Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar 2019 ve Limitleri

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar 2019 yılında da öğrenci kardeşlerimiz tarafından merak ediliyor. Biz de bu merakı giderebilmek ve öğrenci arkadaşlarımıza faydalı olmak adına bir içerik sunmak istedik. ”Öğrenciye kredi kartı veren bankalar 2019 ve limitleri” ismiyle oluşturduğumuz bu içerik ile öğrencilere, kısa yoldan bu konuda öne çıkan bankaları, kredi kartlarını ve bu kartların limitlerini anlatmak istedik.

Sponsor Reklamlar

Yazımızda üç önemli husus ile ilgili bilgilere sahip olacağınızı belirtmek istedim. Bu üç önemli husus şudur:

 • Öncelikle, yazımızı incelediğinizde öğrenciye kredi kartı veren bankalar bilgisine sahip olacaksınız. Hangi banka, öğrenciye hangi kredi kartını veriyor? sorusunu detaylı olarak cevaplandırıyoruz. Aynı zamanda, öğrenciye kredi kartı veren bankalar için ayrı ayrı başlıklarda bu kredi kartlarının özelliklerinden bahsediyoruz.
 • İkincisi ise öğrenciye kredi kartı veren bankalar, hangi belgeleri talep ediyor? Bu sorunun cevabını veriyoruz.
 • Üçüncüsü öğrenciye verilen kredi kartlarının limitlerini açıklıyoruz.

Yazımızı incelediğinizde size kalan tek şey, bu bankalardan birisini belirlemek ve gerekli belgeler ile ilgili banka şubesine başvuru yapmaktır.

Sponsor Reklamlar

Umuyoruz ki, yazımız ile birçok öğrenci arkadaşımızın merakını gidermiş olacağız.

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar 2019 ve limit bilgileri

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar ile ilgili zaten birçok önemli banka ve kredi kartı bilgisini sizinle paylaşacağım. Ancak bu bilgilerin ötesinde bazı önemli hususları da sizinle paylaşmak istiyorum. Bu bilgiler, genel kredi bilgileridir. Hemen hemen birçok durumda bankalar tarafından gözetilir. Bu nedenle, hazırlıklı olmanız ve hayal kırıklığı yaşamamanız adına böyle bir giriş yapma gereği duydum.

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar ile ilgili genel kurallar nelerdir?

Sponsor Reklamlar

 • Öncelikle, kredi kartı için bankalar tarafından kredi sicilinize bakılabilir. Çünkü bankalar, her zaman risk değerlendirmesi yaparlar. Herhangi bir kredi ürünü kullandırmadan önce ilgili kişiyle ilgili borç ödeme geçmişi ve davranışları araştırılır. Eğer bir kişi, borcunu ödemede gecikme yaşamış ise bankalar, bu kişiye kredi ya da kredi kartı verme hususunda çekingen davranabilir. Bankalar, ilgili kişinin kredi notuna bakarak bu kişinin kredi geçmişini araştırır. Özellikle kredi notunuz 1100 puanın altında ise bankalar, size kredi kartı vermeyebilir. Eğer daha önce herhangi bir kredi ya da kredi kartı geçmişiniz yoksa kredi notunuz büyük ihtimal ”0” olacaktır. Bu durum, öğrenci arkadaşlarımızı çok fazla etkilemez. Ama daha önce kredi ya kredi kartı kullanmış iseniz ve borçlarınızı geciktirdiyseniz, kredi kartı alma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Eğer kredi notunu merak ediyor ve hangi puan aralığının bankalar için risk teşkil ettiğini öğrenmek istiyorsan Hangi banka kaç puana kredi veriyor? isimli yazımıza bir göz at!
 • 18 yaşından küçüklere bankalar, kredi kartı vermeyeceği gibi ailelerinin izniyle kredi kartı veren bankalar da söz konusu olabilmektedir. Ancak, genellikle 18 yaşından küçüklere kredi kartı verilmediğini belirtmeliyim. Bu durum, tamamen bankaların insiyatifine kalmıştır. Ayrıca, öğrencilere kredi kartı verilirken bankalar, yaş aralığı uygulaması da yapabilmektedir. Her yaştaki öğrenci, kredi kartı alamayabilir.
 • Her üniversite öğrencisi, kredi kartı alamayabilir. Çünkü bazı bankalar, açıköğretim ve uzaktan eğitim gören öğrencilere kredi kartı vermemektedir. Ya 2 yıllık ya da 4 yıllık fakülte okuyan öğrencilere verebilmektedir. Bu durum, her banka için geçerli bir kural değildir.
 • Öğrencilere kredi kartı verilirken bu kartın yüksek limitli olmayacağını söylemeliyim. Genellikle, öğrencilere en fazla 1.000 TL limitli kredi kartları tahsis edilmektedir. Bu durum, gelir ve kefil durumuna göre değişkenlik gösterebilir.
 • Bazı bankalar, öğrencilere kredi verirken kefil isteyebilmektedir. Bazıları ise kefil veya herhangi bir teminat talep etmemektedir. Eğer kredi puanınız düşükse sizin için kefil göstermek, kredi kartı alabilmeniz için tek yol olabilir.
 • Üniversite öğrencilerinin çeşitli burs veya öğrenim kredisi aldıklarını biliyoruz. Bu arkadaşlar, kredi kartı almada her zaman bir adım öndedir. Ancak, burs veya öğrenim kredisi almayanlar üzülmemelidir. Çünkü bir öğrencinin kredi kartı alabilmesi için burs veya öğrenim kredisi alması şartı yoktur. Sadece böyle bir geliri olanlar daha kolay kredi kartı temin edebilirler.
 • Aşağıda anlatacağımız bankaları ve kredi kartlarını ihtiyaçlarınıza göre değerlendirmelisiniz. Bazı öğrenci arkadaşlarımız, kredi kartlarında nakit avans özelliği olsun isteyebilir. Bazıları ise bol bol puan kazanayım, diyebilir. Bu nedenle, size mutlaka şu kredi kartını almalısınız, tadında bir öneri de bulunmayacağım.

Bu genel uyarıları belirtmenin ardından öğrenciye kredi kartı veren bankalar 2019 yılı listesine geçebiliriz. Ancak şunu unutmayın ki, öğrenciye kredi kartı veren bankalar, sadece bu bankalardan ibaret değildir. Biz sadece öne çıkan bankaları ve kredi kartlarını anlatmak istedik.

Garanti Bankası: Bonus Genç

Garanti Bankası, öğrenciye kredi kartı veren bankalar arasında yer almaktadır. Garanti Bankası’ın öğrencilere verdiği kredi kartının ismi Bonus Genç’tir.

Bonus Genç, sadece 18 ile 25 yaş arası gençlere verilmektedir. Bu anlamda, Garanti Bankası’nın bir yaş aralığı belirlediğini söylememiz gerekiyor. Bonus Genç için öğrenciler, yıllık olarak herhangi bir kart ücreti ödemezler. Öğrenciler, bu kredi kartı ile alışveriş yaparken bonus, yani puan kazanabilmektedir. Bu puanlar ile bedava alışveriş imkanı sağlanmaktadır. Cafe ve restoranlarda yapılacak harcamalarda 20 TL’ye kadar bonus verilebilmektedir.

Bu kartın avantajları, bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca, peşin yapılan 50 TL üstü harcamaları aylık %2,02 faiz oranı ile taksitlendirme seçeneği bulunmaktadır. Öğrencilerin en fazla merak ettiği konulardan birisi de nakit avanstır. Bonus Genç ile nakit avans kullanabilme durumunuz söz konusu olabilmektedir. Ayrıca, dileğiniz bir ekstreyi 1 ay süre ile erteleyebilirsiniz. Ayrıca, bu kredi kartı ile havale veya EFT’de de yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası: Play Kart

Öğrenciler, Yapı Kredi Bankası’na başvuru yaparak Play Kart edinebilirler. Ancak, her öğrenci ne yazık ki Play Kart sahibi olamamaktadır. 18 yaşını dolduran ve üniversitelerin 2 yıllık ya da 4 yıllık lisans ve yüksek lisans öğrencileri Play Kart sahibi olabilmektedir. Açıköğretim ve uzaktan eğitim alan üniversite öğrencileri bu kart için başvuru yapsalar dahi başvuruları reddedilecektir. Bu kredi kartına kefilsiz başvuru yapabilmek mümkündür.

Play Kart’ın limiti, en fazla 1.300 TL olmaktadır. Bu limit, kefilsiz başvurular için geçerlidir. Kefil durumunda limit, değişkenlik gösterebilir.

Yapı Kredi Bankası’nın bu kredi kartına başvuru yapabilmek için en yakın Yapı Kredi şubesine giderek gerekli belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir.

Play Kart ile nakit avans, taksitlendirme, ödeme talimatı vb. işlemler yapabilirsiniz. Ayrıca, 2 gün içinde ödenmesi şartıyla nakit avans işlemlerine faiz uygulanmamaktadır.

Sponsor Reklamlar

Türkiye İş Bankası: İş’te Üniversiteli

Türkiye İş Bankası tarafından üniversite öğrencilerine İş’te Üniversiteli Kredi Kartı verilmektedir. Bu karta, 18 ve üstü öğrenciler başvuru yapabilmektedir. Lisans ve lisansüstü öğrencilerin kullanabileceği bir karttır. Bu kredi kartı ile diğer kredi kartlarında olduğu gibi tüm fırsat ve ayrıcalıklardan faydalanabilmeniz mümkündür. İndirimli ve taksitli alışveriş imkanı sağlamaktadır. Temassızlık özeliği sayesinde hızlı alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, bu kart için sadece ilk yıl kart aidatı ödenmemektedir. Diğer yıllarda kart aidatı ödemeye başlarsınız.

İş’te Üniversiteli kredi kartının limiti ise kişiden kişiye farklılık gösterse de ilk aşamada en fazla 400 TL civarında olmaktadır. Ancak, ödemelerinizi düzenli yapmanız durumunda kart limiti artırılmaktadır.

Akbank: Axess Exi26

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar arasında yer alan Akbank tarafından öğrencilere verilen kredi kartı, Axess Exi26’dır. Bu kredi kartı, 16-26 yaş arasındaki kişilere verilmektedir. Öğrencilere özel kampanyalar sunan bu kart ile chip para kazanma şansı da yakalanmaktadır. İlk yıl kart aidatı ücreti yoktur. Sonraki yıllar için yıllık 20 TL kart ücreti bulunmaktadır. Taksitlendirme ve nakit avans kullanımı söz konusu olmaktadır.

Axess Exi26 kredi kartı limiti en fazla 1.000 TL olabilmektedir. Eğer gelir belgeniz varsa bu limit artırılabilmektedir.

Vakıfbank: Like Kredi Kartı

Öğrencilere yönelik en önemli kredi kartlarından birisi de Vakıfbank’ın vermiş olduğu Like Kredi Kartı’dır. 18-28 yaş arasındaki üniversite öğrencilerinin faydalanabileceği Like Kredi Kartı ile birçok kampanyadan faydalanma şansınız bulunmaktadır. Öncelik ekstrenizi e-posta yoluyla almak isterseniz, Like Kredi Kartı için yıllık aidat ücreti ödemiyorsunuz. Aksi durumda, yıllık kart ücreti 12 TL’dir. Bu kredi kartı ile her ay harcama sözü vermeniz durumunda 150 TL’ye kadar indirim kazanma imkanınız olabilmektedir. 50 TL altı alışverişlerde temassızlık özelliğini kullanabiliyorsunuz.

Bu kredi kartı, öğrenci başarısını ödüllendiren bir karttır. 3,51 – 3,99 arasındaki notunuz için 2000 like puan, 4.00 ortalama için ise 10.000 like puan verilmektedir.

Kart limiti ise eğer gelir durumu söz konusu değilse, en fazla 1.000 TL olmaktadır. Eğer gelir söz konusu ise ilk yıl için kart limiti gelirinizin iki katı kadar sonraki yıllarda ise gelirinizin dört katı kadar olabilmektedir.

Like kart başvurusunu buradan yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası: Genç Kart

Öğrenim kredisi veya bursu alan öğrenciler Genç Kart alarak bu kartı hem banka hem de kredi kartı olarak kullanabilmektedir. Harçlık avans, taksitlendirme vb. birçok avantajdan yararlanılabilmektedir. Kartın yıllık aidat ücreti yoktur. 90 TL’ye kadar temassızlık özelliği kullanılabilmektedir.

Kartın limiti, lisans öğrencileri için en fazla 500 TL’dir. Eğer gelir söz konusu ise limit artışı olabilir.

TEB: ÜniversiTEB Bonus Card

TEB tarafından öğrencilere sunulan ÜniversiTEB Bonus Card ile 1.000 TL’ye kadar kredi kartı limiti belirlenebilmektedir. Taksitlendirme, nakit avans, indirimli ürün alışverişi ve daha birçok avantaja bu kart sayesinde sahip olunabilmektedir. Ayrıca, aile tarafından kartına gönderilen havaleler için ücret alınmamaktadır. Bu kartın da yıllık kart aidatı ücreti bulunmamaktadır. Sinema ve tiyatro biletleri için %50 indirim imkanı sunmaktadır.

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar için gerekli belgeler nelerdir?

Öğrencilerin kredi kartı başvurusu yaparken bankalara ibraz etmeleri gereken bazı belgeler söz konusu olmaktadır. Bu nedenle, öğrenciye kredi kartı veren bankalar için gerekli belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. Peki ama bu belgeler nelerdir? Bu sorunun cevabını aşağıda maddeler halinde sizler için verdik.

 • Kredi kartı başvuru formu (Banka tarafından size verilecektir.)
 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaportun fotokopisi
 • Son öğretim yılına ait öğrenci kimlik belgesi ve fotokopisi

Eğer kredi kartı başvurusu için sizden kefil talep edildiyse ilgili kefilin de kefalet formu doldurması ve bu formu imzalaması gerekmektedir. Kefil için istenen belgeler ise şunlar olmaktadır:

 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • İşletme sahibi ise vergi levhası

Sonuç

Yukarıda da okumuş olduğunuz üzere öğrenciye kredi kartı veren bankalar oldukça fazladır. Hatta daha da fazladır. Ben sizlere öne çıkan bankaları ve kredi kartlarını anlattım. Özet ile ifade etmek gerekirse, kredi kartı başvurusu yapmadan önce yukarıda paylaştığım genel kuralları dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm. Sonrasında ise size, uygun kredi kartını belirleyip gerekli belgeler ile başvuru yapmak kalıyor. Şu bankanın limiti fazlaymış, ona başvuru yapalım şeklinde konuyu ele almayın. Yıllık kart aidatı ücreti var mı? Nakit avans veriyor mu? Hangi ayrıcalıklardan faydalanabiliyorum? gibi soruların cevabını öncelikle arayın.

Hepinize sağlıklı ve başarılı eğitim ve öğretim hayatı diliyorum.

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize her zaman iletebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş