18 Yaş Altı Kredi Kartı ve Banka Kartı Veren Bankalar 2019

18 yaş altı kredi kartı ve banka kartı konusu, oldukça merak edilen konuların başında yer alıyor. Özellikle 18 yaş altında olan kişiler tarafından merak edilen bu konuya dair birçok bilgiyi sizinle paylaşacağız.

Sponsor Reklamlar

18 yaş altı kredi kartı alabilir mi? 18 yaş altına banka kartı verilir mi? 18 yaş altı kredi kartı veren bankalar hangileridir? Bu ve benzeri soruların cevaplarını içeren oldukça kapsamlı bir yazı kaleme almaya çalıştık. Yazımızda gerek bu soruların cevaplarını gerekse konuya dair detaylı araştırma sonuçlarımızı bulabilirsiniz.

18 yaş altı kredi kartı ve banka kartı alabilir mi?

Sponsor Reklamlar

Genel bir kuraldan bahsetmek istiyorum. Normal şartlar altında 18 yaşından küçük olanların kendi adlarına banka hesabı açtırabilmeleri için 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu durum kredi kartı için de geçerlidir. Çünkü Türk Medeni Kanunu’na göre 18 yaşını doldurmamış olanlar ergin değildir. Bu nedenle, kendi adlarına veli veya vasilerinin rızası olmadan işlem yapamazlar.

Peki ama 18 yaş altı kredi kartı ve banka kartı kendi adlarına çıkaramaz mı?

Çıkarabilir ancak veli veya vasilerinin izni ile çıkarılabilir. Birçok banka, anne ve baba izni ile 18 yaşını doldurmayan kişiler adına hesap açabilmektedir. Bazı bankalar ise 18 yaş altı için kredi kartı da çıkarabilmektedir. Burada kritik olan husus, anne veya babanın izni ile bu durumun gerçekleşmesidir.

18 yaş altı kredi kartı oldukça sınırlı olacaktır. Yüksek limitlerde, sınırsızca kullanıma açık olmayacaktır. Aynı durum, banka kartı için de geçerlidir.

18 yaş altı kredi kartı ve banka kartı başvurusu nasıl yapılmalıdır?

Sponsor Reklamlar

18 yaş altı için kredi kartı ve banka kartı ancak velilerin bankaya giderek hesap açtırması ile mümkün olabilmektedir. Velilerin izni ile açılan hesap ile ilgili 18 yaş altı kişiler tüm işlemleri yapabilirler. Hesap açılırken velilerin izin verdiği hususlarda çocuklar gerekli iş ve işlemleri yapabilir.

Banka kartı çıkarıldıktan sonra kredi kartı işlemleri için de veliler belirli limitler dahilinde 18 yaş altı kişiler için kredi kartı başvurusunda bulunabilirler.

Sonuç olarak, 18 yaş altı için banka kartı ve kredi kartı ancak ve ancak velilerin izni ile olabilir. Bunun aksini söylemek imkansızdır. Bu nedenle, 18 yaşından küçüklerin velileri ile banka şubelerine başvuru yapabilmeleri gerekmektedir.

18 yaş altı banka kartı ve kredi kartı veren bankalar 2019 yılında hangileridir?

Yukarıdaki açıklamalarımızda 18 yaş altında olanlarında banka kartı ve kredi kartı kullanabileceklerini belirtmiştim. Günümüzde birçok banka artık anne ve baba kontrolünde bu kişilere banka kartı ve kredi kartı verebilmektedir. Ancak şunu belirtmekte fayda var: 18 yaşını dolduranlar, bu kartları kendi başlarına da çıkarabilirken 18 yaş altı kişiler, hem banka kartı hem de kredi kartı konusunda daha sınırlı hareket edebilmektedir.

Bu nedenle, her bankanın 18 yaşını doldurmamış olanlara banka ve kredi kartı vermeyeceğini de söylemeliyim. Bazı bankaların ebeveyn kontrolünde banka ve kredi kartı verdiğini söyleyebiliriz.

Ben sizlere 18 yaş altına ebeveyn kontrolünde banka ve kredi kartı veren bankaların bir listesini paylaşacağım. Ancak, aralarından sadece üç bankanın bilgilerini vereceğim. Dilerseniz, ilgili bankaların şubelerine giderek de detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca gitmeden önce bankaların müşteri hizmetlerini arayarak konuya dair ön bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, bu bankaları sizinle paylaşayım.

  • Vakıfbank
  • Akbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Halk Bankası
  • QBN Finansbank
  • Yapı Kredi
  • Garanti Bankası
  • Odeabank

Yukarıdaki bankaların 18 yaş altına banka ve kredi kartı verdiğini söyleyebiliriz. Veli ya da vasi onayı ile bu işlemin gerçekleştirilebileceğini anlatmıştım. En önemli şart da budur.

Şimdi yukarıda sıraladığım bu bankalardan ilk üçünü daha detaylı anlatmak istiyorum. Anlatmadığım bankalar için de gerek telefon aracılığıyla gerekse banka şubelerine giderek detaylı bilgi alma şansınız vardır.

18 yaş altı kredi kartı veren banka 1: Vakıfbank – Junior Hesap

Vakıfbank, 18 yaşını doldurmamış olan kişilerin velileri ile başvuru yaparak banka kartı ve kredi kartı alabileceği bankalardan birisidir. Vakıfbank’a anne veya babanız ile gitmeniz durumunda kendinize ait bir banka ya da kredi kartınız olabilir. İlgili kartların adınıza çıkarılması sonucu alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda yatırım fonu işlemleri için de adınıza açılan hesabı kullanabilirsiniz.

Sponsor Reklamlar

18 yaş altı kredi kartı veren banka 2: Türkiye İş Bankası – İlk İmza Hesabı

Türkiye İş Bankası’na 18 yaşını doldurmamış kişiler, aileleri ile gitmeleri durumunda banka kartı veya kredi kartı çıkarabilmektedir. Diğer bankalarda olduğu gibi Türkiye İş Bankası’na da başvuru yaparken velilerin 18 yaşını doldurmamış çocuklarının yanında bulunması şarttır. Ayrıca çocuğa ait kimlik kartı da önemli bir gerekliliktir. Bu nedenle, bankaya giderken hem çocukların hem de velilerin yanında kimlik kartlarının olması büyük önem arz etmektedir.

Türkiye İş Bankası, 18 yaş altı için ilk kez kredi kartı ve banka kartı veren bankalardan birisidir. Bu konuda oldukça kıymetli tecrübeye sahiptir. Uygulamanın ilk olarak 1987 yılında hayata geçirildiğini de ifade edebiliriz.

18 yaş altı kredi kartı veren banka 3: Akbank – Exi26

Akbank da 18 yaşını doldurmamış olanlara banka ve kredi kartı veren bankalardan birisi olarak değerlendirilebilir. 16 ile 17 yaşını dolduran kişiler için Akbank tarafından Neo Exi26 isimli banka hesabı açılabilmektedir. Açılan bu hesap sayesinden alışveriş işlemlerine başlayabilirsiniz.

Akbank da 18 yaşını doldurmamış kişilere veli izni ve onayı ile banka kartı ve kredi kartı vermektedir. Bu nedenle, şubeye giderken yanınızda anne veya babanızın da olması oldukça önemlidir.

Banka kartı ve kredi kartı için gerekli evraklar ise sadece kimlik kartlarıdır. Kimlik kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.

Ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar 2019 isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş