Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılır mı? Konut Kredisi Devredilir mi?

Kredi borcu devam eden ev satılır  sorusu, konut kredisi kullanarak ev satın alan vatandaşlarımız tarafından oldukça fazla dile getirilmektedir. Kredi borcu devam eden ev satılır mı sorusunu sadece konut kredisi ile ev satın alan vatandaşlarımız sormamaktadır. Bu soru, aynı zamanda kredi borcu devam eden evi satın almak isteyen kişiler tarafından da merak edilmektedir.

Sponsor Reklamlar

Bu nedenle, yazımızda birçok soru bu doğrultuda yanıt bulacaktır.

Öncelikle, kredi borcu devam eden ev satılır mı sorusuna cevap arayacağız. Ardından, kredi borcu devam eden ev krediyle nasıl alınır, sorusunu tüm yönleriyle ele alacağız. Cevabını verdiğimiz sorular, bunlarla da sınırlı kalmayacaktır. Aynı zamanda, konut kredisini devretmek mümkün mü? İpotekli ev devredilir mi? Erken kapama cezası ne kadar? gibi sorular da yazımızda karşılık bulacaktır.

Şimdi dilerseniz, tüm bu soruların cevaplarına geçelim.

Kredi borcu devam eden ev satılır mı 2018?

Ülkemizdeki konut satışlarıyla ilgili istatistiklere baktığımızda, konut satışlarının yaklaşık yarısı, konut kredisi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Konut kredisi kullanarak ev satın almak, ülkemizde sıklıkla yapılan bir işlemdir. Bu da şu demek oluyor: Konut kredisi tutarları ve bu tutarlara işletilen faizler düşünüldüğünde, oldukça yüksek miktarda konut kredisi tutarı ortaya çıkmaktadır. Bu yüksek tutar nedeniyle ya da başka nedenlerle kredi borcu devam eden evler de satılabilmektedir.

Kısaca, kredi borcu devam eden ev satılır mı sorusunun cevabı, ”Evet”dir. Kredi borcunuz devam ederken evinizi satabilirsiniz.

Kredi borcu olan ev, iki türlü satılmaktadır. Bunlardan birincisi, kredi borcu devam eden evi krediyle satmaktır. İkincisi ise kredi borcu devam eden evi nakit ile satmaktır. Her ikisinin satış yöntemi birbirinden farklıdır. Dilerseniz, bu iki türü ayrı başlıklarda ele alalım.

Kredi borcu devam eden ev krediyle nasıl alınır?

Kredi borcu devam eden ev krediyle satıldığında bankalar arası bir yazışma işlemi ortaya çıkmaktadır. Çünkü bu durumda, kredisi devam eden evin satılması yani daha önce bu eve kredi veren bir banka ile yeni alıcının konut kredisi kullanma durumu söz konusudur. Eğer, yeni alıcı, konut kredisini aynı bankadan kullanacak olursa, işlemler daha kısa sürecektir. Çünkü bu durumda, bankalar arası bir yazışma ve prosedürler ortaya çıkmayacaktır.

Bu süreci özetlemek gerekirse;

 • İlk olarak, yeni alıcı, herhangi bir bankaya ilgili ev için kredi başvurusunda bulunur. Bu durumda, banka ev için expertiz raporu çıkaracaktır. Hazırlanan raporda ev, hangi banka tarafından ipotek edilmiş ise bu banka tespit edilir ve evin değeri de aynı zamanda çıkarılır.
 • Ardından bankalar arası yazışma başlar. Yeni alıcının başvuru yaptığı banka, ipotek sahibi bankaya bir yazı yazar. Bu yazı, eğer kredi borcu kapatılacaksa ipotek kaldırma durumunu, eğer kapatılmayacaksa güncel kredinin sonlandırılması için kredi kapama tutarını öğrenme talebini içerecektir.
 • Yazı işlemleri tamamlandıktan sonra tapuda satış işlemi gerçekleşir. Bu süreçte bankayı bilgilendirmekte fayda var. Satış işleminde yeni kullanılan kredi için banka adına ikinci derece ipoteği konulacaktır.
 • Satış gerçekleştikten sonra elde edilen satış belgelerini bankaya götürmelisiniz. Bu belgeler ibraz edildikten sonra kredi verilecektir.
 • Burada kredi, evin sahibine verilmez. Kredi, kredi alacaklısı olan ilk bankaya yapılır. Eğer kalan tutar varsa bu tutar, satışı yapan evin sahibine yapılır.
 • İlk bankaya borç ödendiği için ilk bankanın ipoteği kaldırılacaktır. Bunun için ilk bankadan ipotek kaldırma yazısı almalısınız.
 • İpotek kaldırma yazısı, tapuya teslim edilmelidir. Bu durumda, ipotek kaldırılacaktır.

Açıkça söylemek gerekirse, normal satış işleminden çok farklı işlemler olmamaktadır. Sadece kredi, kredi borcu bulunan bankaya yapılmakta ve ipotek kaldırma yazısı ile bankanın ipoteği kaldırılmaktadır. Bunun haricinde farklı bir prosedür işletilmemektedir.

Kredi borcu devam eden ev nakit olarak nasıl alınır?

Kredi borcu devam eden ev satılır mı sorusunun bir diğer cevabı da nakit olarak satıştır. Yukarıda kredi borcu devam evi yine kredi çekilerek nasıl satılacağını anlattık. Şimdi, nakit olarak satış işlemini özetlemek istiyorum.

 • İlk olarak, bankadan güncel olan kalan kredi borcu öğreniliyor ve erken ödeme cezası da hesaba katılıyor. Bu ikisi, toplam kredi kapama tutarını verecektir size.
 • Kredi kapama tutarı öğrenildikten sonra satıcı adına kredi borcu haricinde kalan miktar banka hesabına geçiliyor. Yeni alıcı, bu işlemi yaparken satıcıya satış işleminden sonra blokeli çek veriyor. Blokeli çeki satıcı kullanamıyor.
 • Satış işlemi gerçekleştiriliyor ve ev için ipotek söz konusu olduğundan mevcut kredi kapanmak zorundadır. Mevcut konut kredisi kapatılıyor. Kredi kapama tutarı bankaya yatırıldıktan sonra bankadan ipotek kaldırma yazısı alınmalıdır.
 • Bu yazı ile tapuya giderek ipotek kaldırılmalıdır.
 • Tüm bu işlemlerin sonucunda süreç tamamlanıyor.

Blokeli çek için ayrıca bir ücret ödeneceğini ifade etmek isterim.

Sponsor Reklamlar

Konut kredisini devretmek mümkün mü?

Konut kredisinin devredilip devredilemeyeceği çok fazla merak ediliyor. Bu sebeple, biz de konut kredisinin devredilip devredilmeyeceğini ele almak istedik.

Açıkça söylemek gerekirse, konut kredisini devretmek mümkün değildir. Bu durum, ortak tapu işlemlerinde dahi söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle, her durumda mevcut kredinin kapatılması gerekmektedir. Yeni alıcı, kendi adına güncel faiz oranları ile konut kredisi kullanabilmektedir.

Özetle, eğer ev daha önce konut kredisi ile alınmış ise ve kredi borcu devam ediyorsa satış işlemi için konut kredisi kapatılmalıdır. Güncel faiz oranları ile yeni konut kredisi çekilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de yeni alıcının daha yüksek faiz ile yeni konut kredisi çekmesi gerekecektir.

Konut kredisi erken ödeme cezası 2018 ne kadardır?

Sponsor Reklamlar

Konut kredilerini erken kapatmak para cezası yaptırımıyla sonuçlanmaktadır. Peki ama erken ödeme cezası ne kadar? Konut kredisi erken kapama cezası, eğer vade 36 aydan az ise kalan ana paranın en fazla %1’i kadar olmaktadır. Eğer vade sayısı 36’dan uzun ise kalan ana paranın en fazla %2’si kadar olmaktadır. Konut kredisi erken kapatılmak isteniyorsa bu cezayı da hesaba katmanızda fayda vardır.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş