Öğrenciye İhtiyaç Kredisi 2019 Verilir mi, Verilmez mi?

Öğrenciye ihtiyaç kredisi verilir mi, verilmez mi sorusu, öğrencilerin, özellikle üniversiteli öğrencilerin cevabını merak ettiği en önemli soruların başında geliyor. Birçok öğrenci arkadaşımızdan öğrenciye ihtiyaç kredisi veriliyor mu sorusu tarafımıza ulaştı. Bu soruya cevap vermemek ise olmazdı. Biz de bu nedenle, özellikle bu konuda net bir şekilde açıklama yapma gereksinimi duyduk.

Sponsor Reklamlar

Hatta ve hatta bu sorunun cevabını aramadan kredi araştırması yapan öğrenciler dahi bulunmaktadır. Ancak, bu sorunun cevabı, öncelikli olarak aranması gerektiğini düşünüyorum. Öğrenciye ihtiyaç kredisi verilip verilmeyeceği herkes için farklıdır. Bu nedenle, şartlara ve krediye başvuru koşullarına bakmak gerekiyor.

Yazımızda, öğrenciye ihtiyaç kredisi verilip verilmeyeceğini, verilmesi durumunda hangi şartların söz konusu olabileceğini, hangi bankaların öğrenciye ihtiyaç kredisi verebileceğini sizlere aktaracağız.

Sponsor Reklamlar

Öğrenciye ihtiyaç kredisi 2019 yılında verilir mi?

Günümüzde birçok banka faaliyet göstermektedir. Bu bankaların, çalışma ve kredi koşulları farklılık gösterebilmektedir. Her ne kadar bankaların çalışma prensipleri birinden farklı olsa da kredi kullandırma açısından temel bir takım standartları bulunmaktadır. Hiç kredi verilmeyecek birisine krediyi hiçbir banka vermez. Çünkü risk politikalarına göre hareket eder. Siz borcunu ödemeyen ya da ödemeyecek birisine kredi verir misiniz? Ya da geliri olmayan birisine borç para verir misin? Hadi verdiniz diyelim, bu borcu bu kişi nasıl öder diye sormaz mısınız? Bankalar da kredi kullandırırken bu ve benzeri sorulara cevap ararlar.

Ancak, söylediklerimden şu anlaşılmamalıdır: Bankalar, yalnızca çalışan kişilere kredi verir. Hayır, bankalar, geliri olan kişilere ve aynı zamanda borç ödeme geçmişi kötü olmayan kişilere kredi verir. Gelirin sadece olması, kesin olarak kredi kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Kredi notunuzun da iyi olması gerekir.

Peki tüm bu açıklamalardan sonra, öğrenciye ihtiyaç kredisi verilir mi? sorusunun cevabına geçelim.

Evet, 2018 yılında öğrenciye ihtiyaç kredisi verilebilmektedir. Ancak, bu çok düşük bir ihtimaldir. Öğrenciler, belli şartları yerine getirmeleri durumunda kredi kullanabilmektedir. Bu şartları sağlamadan öğrenciye ihtiyaç kredisi ne yazık ki verilmez.

Sponsor Reklamlar

Öğrenciye ihtiyaç kredisi şartları nelerdir?

Öğrenciden kastım, üniversite öğrencileridir. Çünkü genellikle üniversite öğrencileri, 18 yaşını doldurmuş olmaktadır. Lise öğrencilerinin banka kredisi kullanabilmesi çok mümkün değildir. Özellikle üniversite öğrencileri, eğitim ve öğrenim hayatları boyunca nakit ihtiyaçları söz konusu olabilmektedir. Bütün öğrencilerin devlet burslarından faydalanamadıkları düşünüldüğünde, bu durum oldukça anlaşılırdır. Ancak, her öğrenci, bankalardan kredi kullanamamaktadır. Öğrencilerin kredi kullanabilmesi için aşağıdaki şartları sağlamaları gerekmektedir.

  • Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. 18 yaşından küçükler, kredi çekemezler.
  • Herhangi bir gelirinizin olması gerekmektedir. Gelir, söz konusu değilse banka kredisi çekebilme ihtimali oldukça düşüktür.
  • SGK’lı olarak part-time da olsa çalışıyorsanız, bu durum gelirinizin olduğunu gösterir. Çalışıyorsanız, kredi kullanma şansınız artar.
  • Gelir yerine size ait herhangi bir gayrimenkul varsa bu durumda kredi kullanabilirsiniz. Bu gayrimenkulu ipotek göstererek banka kredisi kullanabilme şansınızı artırabilirsiniz.
  • Ailenizin herhangi bir üyesi size kefil olursa, kredi kullanma şansınız artacaktır. Kefil durumu, öğrenciye ihtiyaç kredisi konusu için oldukça önemlidir.

Yukarıda sıraladığım şartlar, yeterli değildir. Aynı zamanda kredi puanınızın da yeterli olması gerekmektedir. Eğer kredi borcu ödeme geçmişiniz kötü ise ne yazık ki kredi kullanamazsınız. Kredi puanınız en az 1.100 puandan fazla olmalıdır. Bu puanın altında kalması durumunda kredi kullanma ihtimaliniz oldukça düşer.

Geliri olan öğrenciler, nasıl kredi çekebilir?

Geliri olan öğrencilerin en az 2 ya da 3 ay önce işe başlamış olmaları önemlidir. Bu işin sürekliliğini göstermektedir. Bu nedenle, hala devam eden bir sigortalılık durumunuz varsa ve kredi puanınız da yüksekse öğrenciye ihtiyaç kredisi söz konusu olabilmektedir.

Peki ama ne kadar kredi çekebilirsiniz? Genel olarak, aylık ücretinizin 12 ile 15 katına kadar kredi kullanabilmeniz mümkün olabilmektedir.

Öğrenciye ihtiyaç kredisi faiz oranlarını merak ediyorsanız, kredifaizbanka.com/ihtiyac-kredisi-faiz-oranlari/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Öğrenciye ihtiyaç kredisi alabilme durumunuz söz konusu değilse ve düşük tutarda nakit ihtiyacınız varsa kredi kartı nakit avans işlemlerini öneririm. Bunun için öncelikle kredi kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Öğrencilerin kredi kartı alabilme durumlarını, limit bilgilerini ve daha çok bilgiyi, kredifaizbanka.com/ogrenciye-kredi-karti-veren-bankalar/ bağlantısında yer alan yazıda bulabilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş