Döviz Makas Aralığı En Az Olan Banka 2019 | 5 24 Döviz Alım Satımı

Günümüzde bankalar üzerinden döviz alım satımı, tasarruf sahipleri tarafından oldukça tercih edilen yatırım araçlarından birisi haline geldi. Son dönemde döviz kurunun aşırı hareketlenmesi, internet üzerinden yapılan döviz alım satım işlemlerinin daha da yaygın hale gelmesine neden oldu. Hal böyle olunca, bankaların makas aralıkları oldukça fazla merak edilir oldu, diyebiliriz. Eğer döviz alım satımı yapmak istiyorsanız, banka makas aralıklarını inceleyerek döviz makas aralığı en az olan banka bilgisine sahip olmalısınız.

Sponsor Reklamlar

Ayrıca, güncel ekonomik verileri, haberleri, gelişmeleri ve toplantıları takip etmelisiniz. Sonuçta döviz alım satımından kar elde etmek istiyorsanız, ekonomik takvimi gerek küresel çapta gerekse ulusal düzeyde yakında gözlemlemek oldukça önemlidir.

Döviz kurunun ne zaman düşeceği, ne zaman yükseleceği gibi konularda kafa patlamalısınız. Bunun için düzenli takip ve öngörü sahibi olmak oldukça önemlidir. Bu konuda da sizlere yazımızın sonunda önemli uyarılarda bulunacağım.

Döviz makas aralığı en az olan banka 2019 yılında kur oynaklığı nedeniyle sürekli değişebilmektedir. Hafta içi – hafta sonu ya da mesai saatleri içi – dışı durumlarına göre de döviz kuru makas aralıkları değişkenlik göstermektedir. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında şunu söyleyebiliriz ki döviz kuru makas aralıkları sürekli takip edilmesi gereken bir konudur.

Sponsor Reklamlar

Yazımızda sürekli değişen döviz alım satım en iyi banka bilgisini sizlere sunacağız. Bunu yaparken döviz kur farkı en az olan bankayı sizlere tavsiye etmek temel amacımız olacaktır.

Şimdi dilerseniz, konumuzun detaylarına geçelim.

Döviz makas aralığı en az olan banka 2019 hangisidir?

Öncelikle döviz makas aralığı en az olan banka konusuna geçmeden önce döviz kur farkının en az olduğu zaman dilimlerinden bahsetmek istiyorum.

Sponsor Reklamlar

Döviz alım satımı yapmak istiyorsanız, bunu gündüz borsanın açık olduğu zaman diliminde yapmanızı öneriyorum. Çünkü bu zaman diliminde döviz kur farkı, tüm bankalarda minimumdur. Döviz kur farkının en fazla olduğu zaman dilimi ise borsanın kapalı olduğu zamanlardır.

Öyleyse şunu diyebiliriz: Döviz kur farkı, hafta sonları ve resmi tatillerin olduğu günler hariç 09.40 ile 18.05 arasında en az olmaktadır. Hafta sonu veya resmi tatillerde bankaların döviz makas aralıkları oldukça yüksek olacaktır. 09.40 – 18.05 dışındaki saatlerde de makas aralığı bankalar tarafından daha da açılacaktır.

Ayrıca şunu da belirtelim ki, makas aralıkları bankalar tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle, her bankanın makas aralığı farklıdır. Bazı bankalarda makas 1 kuruşa kadar düşebiliyorken bazı bankalarda makas 50 kuruşa kadar çıkabiliyor. Kurun aşırı oynak olduğu günlerde ise makas aralığının 1 TL’ye kadar çıktığı dahi görülmüştür.

Burada tüm bankaların an ve an makas aralıklarını ifade edebilmemiz mümkün değildir. Bunu takip etmenin imkanı zaten yoktur. Ancak sizlere en iyi döviz kuru veren bankalar bilgisini paylaşabiliriz.

Döviz alım satımı yapmanızı tavsiye edeceğimiz bankaları ayrı ayrı ele almakta fayda olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, şimdi dilerseniz, en avantajlı makas aralıklarına sahip bankaları size tanıtmaya başlayalım.

Önemli uyarı: Döviz kurunun aşırı hareketli olduğu günlerde bankalar üzerinden alım satım yaparken çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu günler, adeta panik günleridir. Aşırı volatilite olduğu günlerde alım satım sistemleri çökebilmektedir. Bu konuda bankaların bilinçli olarak sistemlerini kapatıp kapatmadıklarını da tabi bilmiyoruz.

Bilgilendirme: Aşağıdaki bilgiler çeşitli forumlardaki kullanıcı yorumlarından derlenmiştir.

Döviz alım satımına ek olarak tasarruflarınızı bankaların vadeli mevduat hesaplarında da değerlendirebilirsiniz. %30’a varan mevduat faiz oranlarıyla tasarruflarınızdan faiz geliri elde edebilirsiniz. Detayları öğrenmek için ilgili bağlantı: kredifaizbanka.com/banka-mevduat-faiz-oranlari/

TFX Target makas aralığı

TFX Target, Türkiye Finans Katılım Bankası güvencesi altındadır. Döviz alım satım işlemlerinizi 5 24 TFX Target’da yapabilirsiniz. Hafta içi her gün her saat döviz alım satım işlemi yapabileceğiniz bir sistemdir.

TFX Target, makas aralığı en dar olan platformlardan birisidir. Hatta ve hatta makas aralığı en az olan bankadır. Diğer bankaların makas aralıklarına kıyasla döviz kuru farkı oldukça uygundur.

Ancak 12 Eylül 2018 tarihinden itibaren TFX Target işlem alt limiti Dolar, EURO ve Sterlin para birimlerinde 1500 olarak güncellenmiştir. Bu durum, 1500’ün altı birim işlemler için engel oluşturacaktır. Bu nedenle, eğer 1500 üstü işlemlerde TFX’i kullanabileceğinizi ifade etmem gerekiyor.

Senin Bankan makas aralığı

Sponsor Reklamlar

Senin Bankan, en avantajlı döviz kuru makas aralıklarını müşterilerine sunan bankalardan birisidir. Hafta içi her gün 5 24 avantajlı kur sloganıyla faaliyet gösteren bu banka, Kuveyt Türk güvencesi altındadır. Eğer Senin Bankan hesabınız yoksa online olarak internetten başvuru yapabilirsiniz.

Senin Bankan hesabınız ile döviz alım satım işlemlerinizi hafta içi her gün yapabilirsiniz. Kur farkını ise sürekli internet veya mobil şube üzerinden takip edebilirsiniz.

Piyasa şartlarına göre Senin Bankan döviz kuru makası değişebilmektedir. Pazartesi günleri saat 00.00 – 08.30 saatleri arasında piyasa koşullarına göre makas aralığı genişletilebilmektedir.

Odeabank makas aralığı

Döviz kuru makası en dar olan bankalardan birisi de Odeabank’tır. Döviz alım satımı konusunda çeşitli platformlarda kullanıcıların övdüğü bankalardan birisidir. Bu anlamda, hesap açarak döviz alım satım işlemlerinizi bu banka üzerinden yapabilirsiniz.

Odeabank hesabınızdan geceleri dahi düşük makas üzerinden al sat işlemi yapabilirsiniz. Bu açıdan oldukça avantajlı bir banka olduğunu ifade edebilirim.

HSBC makas aralığı

Son günlerde HSBC’nin dolar makası en az olan bankalardan birisi olduğunu görüyoruz. HSBC hesabı açarak döviz alım satım işlemlerinizi karlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Döviz alım satım işlemlerinizi şubeler, telefon bankacılığı, mobil bankacılık, ya da ATM’ler üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Türkiye İş Bankası makas aralığı

Döviz kuru makası az olduğu için değil, hiç bir şekilde döviz alımı satımı yaparken sıkıntı çıkarmayan bankalardan birisidir. Eğer gün içerisinde sürekli döviz alım satımı yapmak zorunluluğunuz varsa en az sorunla karşılaşabileceğiniz bankalardan birisidir. İşlemlerinizde bir aksama yaşamamak adına en sorunsuz bankalardan birisi olduğunu söylemeliyim.

Enpara.com makas aralığı

2018 yılı Mayıs ayı öncesi bu konudaki lider döviz alım satım platformlarından biriydi. Artık eski popülaritesinin kalmadığını söyleyebilirim. Çünkü döviz kurunun yoğun bir şekilde hareketli olduğu günlerde müşterilerini mağdur etmiştir. Sistem çöküşü, döviz kuru makasının aşırı genişletilmesi vb. nedenlerle müşterilerini yeterince memnun edememiştir. Bu nedenle, enpara.com’u döviz alım satım işlemlerinde en avantajlı platform olarak belirtemem. Geçmiş dönemlerdeki popülaritesi nedeniyle burada yer vermek istedim.

Önemli uyarı: Daha birçok banka üzerinden döviz alım satımı yapabilirsiniz. Ancak ben sizlerle en uygun bankaları paylaşmaya çalıştım. Bu bilgileri ise tecrübelerime ve diğer döviz alım satımı yapan kişilerin yorumlarına dayanarak derledim.

7 24 ve 5 24 döviz alım satımı yapan bankalar 2019 ve bazı önemli tavsiyeler

Ülkemizdeki birçok banka, 5 24 döviz alım satımına müsaittir. Yukarıdaki bankalar, bu konuda size yardımcı olacaktır. Yani hafta içi her saatte döviz alım satımı yapabilirsiniz. Bankalardan döviz alım satımı yaparken hafta içinde borsanın açık olduğu günlerde bu işlemi yapmanızı öneririm. Aksi takdirde, bankaların makas aralıkları fazla olacağından zarar etme durumunuz söz konusu olabilir. Eğer gün içerisinde büyük bir gelişme beklentiniz yoksa geceleri döviz alım satımı yapmamanızı tavsiye ediyorum.

Günlük gelişmeler, döviz kurunu oldukça etkilemektedir. Alınan kararlar, açıklanan yeni gelişmeler de döviz kurları üzerinden etkisi olabilmektedir. Yakından takip etmeniz gereken makroekonomik başlıklar ve gelişmeler ise şunlar olmalıdır:

 • Enflasyon oranı
 • Faiz oranı
 • İşsizlik oranı
 • Büyüme oranı
 • CDS
 • Merkez Bankası’nın tüm kararları
 • Siyasi gelişmeler, kararlar, davranışlar
 • Cari açık
 • Dış ticaret açığı
 • Bütçe açığı
 • Merkez Bankası döviz rezervleri
 • Uluslararası yabancı yatırımlar
 • Borsa endeksi
 • Altın onsu
 • Kamu harcamaları ve kamu yatırımları
 • Ülkelerin yetkili Merkez Bankası kararları

Döviz alım satımında en önemli unsurlardan birisi de sabırdır. Sabır göstermeden alacağınız kararlar sizi zarara uğratabilir. Anlık alım satım kararlarından ziyade gelişmeleri yakından izleyerek beklentilerinizi güvenilir bilgilere göre temellendirerek hareket etmelisiniz.

Döviz makas aralığı en az olan banka ile ilgili siz de tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız, yazımızı bu hususta güncelleyebiliriz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

2 Sorular ve Yorumlar
 1. Vahdettin karakış diyor ki:

  Bu site üzerinden öğrendiğim döviz makas aralığı için senin bankandan hesap açtım…5-6 bin kademeli olarak dolar aldım. 1204 dolar satmak istedim onay a bastığımda kur değişkenliği dedi..4 kez tekrarladım. 4. Kez onay alabildim 5.5107 den….. 1 saat sonra baktığımda 4 kez dolar sattığımı gördüm. Şikayetçi olsam da kendilerini haklı görüyorlar ne yapmalıyım..nereye şikayet çıkan olmalıyım?…

  1. krediyonetici diyor ki:

   Sistemleri daha oturmamış belli ki, arada bir bug çıkıyorsa böyle çok sıkıntı. Geçmiş olsun. Cimer, Bddk vb. yerlere şikayet edebilrsiniz.

Paylaş