Konut Kredisi için Gerekli Evraklar 2018 ve Belgeler

Konut kredisi için gerekli evraklar ve belgeler listesi, 2018 yılında konut için kredi çekmek isteyen kişiler tarafından öğrenilmek istenmektedir. Ev kredisi hazırlık süreçlerinden birisi olan gerekli evraklar listesi, bu anlamda oldukça önemlidir. Yazımızda, konut kredisi için gerekli evraklar listesinde yer alan belgeleri öğrenmiş olacaksınız. Şimdiden kalem ve kağıtlarınızı hazırlamanızı öneririm.

Tüm bankalar, müşterilerine konut kredisi kullandırırken bir takım evraklar talep ederler. Konut kredisi müşterileri ise bu evrakları hazırlayarak konut kredisi başvurusu yapmaktadır. Evrakların ve ilgili belgelerin eksiksiz ve tam olması, kredinin hızlı kullanılabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Bankaların konut kredisi kullandırırken bu belgeleri talep etmelerinin altında yatan sebep ise müşterilerin kimlik bilgilerinin ve gelirlerinin doğrulanması gerekliliğidir. Bu belgeler sayesinde, bankalar konut kredisi müşterilerinin mevcut durumlarını değerlendirirler, bu nedenle aşağıda paylaşacağımız evrakları talep ederler.

Konut kredisi için gerekli evraklar listesine geçmeden önce son bir konuyu daha vurgulamak istiyorum. Bu konu da her bir bankanın bu süreçte farklı evraklar talep edebilme ihtimalidir. Herkes aynı bankadan konut kredisi talep etmeyeceğine göre aşağıda paylaşacağımız belgeleri ortak belgeler olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır. Ancak, aşağıda paylaşacağımız belgelere ek belgeler de bankalar tarafından istenebilir. Bu konuda da hazırlıklı olmanızda fayda var, diye düşünüyorum.

Şimdi dilerseniz, her banka için geçerli olabilecek ortak gerekli evraklar listesine geçelim.

Konut kredisi için gerekli evraklar 2018 ve belgeler nelerdir?

Konut kredisi için gerekli evraklar 2018 yılında şu şekildedir:

1. Başvuru formu

Bütün bankalar, konut kredisi kullandırmadan önce başvuru formu doldurtmaktadır. Bu başvuru formunda bir takım bilgiler talep edilmektedir. Siz de bu bilgileri, başvuru formunda doğru bir şekilde yazmalısınız. Peki ama hangi bilgiler talep edilmektedir? Şimdi dilerseniz, bu bilgilere değinelim.

Başvuru formunda doldurmanız gereken bilgiler şunlardır:

 • Ad, Soyad
 • T.C. Vatandaşlık No
 • T.C. Bireysel Vergi No
 • Adres (Ev, iş ve cep)
 • Telefon (Ev, iş ve cep)
 • Kiracı veya Ev Sahibi olma durumu
 • Meslek ve Ünvanı
 • Öğrenim durumu
 • Askerlik durumu
 • Medeni durumu

Ayrıca, başvuru formunda sahip olduğunuz değerlere yönelik de aşağıdaki bilgileri girmeniz istenecektir.

 • Otomobil marka ve yılı
 • Taşınmaz mülk listesi
 • Gelir (Maaş, Kira, Faiz ve Diğer)
 • Gider (Aylık net gider)
 • Diğer bankadaki hesaplarınız

2. Kimlik belgesi

Kimlik belgesi olarak geçerli olan dokümanlar şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı
 • Ehliyet
 • Pasaport

Bu belgelerden herhangi birisi işinizi görecektir.

3. İkametgah belgesi

İkametgah belgesini muhtarlıklardan veya nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Ayrıca, e-Devlet üzerinden de alabilmeniz mümkündür. Şifreniz yoksa en yakın PTT şubelerinden e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz.

4. Gelir belgesi

En kritik belgelerden birisidir. Buna göre, çalıştığınız sektöre göre ya maaş ya da ücret bordrosunu temin etmeniz gerekmektedir. Çalıştığınız kurumda bu belgeyi yetkililere imzalatmayı ve mühürletmeyi unutmayınız. Eğer işletme sahibi iseniz vergi levhanızı, yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Eğer söz konusu limited veya anonim şirket ise ticaret sicil gazetesi, geçmiş yıllara ait mali bilançolar ve ortakların imza sirküleri de talep edilecektir.

5. Tapu

Satın alınacak konuta ilişkin kat mülkiyeti tapusu ya da kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi ya da kat irtifakı tapusu ve inşaat ruhsatının fotokopileri gerekmektedir. Bu belgeleri, satın alacağınız konutun sahibinden temin edebilirsiniz.

Bu belgelerin haricinde iki hususa daha dikkat çekmek istiyorum. Bunlardan birincisi konu kredisi için ödeyeceğiniz peşinattır. Bu şu anlama geliyor. Satın alınacak evin fiyatının tamamı için kredi kullanamazsınız. En az %20 veya %25 peşinat ödemeniz gerekecektir. Diğer geri kalan tutar için ancak kredi kullanabilirsiniz. Diğer konu ise kefildir. Bankalar, satın alacağınız ev için size kredi verirken evinizi ipotek eder. Bu ipoteğe ek olarak bir tane kefil de talep edilebilmektedir. Bankalar ile görüşürken bu konu da sizin için sürpriz olmasın.

Konut kredisinde bazı sigortaların da yaptırılması söz konusu olacaktır. Bunlar; bireysel yaşam sigortası, konut sigortası ve deprem sigortasıdır. Bu konuda da bilgilendirme yapmamış olmak istemedim.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..