Bağkur Kredisi 2019: Emekli Olmak İsteyenler Buraya!

Bağkur kredisi 2019 yılında özellikle yaş haddini tamamlayarak emekli olma durumu söz konusu olan ancak SGK prim gün sayısı eksikliği nedeniyle emekli olamamış kişileri fazlasıyla ilgilendirmektedir.

Sponsor Reklamlar

Bağkur emeklilik kredisi olarak da ifade edebileceğimiz bu konuya ilişkin gerek Bağkur kredisi gerekse Bağkur kredisi veren bankalar ile ilgili kapsamlı bir yazı kaleme almaya karar verdik.

Biliyorsunuz ki kredi konusu söz konusu oldu mu, bu kredi konusunun en iyi şekilde ve en kapsamlı şekilde anlatıldığı bir bilgilendirme portalı olma yolunda emin adımlar ile yürüyoruz. Hemen hemen her içeriğimizin dopdolu olduğunu, gereksiz ve yanlış hiç bir bilgi verilmediğini yazılarımızı incelediğinizde görmüşsünüzdür.

Bu yazımızda da Bağkur kredisi ile ilgili tüm bilinmeyenleri öğrenmiş olacaksınız. Konuyla ilgili aklınıza takılan soruları ve bize iletmek istediğiniz görüşleri de aşağıdaki yorum bölümü aracılığıyla yöneltebilirsiniz. Uzman kredi ekibimiz size en kısa sürede dönüş sağlayacaklardır.

Sponsor Reklamlar

Bağkur kredisi ne demektir? Neden verilir?

Bağkur kredisi, prim borcu nedeniyle emekli olamamış kişilere verilen bir kredi ürünüdür. Bu kredi sayesinde kişiler, prim borcunu ödeyebilmekte ve bu sayede emekli olabilmektedir. Aynı zamanda emeklilik yaş haddini tamamlamış olmanız da büyük önem arz etmektedir. Aksi takdirde, prim borcunuzu ödeseniz dahi emekli olmazsınız.

Sonuç olarak, Bağkur kredisinin yaş haddini tamamlamış ancak prim borcu nedeniyle emekli olamamış kişilere verildiğini ifade etmeliyiz.

Bağkur emeklilik kredisi kimlere verilir?

Sponsor Reklamlar

Bağkur emeklilik kredisi, aşağıdaki kişilere verilmektedir.

 • Tarım-çiftçi Bağkuru olanlara verilmektedir.
 • Esnaf Bağkuru olanlara verilmektedir.

Bu kişiler haricinde olanlar için Bağkur emeklilik kredisi verilmemektedir. Örneğin, isteğe bağlı Bağkurlu olanlar, bu krediden faydalanamazlar. Bu nedenle, bu kişilerin bu kredi ürününe başvuru yapmaları mümkün değildir. Yapsalar dahi başvuruları reddedilecektir.

Bağkur kredisi ile hangi borçlar ödenebilir?

Ne yazık ki, her prim borcu ya da SGK borcu için Bağkur kredisi verilmemektedir. Bağkur kredisi kullanarak ödenebilecek borçlar belirlenmiştir. Belirlenen borçların haricinde bu krediyi kullanarak borç kapatmak mümkün değildir. Bu kredi ile ödenebilecek borçları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Geçmiş yıllara ait Bağkur prim borçları
 • Farklı yasalar neticesinde dondurulmuş sürelerin ihyası için canlandırma borçları
 • Askerlik nedeniyle borçlanma
 • Doğum nedeniyle borçlanma
 • Genel Sağlık Sigortası borçları

İfade ettiğim üzere sadece yukarıda sıraladığım bu borçları, Bağkur kredisi ile kapatabilirsiniz.

Bir de bu kredi ile kapatılamayacak borçlar vardır. Bağkur emeklilik kredisiyle kapatılamayacak borçlar ise şunlardır:

 • İsteğe bağlı Bağkur borçları
 • Yurtdışı borçlanması
 • Bağkur prim borcu nedeniyle 4A SSK kapsamında emekli olamayanların borçları

Yukarıdaki borçlanmaları, Bağkur emeklilik kredisi kullanarak kapatabilmeniz mümkün değildir.

Ne kadar Bağkur kredisi kullanabilirim?

Bu sorunun oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü sınırsız bir kredi kullandırılma durumu söz konusu olmayacaktır. Hatta ve hatta prim borcunun tamamını kredi ile kapatabilmeniz mümkün olmayabilir. Çünkü emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emeklilik maaşının tutarı bellidir. Size kredi verecek olan banka, bu gelir durumunu da göz önünde bulundurarak size kredi kullandıracaktır. Bu nedenle, istediğiniz kadar Bağkur kredisi kullanabilmeniz ihtimal dahilinde olmayacaktır.

Gelir durumuna göre Bağkur kredisi verileceğini ifade etmiştim. Buna göre, tarım Bağkurluları için aylık 800 TL üzerinden kredi verileceğini söylemeliyim. Esnafların ise aylık emekli maaşları ortalama 1.000 TL olacağından bu tutar üzerinden kredi kullandırılacaktır.

Dolayısıyla esnaf Bağkurluları, tarım Bağkurlularına göre daha fazla Bağkur emeklilik kredisi kullanabilecektir. Kredinin vadesi en fazla 48 ay olmaktadır. Gelir durumu ve vade süresi dikkate alındığında, en fazla 35.000 TL’ye kadar Bağkur kredisi kullanabileceğinizi söyleyebilirim.

Şimdi şu soruyu duyar gibiyim: Peki ama benim prim borcum 50.000 TL, 60.000 TL. Bu durumda ne yapacağım?

Bu durumda, 35.000 TL gibi bir tutarı Bağkur kredisi ile geri kalan tutarı ise kendi cebinizden ödeyerek prim borçlarınızı kapatabilmelisiniz. Unutmayın, bu borcun tamamını ödemek zorundasınız. Bu nedenle, sadece Bağkur emeklilik kredisi ile borcunuzu kapatmanız mümkün değilse siz de katkı sağlayarak bu borcu kapatmalısınız.

Bağkur kredisi faiz oranı ne kadardır?

Bağkur kredisi faiz oranı, aylık %1,28’dir. Normal ihtiyaç kredilerinin faiz oranları dikkate alındığında bu faiz oranın oldukça uygun olduğunu size rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu nedenle, bu faiz oranı üzerinden Bağkur kredisi kullanabileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. 2018 yılı itibariyle aylık faiz oranın %1,75 civarına kadar çıktığını söylesek yanlış olmayacaktır.

Bağkur emeklilik kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Şimdi sıra başvuruya geldi. Açıkcası bu krediye başvuru yapmadan önce atmanız gereken bazı adımları size açıklamak istiyorum. Doğrudan herhangi bir bankaya giderek bu krediye başvuru yapabilmeniz mümkün değildir. Dolayısıyla, öncelikle atılması gereken adımları tamamlamanız, sonrasında ise kredi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

İlk olarak yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz SGK İl Müdürlüğü’ne gitmelisiniz. SGK İl Müdürlüğü’ne gittiğinizde mutlaka Bağkur kredisinden faydalanmak istediğinizi iletmelisiniz. Bu durumda yetkili birime yönlendirileceksiniz. Yönlendirildiğiniz birimde sizden talep alınacaktır.

Sponsor Reklamlar

Kredi başvurusunda bulunurken elinizde SGK’dan alacağınız bir gelir dokümanının olması gerekmektedir. Bu gelir dokümanını size SGK İl Müdürlüğü’nün yetkili birimi verecektir. Bu dokümanda, prim borçlarınızı kapatmanız durumunda ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz yazacaktır. Bu dokümanı, mutlaka SGK İl Müdürlüğü’nden almayı unutmayınız.

Bağkur kredisi veren bankalar 2019 hangileridir?

Açıkcası Bağkur kredisi veren bankalardan ziyade tek bir bankadan söz edebiliriz. Çünkü geçtiğimiz dönemde SGK ile Ziraat Bankası bu konuda bir anlaşma imzalamıştır. Bu anlaşmaya göre yetkili banka olarak Ziraat Bankası belirlenmiştir.

Özetle, bu krediye başvuru yapmak için gideceğiniz banka, Ziraat Bankasıdır. Banka yetkilileri, size bu kredi konusunda olabildiğince yardımcı olacaklardır.

Bağkur emeklilik kredisi için başvuru tarihi nedir?

Bu krediye her zaman başvuru yapabilmeniz mümkün olmasa da SGK ve Ziraat Bankası’nın bu konuda esnek davranabileceğini düşünüyorum.

En son açıklanan bilgiye göre son başvuru tarihi 31.05.2018 olarak açıklanmıştı. Ancak bu gibi kredi programlarında sürekli son başvuru tarihi uzatılmaktadır. Bu nedenle, başvuru süresini kaçırdım şeklinde düşünmemenizi öneririm. Eğer bu krediye başvurmak istiyorsanız, mutlaka bağlı bulunduğunuz SGK İl Müdürlüğü’ne gitmelisiniz.

Eski yapılar için kentsel dönüşüm kredisi alabileceğinizi duymuş muydunuz? Konuyla ilgili detaylara kredifaizbanka.com/kentsel-donusum-kredisi/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

1 soru-yorum
 1. feyzi diyor ki:

  bagkur prım borclarını hesaplattım emeklı olmama manı durum yok evraklarımı aldım zıraat bankasına gonderdıler zıraat bankası sıcıl kaydımın kredıye uygun olmadıgını soyledı kredı kullanıp emeklı olamadım yanı hersey soylenılen gıbı deyıl malesef

Paylaş