Gündüz, Gece ve Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Elektronik Fon Transferi olarak bilinen EFT, günümüz bankacılık sisteminde havale ile birlikte en fazla yapılan işlemlerden birisi olarak değerlendirilmektedir.

Sponsor Reklamlar

EFT işlemi ile yeni tanışan vatandaşlarımız ise sık sık ”Acaba EFT ne zaman hesaba geçer?” ya da ”EFT aynı gün hesaba geçer mi?” gibi soruların cevaplarını merak etmektedir.

Biz de bu yazımızda bu ve benzeri soruların cevaplarını sizinle paylaşacağız.

Sponsor Reklamlar

EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT’nin bir banka hesabından bir başka bankanın hesabına yapılan para transfer işlemi olduğunu biliyoruz. Aynı bankanın hesapları arasında yapılan para transfer işlemi ise havale olarak adlandırılmaktadır.

Havele, 7/24 yapılabilir. Havale için mesai saati kavramı yoktur. İstediğiniz zaman havale yapabilir ve para transferi 2-3 dakika içerisinde karşı tarafın hesabına geçmektedir.

Ancak EFT’de durum böyle değildir. EFT, bankalar tarafından belirlenen EFT saatleri içerisinde olmalıdır. Aksi takdirde, yapılan para transferi işlemi gecikmeli olarak gerçekleşmektedir.

Genel itibariyle EFT işleminin mesai saatleri olan 08.30 ile 17.00 arasında yapılması gerekmektedir. Tabi bu saatler, bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Bazı bankalar, EFT için son saati 16.00 ya da 16.30 olarak da belirleyebilmektedir. Bu nedenle, siz en geç 16.00’ya kadar EFT işleminizi tamamlayın derim.

Sponsor Reklamlar

Peki ama mesai saatleri içerisinde EFT işlemini gerçekleştirdim. EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT işlemini gerçekleştirdiyseniz, ortalama 15 dakika içerisinde para karşı tarafından hesabına geçecektir. EFT’yi yaptığınız bankanın ve Merkez Bankası’nın yoğunluğu da bu süreyi etkilemektedir.

Eğer ilgili bankalar çok yoğunsa EFT işlemi en geç 45 dakika içerisinde gerçekleştirilmiş olur. Mesai saatleri içerisinde EFT yaptıysanız ve 45 dakika geçmesine rağmen para transferi gerçekleşmemiş ise bu durumda EFT sorgulama işlemi yapmalısınız. EFT yaptığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak sorgulama işlemini mutlaka yapmalısınız.

Sonuç olarak, EFT, havale gibi hızlı bir para transfer işlemi değildir. İşin içinde farklı bankalar olduğu için 45 dakikaya kadar gecikmeler yaşanmaktadır.

EFT aynı gün hesaba geçer mi?

Eğer bankaların belirlemiş olduğu EFT saatleri içerisinde EFT işlemi yaptıysanız, EFT aynı gün içerisinde hesaba geçecektir.

Eğer mesai saatleri dışında EFT işlemi gerçekleştiyse bu durumda aynı gün içerisinde para hesaba geçmeyecektir.

Gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT, gece yapılmışsa bu durumda bir sonraki gün EFT hesaba geçecektir. Ancak, bir sonraki günün hafta sonuna ya da resmi tatile denk gelmemesi gerekmektedir. Bir sonraki günün iş günü olması gerekmektedir.

Kısaca, gece yapılan EFT bir sonraki iş gününde hesaba geçecektir.

Hafta sonu yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

Hafta sonu yapılan EFT, bir sonraki ilk iş gününde hesaba geçer. İlk iş gününün ilk saatlerinde yapılan para transfer işlemi tamamlanır. Cumartesi ya da Pazar günü yapılan EFT işlemi, eğer Pazartesi resmi tatil değilse para Pazartesi günü saat 09.00 gibi hesaba geçecektir.

Sponsor Reklamlar

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş