Emekliye Faizsiz Kredi Onaylandı mı? Son Dakika 2018 (10 Maaş)

Emekliye faizsiz kredi onaylandı mı? Emekliye faizsiz kredi 2018 ne zmaan verilecek? Soruların yanıtlarını 2018 yılının son çeyreğinde artık bulmak istiyorsunuz sizi çok iyi anlıyorum. 2018 yılıyla beraber, biliyorsunuz bu konu, gündem konularından birisi haline gelmiştir. Çünkü, emekli vatandaşlarımızın gerçekten uygun faizli ya da faizsiz kredilere ihtiyacı söz konusu olmaktadır. Bunun da başlıca sebebi, emeklilerin yeterli gelir düzeyine sahip olmayışlarıdır.

Sponsor Reklamlar

Emekliye faizsiz kredi onaylandı mı? sorusunun cevabına gelmeden önce size bir ön bilgi vermek istiyorum, zira bu süreçte bu bilgileri edinmenin sizler için çok önemli olduğunu düşünmekteyim. Son dönemde özellikle, döviz kurunun ve altın fiyatlarının da artmasıyla Türk Lirası ciddi oranda değer kaybetti. Türk Lirasının değer kaybetmesi ile vatandaşlarımızın sabit gelirleri, ne yazık ki gün geçtikçe erimektedir. Doğal olarak, emekliler de bu durumdan doğrudan etkilenmektedir. Emeklilerimiz, ciddi bir şekilde bu durumdan yakınmaktadır. Kredi kartı kullanan birçok emekli vatandaşımız, geçimlerini bu sanal kartların asgari tutarlarını ödeyerek sağlamaktadır.

Günümüzde nakit ihtiyacını gidermenin en birincil yolu, banka kredileridir. Ancak, kredi faiz oranları göz önüne alındığında, bu kredileri kullanmanın çok fazla avantajlı olmadığı, sadece günü kurtardığı, daha fazla borca sebebiyet verdiği görülmektedir.

Çünkü bankalar, ‘’Türk Lirasının değer kaybetme’’ riskiyle karşı karşıya kaldığından ve kar amacı güttüklerinden kredi faizlerini daha da artırmaktadır. Bu durum ise banka kredilerinin çok acil bir durum olmadıkça oldukça kullanışsız bir araca dönüşmelerine neden olmaktadır. Bugün 1 yıllık vadeli bir kredi kullanmaya kalktığınızda, bu kredinin size maliyeti neredeyse %25 oranında olmaktadır. Mevcut ihtiyaçlarınızı belki, yüksek faizli krediler ile giderebilirsiniz. Ancak, bu sadece kısa vadede sizi rahatlatacak; uzun vadede ise size zarar verecektir. Çünkü, yüksek faizli krediler, borcu çoğaltır.

Sponsor Reklamlar

2017 yılından itibaren sadece emeklilere özel olmak üzere, faizsiz krediler konuşulmaya başlandı.  Konuşulanlar arasında emekliye faizsiz kredi müjdesi büyük yankı uyandırdı. Peki ama emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek? Son dakika 2018 bilgileri nelerdir?

Yoksa konuşulanlar, sadece söylentilerden mi ibaret? Tüm bu konulara en doğru ve gerçekçi bir yaklaşımla değineceğim.

Emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek? Son dakika 2018 gelişmeleri nelerdir?

Emekliye faizsiz kredi uygulamasının 2018 yılında hayata geçirileceği ifade edilmişti. Bu da çeşitli haber platformlarında ‘’emeklilere faizsiz kredi müjdesi‘’ olarak duyurulmuştu.

Sponsor Reklamlar

2018 yılına girilmesiyle birlikte emekliler de büyük bir beklenti oluştu. Peki ama bu kredi uygulaması onaylandı mı?

Ne yazık ki, hayır. Emeklilere faizsiz kredi konusu hala masada diyebiliriz. Çalışmaların devam ettiği söylentileri de kulaktan kulağa dolaşıyor. Emeklilere yönelik bu yöndeki çalışma tamamlanır tamamlanmaz, duyurusunu buradan yapıyor olacağız.

Son Gelişmeler: 08 Haziran 2018 tarihi itibariyle konuyla ilgili henüz bir gelişme yaşanmamıştır.

Her ne kadar, çalışmalar devam etse de bazı bilgiler de netleşmiş durumdadır. Haber kaynaklarından ve yapılan görüşmelerden öğrendiklerimizi bu konuda size özetlemek isterim. Her ne kadar haberlerde yer alan bilgiler, çok güvenilir olmasa da yaptığımız görüşmeler de bu haberleri doğrular niteliktedir.

Öncelikle, emekliye faizsiz kredi veren bankalara değinmek istiyorum.

Emekliye faizsiz kredi veren bankalar 2018 yılında hangileri olacak?

Emeklilere faizsiz olarak verilmesi düşünülen kredileri verecek olan bankalar, üç aşağı beş yukarı bellidir. Çünkü, bu konuda kamu bankalarının yetkilendirilmesi düşünülmektedir.

Ülkemizde faaliyet gösteren kamu bankaları ise ortadadır. Buna göre, emekliye faizsiz kredi veren bankaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

1. Ziraat Bankası

2. Vakıf Bankası

3. Halk Bankası

Çalışmalar tamamlandığında, bu üç bankanın emeklilere sıfır faizli kredi kullanma imkanı sağlayacaklarını söyleyebiliriz.

Bu üç bankanın haricinde, özel bankaların emeklilere yönelik olarak faizsiz kredi kullandırma ihtimalleri ise oldukça düşüktür.

Sponsor Reklamlar

Sonuç olarak diyebiliriz ki; hangi kamu bankasından emekli maaşı alıyorsanız, o bankadan sıfır faizli kredi kullanabileceksiniz.

Eğer kredi geçmişinizin iyi olmadığını ve bankaların kredi vermeyeceğini düşünüyorsanız, farklı alternatif yöntemleri araştırabilirsiniz.

İlgili içerik: Bankalar kredi vermiyor, ne yapabilirim?

Emeklilere faizsiz kredi üst limiti ne kadar olacak?

Emekliler, aylık maaşlarına göre kredi kullanabilecektir. Buna göre, kredi tutarının emeklilerin aylık maaşları ile orantılı olmasının gözetileceğini ifade etmek gerekir. Çünkü, yüksek tutarlarda kullanılan kredilerin geri dönüşünde sıkıntı yaşanmaması adına böyle bir uygulama geliştirilecektir.

Üzerinde çalışılan taslağa göre; emekliler, aylık maaşlarının 10 katına kadar sıfır faizli kredi kullanabilecektir. Emekliler, her ne maaşı alıyor olurlarsa olsun, kredinin toplam üst limiti 45.000 TL’yi geçmeyecektir. Azami vade süresi ise 36 ay olarak ifade edilmektedir.

Son olarak, maaşlarında herhangi bir yasal kesinti olmayan veya yasal takipte olmayan emeklilere SGK tarafından istenirse, 3 aylık faizsiz avans verilebileceği de gündemdedir. Bu konu hakkında net bir bilgiye ulaşamasak da konuyla alakalı olması açısından konuşulanları size iletmek istedik.

Örnek hesaplama:

Varsayalım ki, emekli maaşınız 2.000 TL olsun. Bu durumda, maksimum alabileceğiniz faizsiz kredi tutarı, 20.000 TL olacaktır.

Emekliler, diledikleri takdirde, daha az limitlerde de kredi kullanabilecekler. 10 katı olmaz, 5 katı olur, diyebiliriz.

Ödemeler nasıl yapılacak?

Kullanacağınız kredilerin taksitleri, her ay maaşınızdan kesilecektir. Ancak, kredi faizsiz olacağı için sadece kullandığınız kredinin anapara taksitlerini ödeyeceksiniz. Bu da emekliler açısından çok büyük bir avantaj aslında.

Genel değerlendirme

Genel değerlendirmede bulunurken daha çok emeklilerimizin genel durumundan bahsetmek istiyorum.

Ülkemizdeki her 100 emekliden 95’i şunu söylüyor: Emekli maaşım yeterli değil, geçinemiyorum. Açlık ve yoksulluk sınırları da baz alındığında, emeklilerimizin maaşlarının yeterli olmadığını çok rahat bir şekilde ifade edebiliriz. Kendilerine ait evi olan emekliler dahi geçimlerini devam ettirmekte oldukça fazla zorlanıyor. Kiraların ne kadar yüksek olduğunu, gıda ürünlerinin her geçen gün zamlandığı da her gün görüyor ve yaşıyoruz.

Peki emekliye faizsiz kredi bu sorunu çözecek mi?

Kesinlikle hayır.

Ancak, böyle bir refah sorununu temelden çözmek de zaman alacak gibi. Bu nedenle, en azından emeklilerimize faizsiz borç vermek onları bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Kullanacakları kredilerin faizlerinin olmaması, onları borç batağına da çekmeyecektir. Bu sayede, önemli ihtiyaçlarını kullanacakları kredi tutarı oranında giderebilecekler.

Özetle, emeklilere faizsiz kredi imkanının 2018 yılında bir an evvel getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu hem onlar hem ekonomimiz için çok yararlı bir uygulama olacaktır. Emekliye faizsiz kredi onaylandı mı? sorusu

Son olarak, emeklilerin 2018 yılı itibariyle PTT emekli kredisinden faydalanabileceğini de ifade etmek istiyorum. Siz de PTT’den emekli kredisi kullanabilirsiniz.

İlgili içerik: Emekliye PTT Kredisi 2018 Nasıl Alınır?

Emekliye faizsiz kredi onaylandı mı? Sorusunu daha çok konuşacağız gibi duruyor. Umarım en kısa sürede devletimiz bu konuda ivedilikle gereken tüm adımları atıp emeklilerimiz rahatına kavuşmasını sağlayacaktır diye dileklerimizle bu makalemizi sürekli güncelleyeceğimi de hatırlatarak sonlandırmak istiyorum.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

1 soru-yorum
  1. MURAT diyor ki:

    sanırsam şu an kesin bir tarih belli değil benim sorum şu emekliyim başka bankalara borcum var ve icralık durumdayım yaklaşık 6 yıl oldu ve borçlar güven varlığa devredildi emekli maaşımdan başkada bir gelirim bulunmamakta bu durumda banka bana kredi verir mi sonuçta maaşımdan kesileceği için verilmesi gerektiğini düşünüyorum ikinci sorum ise bankaların takibinden kaç yıl sonra düşerim

Paylaş