller bulunmaktadır. Bu formülleri, aşağıda sizinle paylaşacağım. Bu formülleri kullanarak çok kolay bir şekilde mevduatınız için ne kadar faiz alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

3 farklı faiz hesaplama formülü bulunmaktadır.

 1. Yıllık faiz hesaplama formülü
 2. Aylık faiz hesaplama formülü
 3. Günlük faiz hesaplama formülü
Sponsor Reklamlar

Tasarruflarınızı; yıllık mı, aylık mı yoksa günlük olarak mı vadeli mevduat hesabınıza yatıracaksanız? İşte bu sorunun cevabına göre yukarıdaki formüllerden uygun olanı seçerek faiz getirinizi hesaplayabilirsiniz.

Önemli: Aşağıdaki formülleri kullanabilmeniz için bankaların mevduatınız için ne kadar faiz oranı teklif edeceğinizi bilmelisiniz. Aksi takdirde, hesaplama yapamazsınız.

Yıllık faiz hesaplama formülü

Tasarruflarınızı yıllık olarak vadeli mevduata yatıracaksanız, aşağıdaki formülü kullanarak yıllık faiz getirinizi hesaplayabilirsiniz.

Ana Para x Yıllık Faiz Oranı x Vade (Kaç Yıl) / 100

Yukarıdaki formül, vade sonunda toplam ne kadar faiz getirisi elde edebileceğinizi göstermektedir.

Aylık faiz hesaplama formülü

Tasarruflarınızı aylık olarak vadeli mevduat hesabınızda değerlendirmek isterseniz, aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.

Ana Para x Yıllık Faiz Oranı x Vade (Kaç Ay) / 1200

Yukarıdaki formül, vade sonunda toplam ne kadar faiz getirisi elde edebileceğinizi göstermektedir.

Günlük faiz hesaplama formülü

Tasarruflarınız günlük olarak vadeli mevduat hesabınıza yatıracaksanız, aşağıdaki formülü rahatlıkla kullanabilir ve vade sonu ne kadar faiz getirisi elde edebileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Ana Para x Yıllık Faiz Oranı x Vade (Kaç Gün) / 36500
Sponsor Reklamlar

Yukarıdaki formül, vade sonunda toplam ne kadar faiz getirisi elde edebileceğinizi göstermektedir.

Faiz kazancı için kesinti yapılıyor mu?

Faiz kazancı için kesinti yapılıp yapılmayacağı vade süresine göre değişmektedir. Vade süresine göre yapılacak kesinti oranları şu şekilde olacaktır.

 • 6 aya kadar olan vadeli mevduatlar için %5’tir.
 • 6 ay – 1 yıla kadar olan vadeli mevduatlar için %3’tür.
 • 1 yıl üzeri vadeli mevduatlar için %0’dır. Yani, yoktur.

Yukarıdaki bu oranlar, sadece faiz kazancına uygulanmaktadır. Ana paradan herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. 1 yıl üzeri vadeli mevduat hesabı için herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

100.000 TL ne kadar faiz getirir 2019?

Bu başlıkta ise sizlere 100.000 TL ne kadar faiz getirir sorusuna cevap arayacağız. Tahmin edersiniz ki, her banka, 100.000 TL’ye aynı miktarda faiz vermeyecektir. Çünkü bankaların mevduat faiz oranları tamamen birbirinden farklıdır ve bu oranlar, sürekli değişmektedir. Son dönemde, neredeyse her ay bankaların faiz oranları piyasadaki gelişmelere göre değişmektedir.

Aşağıdaki tabloda bu alanda öne çıkan en önemli 10 bankanın 100.000 TL’ye yıllık ne kadar faiz verdiğini göstermeye çalıştık. Üç aşağı beş yukarı aşağıda yer alan faiz tutarları doğru olacaktır.

Aşağıda yer alan rakamlar ortalama tutarlar olup 100.000 TL’nin yıllık faiz getirisini göstermektedir. Günlük ve aylık vade sürelerinde tutarlar, çok fazla olmasa da değişkenlik gösterecektir. Aşağıdaki bilgileri, size genel bir fikir vermesi açısından paylaşıyoruz.

Banka Adı

Tutar

Yıllık Faiz Getirisi

N Kolay Bono

100.000 TL

23.000 TL

Fibabank

100.000 TL

19.000 TL

Odeabank

100.000 TL

19.000 TL

Anadolu Bank

100.000 TL

20.000 TL

Burgan Bank

100.000 TL

19.000 TL

ING E-Turuncu

100.000 TL

20.000 TL

Vakıfbank

100.000 TL

18.000 TL

Şekerbank

100.000 TL

20.000 TL

Turkish Bank

100.000 TL

20.000 TL

Alternatif Bank

100.000 TL

19.000 TL

 

Yukarıdaki faiz kazancı için herhangi bir kesinti hesaplanmamıştır. Yukarıda paylaştığımız kesinti oranlarına göre kesinti miktarını siz hesaplayabilirsiniz. Bu faiz kazançları, bu nedenle brüt olarak gösterilmiştir.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

2 Sorular ve Yorumlar
 1. cemil diyor ki:

  ADsense konusunda.

  1. krediyonetici diyor ki:

   Geçmiş olsun hocam galiba sizi de şikayet ettiler… Valla bizi de şikayet ettiler… Etme bulma dünyası işte… Birbirimize destek olacağımıza köstek olmaya devam… Kim kime dokunduysa misliyle karşılık geleceğini bilmesi lazımdı… Hepimiz gümledik ama nedense kredibankalar’a bir şey olmuyor. Necati Bey’e….

Paylaş