KOSGEB Makine Teçhizat Kredisi 2018: %0 Faiz Oranı ve Yüksek Limit

KOSGEB makine teçhizat kredisi 2018 yılının Haziran ayında ilan edilmiştir. Birçok KOBİ’nin oldukça merak ettiği bu kredi, 1 Haziran 2018 tarihinde KOSGEB yönetimi tarafından açıklanmıştır.

Peki ama KOSGEB makine teçhizat kredisi nedir? Kimler faydalanabilir? Faizli bir kredi mi? KOSGEB makine teçhizat  kredisi ile ilgili birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB makine teçhizat kredisi nedir?

KOSGEB makine teçhizat kredisi, KOSGEB tarafından verilen faizsiz bir makine ve teçhizat kredisidir. Adı üstünde makine-teçhizat kredisi olması nedeniyle bu kredi, sadece makine ve teçhizat alacak olanlara verilmektedir.

Bu kredi, kredi başvurusu yapılan KOBİ’lerin hesabına yatırılmamaktadır. Kredi tutarı, makine ve teçhizat satın alınacak tedarikçi firmanın hesabına yatırılmaktadır. Bu nedenle, diyebiliriz ki, bu kredi tamamen makine veya teçhizat ihtiyacı olan KOBİ’lerin işine yaramaktadır.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi bu kredinin öne çıkan iki önemli özelliği şu şekildedir:

 • Bu kredi, 6 ay ön ödemesiz ve sıfır faizlidir.
 • Bu kredi, sadece makine ve teçhizat alımları için kullanılabilmektedir. Bu nedenle, kredi tutarı, makine ve teçhizat alınan firmaya yatırılmaktadır.

Bu kredi için başvuruyu öncelikle KOSGEB’e yapmalısınız. KOSGEB, başvurunuzu onaylarsa anlaşmalı bankalardan birisine başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB makine teçhizat kredisi detayları nelerdir?

Öncelikle bu krediye ne zaman başvuru yapılabileceğini anlatayım. En son 2016 yılında bu krediye başvuru yapmak mümkündü. Demek istediğim, her zaman başvuru yapılabilecek bir kredi programı değildir. Bu kredi programına ilişkin çağrı ne zaman yapılırsa, ilan edilen son başvuru tarihine kadar kredi başvurusu yapabilirsiniz.

2018 yılında ilan başvuru tarihleri ise şu şekildedir:

Başvuru başlangıç tarihi: 4 Haziran 2018

Son başvuru tarihi: 1 Ağustos 2018

Özellikle bu kredinin adına KOSGEB makine teçhizat desteği isminin de verildiğini söylemeliyim. Peki ama neden böyle bir kredinin ismi KOSGEB makine teçhizat desteği olsun?

Cevabı oldukça basit: Çünkü KOSGEB makine teçhizat kredisi, sıfır faizli bir kredi programıdır. Bu kredinin faizini, KOSGEB karşılamaktadır. Ana paradan ise KOBİ’ler sorumludur. Bu nedenle, KOSGEB tarafından faiz desteği verildiği için KOSGEB makine teçhizat desteği de denilmektedir.

Biraz bu faiz desteğinin detaylarından bahsetmek istiyorum.

 1. Bu kredi için 1 Ağustos 2018 tarihine kadar başvuru yapmalısınız.
 2. Her KOBİ, bu krediye başvuru yapamaz. İmalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’ler, bu krediye başvuru yapabilirler.
 3. Bu kredinin faizini, KOSGEB karşılayacaktır. Faizsiz makine kredisidir.
 4. Satın alınacak olan makine ve teçhizat hem yeni hem de yerli malı olmalıdır.
 5. Kredinin limiti yoktur. Sadece faiz desteğinin limiti vardır. Kullanılacak olan kredinin faizi 300.000 TL’ye kadar desteklenecektir.
 6. Kredinin ilk 6 ayı ödemesizdir.
 7. Kredinin vade süresi en fazla 36 aydır. İlk 6 ay ödemesiz olup sonraki 30 ayda üçer eşit taksitler halinde ödemeler gerçekleştirilecektir.
 8. Makine: En az bir parçası, uygun çalıştırıcı, kumanda ve güç devreleri vasıtasıyla hareket eden muhtelif parça ve gruplardan oluşan, malzemeyi işlemeye, taşımaya veya ambalajlamaya yarayan gereçler, tek başına kullanıldığında ulaşılan amacı sağlamak için tek bir bütünmüş gibi çalışmak üzere düzenlenen ve kontrol edilen makineler grubu.
 9. Teçhizat: Bir makineye veya muhtelif makineler grubuna monte edilmek üzere piyasaya arz edilen ve bir makinenin fonksiyonunu değiştiren değiştirilebilir parçalar ve makine ile birlikte yeni satın alınacak makinenin işletimi için gerekli olan yazılım ve gereçler.

Bu krediye başvuru yapabilmek için adımları sırasıyla atmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, kredi kullanamazsınız. Bu nedenle, başvurunun nasıl yapılacağını size adım adım anlatacağım.

KOSGEB makine teçhizat desteğine nasıl başvuru yapılır?

Öncelikle bu kredi programına başvuru yapmadan önce her KOBİ’nin bu programa başvuru yapılamayacağını bilmelisiniz. Çünkü bu programa sadece imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’ler başvuru yapabilmektedir. İmalat sektöründe faaliyet gösterip gösteremediğinizi vergi levhanızda yer alan ”Ana Faaliyet Kodu” kısmında yazan ifadeye bakarak öğrenmeniz mümkündür.

Eğer imalat sanayinde faaliyet gösteren bir KOBİ iseniz KOSGEB’e kayıt olmalısınız. KOSGEB’e kaydınız varsa kaydınızın güncel olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekmektedir.

Kayıt olduktan sonra bu kredi programına başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB makine kredisi başvurusu için tıklayınız.

Başvuru ve sonraki süreç için KOSGEB’in belirlediği takvim şu şekildedir:

04.06.2018 – 01.08.2018 İşletme başvuruları
02.08.2018 – 13.08.2018 KOSGEB Müdürlüğü inceleme, onay ve revizyon talebi
14.08.2018 – 24.08.2018 İşletme düzeltme ve revizyonu
25.08.2018 – 03.09.2018 KOSGEB Müdürlüğü nihai onayı

 

Başvuru sonrası KOBİ’ler, değerlendirme sürecini bekleyecektir. Şimdi dilerseniz, bu değerlendirme süreci nasıl olacak, buna değinmeye başlayalım.

KOSGEB makine kredisi başvuruları nasıl değerlendirilecektir?

Sistem üzerinden yapılan başvurular sonucunda her bir KOBİ’ye bir puan verilecektir. Başvurular; sektör, ölçek ve karlılık kriterleri üzerinden değerlendirilecektir.

Yapılan değerlendirme sonucu, KOBİ’ler sıralandırılacaktır. KOSGEB, bu kredi programı için 100 milyon TL bütçe ayrılmıştır. Bu bütçe kapsamda yapılan sıralandırma da dikkate alınarak krediyi almaya hak kazananlar belirlenecektir.

KOSGEB İl Müdürlüğü tarafından KOBİ’lerin başvuruları onaylanacaktır. Onay sonrası her bir KOBİ’ye bir başvuru kodu verilecektir.

KOBİ’ler, bu başvuru kodu ve başvuru formu ile birlikte KOSGEB’in protokol imzaladığı bir banka şubesine giderek kredi başvurusunda bulunacaktır.

Kredinin onaylanması sonucunda makine ve teçhizat için kredi tutarı, tedarikçi firmanın hesabına yapılacaktır.

Makine ve teçhizat işletmeye teslim edildiğinde banka şubesi, bu makine ve teçhizatı tespit edecek ve periyodik sürelerde kontrolünü yapacaktır.

Kredi başvurusunda bankalar tarafından teminat istenecektir. Eğer teminat gösterme hususunda herhangi bir problem yaşarsanız, KGF yani Kredi Garanti Fonu aracılığıyla bu problemi çözebilirsiniz.

Önemli uyarı: Eğer 2016 yılında KOSGEB makine teçhizat kredisinden yararlandıysanız, 2018 yılında ilan edilen bu kredi programdan faydalanamazsınız.

KOBİ’lere yönelik farklı kredi programlarından haberin yok mu? KOBİ kredilerini incelemek için kredifaizbanka.com/kobi-destek-kredisi/ bağlantısını ziyaret edebilirsin.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..