Kentsel Dönüşüm Kredisi Ne Kadar Veriliyor? Nasıl Alabilirim?

Kentsel dönüşüm kredisi, konutu risk altında bulunan vatandaşlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Sadece konut sahipleri değil, en az 1 yıl kiracı olarak ikamet eden kişiler de bu kredi türünün detaylarını merak etmektedir.

Sponsor Reklamlar

Bugün kentsel dönüşüm kredisi ile ilgili öne çıkan konu başlıklarıyla ilgili kapsamlı açıklamalarda bulunacağım. Öncelikle bu kredi türü nedir? Kentsel dönüşüm kredisi ne kadar veriliyor? Bu krediyi nasıl alabilirim? Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar hangileridir? Ve daha birçok sorunun cevabını vereceğim bu yazının siz okurlarımıza faydalı olmasını diliyoruz.

Kentsel dönüşüm kredisi nedir?

Sponsor Reklamlar

Bu kredi, aşağıda belirtilen kişilere verilir ve faizinin belirli bir kısmı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

 • Konutlarını yeniden inşa etmek isteyenler
 • Riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracılar
 • Sınırlı ayni hak sahipleri

Yukarıdaki bu kişiler, kentsel dönüşüm kredisi alabilmektedir. Bu kredinin faiz oranı ise diğer kredilerin faiz oranlarına göre oldukça düşüktür. Kullanacağınız kredinin faizinin belirli kısmını devlet karşılamaktadır. Bu nedenle, bu kredinin devlet destekli bir kredi olduğunu söyleyebiliriz.

Kentsel dönüşüm kredisi ne kadar veriliyor?

Kentsel dönüşüm kredisi, en fazla 125.000 TL olarak verilmektedir. Bu tutara kadar devlet, faiz desteğinde bulunmaktadır.

Sponsor Reklamlar

kentsel dönüşüm kredisi faiz desteği

Bu kredinin ödemesiz dönemi de bulunmaktadır. Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere azami ödemesiz dönem 2 yıldır. Azami vade süresi ise 10 yıldır. Güçlendirme, konut yapım ve işyeri yapım kredisinde faiz desteği oranı ise sırasıyla %4, %4 ve %3’tür. Eğer taksitlerde gecikme yaşanır ya da geri ödeme yapılmazsa kullanılan krediler için faiz desteği ödemeleri, Bakanlık tarafından durdurulmaktadır.

Şuanda konut kredisi faiz oranları, yıllık %12’ye yakındır. %4 faiz oranı desteği ile yıllık bu oran %8 olacaktır.  Güncel faiz oranlarını merak ediyorsan, kredifaizbanka.com/konut-kredisi-faiz-oranlari/ bağlantısını ziyaret edebilirsin.

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim? Nasıl alınır?

Peki ama kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirsiniz? Bu sorunun cevabını da içeren harika bir rehber ve yol haritası sunacağım sizlere. Bu adımları, sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, bu krediyi kullanabilmeniz pek mümkün değildir.

Şimdi dilerseniz, rehber niteliğinde adımlara geçelim.

 • İlk olarak yapmanız gereken binanızın risk tespitini yaptırmanızdır. Ne yazık ki, her firma bu risk tespitini yapmaya yetkili değildir. Bakanlık, her risk tespit raporunu kabul etmemektedir. Bu sebeple, Bakanlığın yetkilendirdiği kişi ve kurumlardan bu risk analizinizi yaptırmanız gerekmektedir. İlinizde bu konuda yetkilendirilen kurumları, ilinizde bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü arayarak öğrenebilirsiniz. Müdürlüğü aramak istemiyor, doğrudan yetkili kurumları öğrenmek istiyorsanız, buradan öğrenebilirsiniz. Açılan sayfada ilinizi seçmeniz yeterlidir. İlinizi seçtikten sonra yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşları rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
 • Yetkilendirilmiş bir kuruma risk tespitini yaptırdıktan sonra risk raporunda binanın riskli olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Ancak, bu yeterli değildir. Bina sahiplerinin en az 2/3’ünün dönüşüm kararı alması şarttır.
 • Dönüşüm kararı alındıktan sonra müteahhit firma belirleme çalışmaları başlatılmalıdır. Müteahhit firma belirlendikten sonra mutlaka yapım sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir.
 • Kim hak sahibi ise o kişinin kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar ile ilgili bir çalışma yapması ve uygun bankaya başvuru yapması gerekmektedir.
 • Banka ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra riskli binanın boşaltılması ve faaliyetlere başlanması gerekmektedir.
 • Şimdi dilerseniz, kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar listesine bir göz atalım.

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar 2018 yılında hangileridir?

Birçok bankanın bu krediyi verdiğini ifade edebiliriz. Bu bankaların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşmaları vardır. Aralarında bir protokol imzalanmıştır. Bu bankaların isimleri şunlardır:

 • Yapı Kredi
 • Halk Bankası
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıf Bankası
 • Garanti Bankası
 • Diğerleri

Bana soracak olursanız, ilk tercihiniz Ziraat Bankası olmalıdır. Çünkü en uygun konut kredisi veren bankalar 2018 arasında yer almaktadır.

Kentsel dönüşümde kira yardımı ne demektir?

Sponsor Reklamlar

Kentsel dönüşümde kira yardımı da söz konusudur. Binanızı ve işyerinizi boşalttıktan sonra size uygun bir yer tahsisi de söz konusu olabilir, kira yardımı almaya da hak kazanabilirsiniz. Eğer mümkünse ilk olarak size konusuna göre konut ya da işyeri tahsisi yapılacaktır. Eğer uygun bir yer yoksa aylık olarak kira yardımı yapılacaktır.

Peki ama ne kadar süre kira yardımı alabilirim? diyorsanız, yardım süresinin riskli yapılarda 18 ay, kamulaştırılan yapılarda ise 5 ay olduğunu söyleyebilirim. Riskli alanlarda ise kira yardımının 36 ayı geçemeyeceğini ifade edebiliriz.

Kira yardımının ilk beş aya kadar olan bölümü için kısmı peşin ödeme söz konusu olabilmektedir. Kira yardımı başvurusunda sürelere dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü ilgili binayı boşalttıktan sonra 1 yıl içinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılmalıdır.

 

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş