PTT Emekli Kredisi 2018 Nasıl Alınır? Yaş Sınırı Nedir?

PTT emekli kredisi, 2018 yılında emekli vatandaşlarımız tarafından kapsamı merak edilen konulardan birisidir. Emekli olup kredi ihtiyacı olan kişiler, doğal olarak uygun kredi arayışına girmektedir. Biz de bu makalemizde, emekliler için PTT emekli kredisi konusunu kaleme aldık ve kapsamlı bir yazı hazırlamaya çalıştık.

Sponsor Reklamlar

Bu yazımızda, PTT emekli kredisinin emeklilere yönelik olarak verilen en avantajlı veya en uygun kredi olduğunu iddia etmiyoruz. Bu konuda yanlış anlaşılmak, sizi de yanlış yönlendirmek istemeyiz. Bu nedenle, PTT emekli kredisine ek olarak, sizleri doğru yönlendirmek adına farklı alternatif kredi türlerine de sizi yönlendireceğiz.

Burada sadece PTT emekli kredisinin ne olduğundan, nasıl alınabileceğinden, bu krediyi almak için yaş sınırının olup olmadığından, faiz oranlarından ve kredi limitinin ne kadar olduğundan bahsedeceğim. Ayrıca, yazıya değer katan, sizi doğru yönlendiren ek bilgilere de yer vereceğim.

2018 yılı itibariyle emeklilere faizsiz kredi konusunun da gündem olduğunu söylemeliyim. Ancak, henüz somut bir adım atılmış değil. Bu konudaki son gelişmeleri de takip etmenizi öneririm.

İlgili içerik: 10 Maaş Emekliye Faizsiz Kredi 2018

Şimdi dilerseniz, PTT emekli kredisi hakkında bilgi vermeye başlayalım.

PTT emekli kredisi 2018 nedir?

Emeklilerin PTT üzerinden kredi başvurusunda bulunarak kullandıkları krediye PTT emekli kredisi denilmektedir. 2018 yılında PTT aracılığıyla emekli maaşını alan kişiler, PTT şubelerine başvuru yaparak kredi kullanabilmektedir. Ancak, PTT doğrudan kredi vermeyecek olup bu işlemi, hali hazırdaki bankalar üzerinden gerçekleştirecektir.

Kafanızı karıştırmamak adına süreci kısaca özetleyelim:

 1. Siz, PTT’ye kredi başvurusu yaparsınız.
 2. PTT, anlaşmalı olduğu bankaya başvuruyu iletir.
 3. PTT ile anlaşmalı olan banka da size krediyi kullandırır.

Ancak, şunu da ifade edelim: Maaşını başka bankalardan alan emekliler de PTT’ye kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Hatta ve hatta emekli olmayanlar dahi PTT kredisi kullanabilirler.

Ancak, emekli maaşını PTT’den alan emekliler, sadece nüfus cüzdanları ile kredi başvurusu yapabilirken; diğerleri, gelir belgesi de ibraz etmelidir. Ayrıca, emekli maaşını PTT’den alanlara daha uygun kredi faiz oranı uygulandığını da eklemek isterim.

Sonuç olarak; PTT emekli kredisi, bir ihtiyaç kredisidir. PTT’ye başvuru yaparak konut veya taşıt kredisi kullanamazsınız. Sadece ihtiyaç kredisi başvuruları için PTT’ye başvuru yapabilirsiniz.

PTT emekliye kredi veren bankalar 2018 hangileridir?

PTT emekli kredisini her banka vermemektedir. Bankaların bu konuda PTT ile anlaşması olması gerekmektedir. Şimdi dilerseniz, hangi bankalar üzerinden PTT emekli kredisi alabilirsiniz, bu bankaları sıralayalım.

 1. TEB
 2. Burgan Bank
 3. Odea Bank
 4. ING Bank
 5. Aktif Bank
 6. DenizBank
 7. FibaBank

Bu bankaların faiz oranlarını, açıkladıkları yaş sınırlarını, vadelerini, kredi tahsis ücreti alıp almadıklarını, kredi üst limitlerini aşağıdaki başlıklarda açıklayacağım.

Önemli uyarı: PTT emekli kredisi başvurusunu, PTT şubelerinden yapabilirsiniz.

PTT emekli kredisi yaş sınırı var mı?

Normalde bankalar, 65 yaşından büyük olan kişilere kredi kullandırma işlemini bir risk olarak görürler. Bu yaştaki vatandaşların hayatlarını kaybetme olasılıkları daha yüksek olduğu için bankalar da belli bir yaş sınırı getirmişlerdir.

PTT emekli kredisinde de yaş sınırı vardır. Ancak, bu yaş sınırı 65 olmayıp daha yüksektir. PTT emekli kredisinde yaş sınırı, bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Her bir bankanın belirlemiş olduğu bir sınır vardır. Bu sınırlara birazdan değineceğim ancak önemli bir hususa da açıklık getirmek istiyorum.

Yaş ve vade toplamı, üst yaş sınırını geçmemelidir. Öncelikle, bu konuda yaş-vade ilişkisini bir örnekle açıklamak istiyorum.

PTT emekli kredisinde anlaşmalı bankanın belirlemiş olduğu üst yaş sınırı 75 olsun, diyelim. Kredi başvurusunda bulunmak isteyen emekli vatandaşımızın da yaşı 74 olsun. Bu durumda, kullanılacak kredinin vadesi maksimum 1 yıl, yani 12 ay olabilir.

Şimdi dilerseniz, PTT’nin anlaşmalı olduğu bankaların açıkladığı yaş sınırlarını sıralayalım:

 • Aktifbank yaş sınırı: 80
 • Burganbank yaş sınırı: 81
 • Odeabank yaş sınırı: 75
 • ING Bank yaş sınırı: 75
 • DenizBank yaş sınırı: 80
 • FibaBank yaş sınırı: 80
 • TEB yaş sınırı: 70

PTT emekliye kredi başvurusu yaparken yukarıda paylaştığımız yaş sınırılarını dikkate almanızı öneririz. Aksi takdirde, yaş sınırı nedeniyle kredi başvuru talebiniz reddedilecektir.

PTT emekli kredisi üst limiti, vade ve faiz oranları nedir?

Bu kredinin üst limiti, 60.000 TL’dir. 60.000 TL’nin üzerindeki kredi başvuruları olumlu sonuçlanmayacaktır. Bu nedenle, başvurunuzu yaparken bu limite uygun kredi talebinde bulunmanızı öneririm. Bazı bankalarda, kredi limitleri de farklılık gösterebilmektedir.

PTT emekli kredisinin faiz oranları ise bankalara ve talep ettiğiniz kredi tutarına göre değişkenlik göstermektedir. Aşağıda paylaşacağım faiz oranları sayesinde, hem faiz oranlarını inceleyebilir, hem de kıyaslama yapabilirsiniz.

PTT emekli kredisi: Aktifbank

Aktifbank, PTT’den emekli maaşı alan müşterilerine kefilsiz, şartsız kredi kullandırmaktadır. Bankaya dahi gitmenize gerek yoktur. PTT şubelerinden kredinizi kullanabilirsiniz.

48 ay vadeli bir kredi için faiz oranı %1,99’dur. Kredi üst limiti ise 60.000 TL’dir. Kredi tahsis ücreti almaktadır.

48 ay vadeli, 10.000 TL’lik bir kredi kullanmanız sonucunda ortaya çıkabilecek ödeme tablosuna buradan ulaşabilirsiniz. https://www.aktifbank.com.tr/tr/Documents/Book2.pdf

Aktifbank’ın faiz oranı, diğer bankalara göre yüksek olsa da bu banka, en hızlı ve en kolay kredi veren bankalardan birisidir. Yüksek limitli kredi ihtiyacı olan vatandaşlarımız, bu bankayı tercih edebilirler.

İlgili içerik: Kolay, anında, hemen kredi veren bankalar

PTT emekli kredisi: TEB Jet Kredi

TEB de PTT’den emekli maaşı alan vatandaşlarımıza kredi kullandırmaktadır.

TEB Jet Kredi üst limiti, 40.000 TL’dir. Vade sayısı en az 3 ay, en fazla ise 48 aydır. Faiz oranları ise 8.000 TL’ye kadar aylık %1,75; 8.000 TL ve üzeri krediler için aylık %1,55’tir. TEB, herhangi bir kredi tahsis ücreti almamaktadır.

PTT emekli kredisi: Burgan Bank PTT İhtiyaç Kredisi

PTT emekliye kredi veren bankalardan birisi olan Burgan Bank’da faiz oranları limitlere göre daha da farklılık göstermektedir.

Buna göre;

– Emekliye kredi tutarı 3.000 TL ile 10.000 TL arasında olanlar için faiz oranı, vade farketmeksizin %1,94’tür.

– Emekliye kredi tutarı 10.000 TL ile 20.000 TL arasında olanlar için faiz oranı, vade farketmeksizin %1,68’tir.

– Emekliye kredi tutarı 20.000 TL ile 55.000 TL arasında olanlar için faiz oranı, vade farketmeksizin %1,58’tir.

En fazla vade sayısı, 48 aydır. Kredi tahsis ücreti ise kredi üzerinden %0,5 olarak alınmaktadır. Maksimum kredi limiti, yukarıdan da görüleceği üzere 55.000 TL’dir.

PTT emekli kredisi: Odeabank PTT Kredisi

Odeabank da emekliye PTT kredisi veren bankalardan birisidir. OdeaBank, emekli olsun ya da olmasın tüm PTT müşterilerine 50.000 TL’ye kadar kredi kullandırabilmektedir. Kredinin faiz oranı ise tüm PTT müşterilerinde aylık %1,85’tir.

PTT emekli kredisi: ING Bank Kredi Postam

ING Bank kredi postam programı ile PTT’den emekli maaşı alan müşterilerine kredi kullandırmaktadır. Kredi üst limiti, 45.000 TL’dir. Azami vade süresi ise 48 aydır. Faiz oranlarına bakacak olursak, bu oranların kredi tutarına göre değiştiğini ifade edebiliriz.

Buna göre;

– 5.000 TL’ye kadar olan kredilerde aylık faiz oranı %1,84’tür.

– 5.000 TL ile 10.000 TL arasındaki kredilerden aylık faiz oranı %1,79’dur.

– 10.000 TL ile 20.000 TL arasındaki kredilerden aylık faiz oranı %1,69’dur.

– 20.000 TL ve üzerindeki kredilerde aylık faiz oranı %1,59’dur.

Kredi tahsis ücreti ise kullandırılan kredi tutarının %0,5’i kadardır.

PTT emekli kredisi: Denizbank

Denizbank, emekliye PTT kredisi veren bankalardan birisidir. 36.000 TL’ye kadar bu krediden faydalanabilmeniz mümkünüdür. Azami vade süresi 48 aydır. Faiz oranı ise vade farketmeksizin aylık %1,75’tir.

PTT emekli kredisi 2018 nasıl alınır?

Öncelikle bu krediyi alabilmeniz için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse;

Kredi notunuzun kötü olmaması gerekmektedir.

– Hangi bankaya başvuru yapacaksanız, o bankanın belirlemiş olduğu üst yaş sınırına takılmamanız gerekmemektedir.

– Ayrıca bir geliriniz yoksa en fazla aylık gelirinizin yarısı kadar kredi talebinde bulunmalısınız.

PTT emekli kredisi almak için doğrudan PTT şubelerine gidebilirsiniz. PTT şubelerinde size bir başvuru formu doldurtulacaktır. Bu başvuru formunu doldurarak sadece kimliğiniz ile gerekli başvuru işlemlerini tamamlamış olursunuz.

PTT üzerinden alınan kredilerde hayat sigortası yapıldığını ve bir miktar kredi tutarından bu sigortanın düşüldüğünü de eklemem gerekiyor.

Kredi kullandıktan sonra kredi taksitleriniz, PTT aracılığıyla doğrudan emekli maaşınızdan düşülecektir.

Emekliye PTT Kredisi İle İlgili Önemli Uyarılar

PTT üzerinden emekli vatandaşlarımız kredi başvurusunda bulunurken kendilerine ait nüfus cüzdanları ile bizzat bu işlemi gerçekleştirmelidir. Vekaletname ile bile olsa başkası tarafından kredi talebinde bulunulamaz.

Tüm kredi değerlendirmeleri ve hesaplamaları, bankalar tarafından yapılmaktadır. PTT şubesi, sadece başvuruyu almaktadır.

Krediler için alınan kredi tahsis ücretleri, bankalar tarafından alınmaktadır.

Eğer kredi başvurusunda bulunulduktan sonra cayma hakkı kullanılacaksa, bunun için ilgili bankaya gitmeniz gerekmektedir.

Sonuç

PTT emekli kredisi, yaş haddi sebebiyle kredi kullanamayan emeklilerimiz için bir fırsattır. Emekli maaşlarını PTT’den almasalar dahi emekliler, PTT’ye kredi başvurusunda bulunarak kredi kullanabilmektedir. Emekliye PTT kredisi kullanırken bankaların belirlemiş olduğu yaş sınırı, faiz oranları ve üst limitleri dikkate almanızda fayda vardır.

Bize soru ve görüşlerinizi her zaman iletebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..