Kredi Kartı Aidatı İadesi 2019: Aidat Yasal mı? Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı aidatı iadesi konusu, 2019 yılında da finans gündemindeki yerini korumaktadır. Biz de yazımızda kredi kartı aidatı iadesi konusunu tüm yönleriyle ele aldık.

Sponsor Reklamlar

Günümüzün en çok kullanılan ödeme araçlarından birisi olan kredi kartları, doğru kullanıldığında birçok avantajı beraberinde getirse de bazı sorunlu alanları da bulunmaktadır. Bu sorunlu alanlardan birisi de yıllık kredi kartı aidatlarıdır. Bankalar, kredi kartı kullanım ücreti olarak kullanıcılarından yıllık ücretler almaktadır. Her bankanın kredi kartı aidatı farklı olsa da burada asıl can sıkıcı konunun hiçbir neden yokken ”hizmet karşılığı” adı altında bu ücretlerin alınması olmaktadır.. Bu konuda, kredi kartı kullanıcılarından çok fazla şikayet gelmektedir.

Peki ama alınan kredi kartı aidatı iadesi 2019 yılında mümkün mü?

Yazımızın içeriğinde kredi kartı aidatı iadesi söz konusu olur mu? Kredi kartı aidatı yasal mı? Nasıl geri alınır? vb. soruların cevaplarını en detaylı şekilde sizler için tüm yönleriyle verdik.

Sponsor Reklamlar

Yıllık aidat ödemeyeceğin kredi kartlarını mı öğrenmek istiyorsun? kredifaizbanka.com/kart-aidati-olmayan-kredi-kartlari/ bağlantısında aidat ödemeyeceğin kredi kartlarını anlattım.

Kredi kartı aidatı iadesi 2019 mümkün mü?

Kredi kartı aidatı iadesi 2019 yılında hem mümkün hem değil. Hemen kafanız karışmasın. Bu konuda yapacağım açıklamalar ile konuyu çok net bir şekilde anlayacaksınız.

Öncelikle 2014 yılı Ekim ayının kırılma noktası olduğunu söylemeliyim. Çünkü 2014 yılı Ekim ayında kredi kartları iadesi ile ilgili yeni bir yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelik neticesinde birçok husus değişti ve Bankalar, kendilerine göre önlemlerini aldılar. Bu nedenle, konuyu 2014 yılı Ekim ayı öncesi ve sonrası şeklinde iki farklı perspektifte değerlendireceğim.

Sponsor Reklamlar

2014 yılı Ekim ayı öncesi kredi kartı aidatı iadesi

2014 yılı Ekim ayı öncesi alınan kredi kartı aidatları için iade mümkün olabilmektedir. Bunun için öncelikle ilgili bankaya müracaat etmenizi öneririm. Eğer bankadan olumlu bir geri dönüş alınmadığı takdirde, tüketici hakem heyetine başvuru yapmalısınız. Genel olarak, tüketici hakem heyetleri ve mahkemeler, bu tür başvurularında kredi kartı kullanıcıları lehine karar vermekte ve kredi kartı müşterileri, 2014 yılı Ekim ayı öncesi ödemiş oldukları kredi kartı aidatı iadesini almaktadır.

2014 yılı Ekim ayı sonrası kredi kartı aidatı iadesi

2014 yılında kredi kartı aidatı meselesini de yakından ilgilendiren bir yönetmelik yayınladı. Yönetmelik öncesi birçok konu müşteriler tarafından şikayet edilmekteydi. Bankalar, yönetmeliğe uygun olarak birçok değişikliğe gitti. Bu yönetmelik ile birlikte birçok konu netleşti.

Peki ama ne oldu?

Olan şu: Bankalar, yönetmeliğe uygun olarak kredi kartı aidatı konusunu yasal zemine oturttu. Böylece, bankaların yönetmeliğe uygun olarak şartları değiştirdiği için kredi kartı aidatı iade zorunluluğunun da önüne geçildi.

Bankalar, ancak kendi insiyatifleri doğrultusunda almış oldukları aidatları iade edebilirler. Çünkü 2014 yılı sonrası kredi kartı aidatı ile ilgili sözleşmelerine birçok hüküm koymaktadırlar. Bu hükümlerin yer aldığı sözleşmeleri ise müşteriler imzalamaktadır. Bu nedenle, mahkeme yoluyla veya tüketici hakem heyeti yoluyla kredi kartı iadesinin alınması söz konusu olmamaktadır. Başvurular, bu nedenle yetkili makamlarca reddedilmektedir. Açıkcası, bu dönem için ödenen kredi kartı aidatları için iade söz konusu olmamaktadır. Söz konusu olabilmesi için ilgili yönetmeliğin iptal edilmesi gerekmektedir.

Kredi kartı aidatı iadesi nasıl geri alınır 2019?

2014 yılı Ekim ayı öncesi ödenen aidatlar için her zaman tüketici hakem heyetlerine ve mahkemelere başvuru yapabilirsiniz. Ancak, 2014 yılı Ekim ayı sonrası ödenen aidatlar için süreç biraz farklıdır. Burada bankaları ikna kabiliyetiniz öne çıkmaktadır. Bu yüzden tavsiyelerim, tamamen 2014 yılı Ekim ayı sonrası için ödenen kredi kartı aidatları için geçerli olacaktır.

Bu süreçte, kredi kartı alırken imzalamış olduğunuz sözleşmeyi incelemelisiniz. Kredi kartı aidatı ile ilgili hükümler varsa iade talebini ancak bankaya iletebilirsiniz. Bu durumda, bankaya şunları iletebilirsiniz.

Kredi kartınız için ödediğiniz kart aidatı iadesini hem sözlü hem yazılı talep edebilirsiniz. İade yapmadıkları takdirde, kartınızı iptal edeceğinizi belirtebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, bankalardan bazıları, ya tam iade ya da kısmi iade teklifinde bulunabiliyorlar. Ya da ödemiş olduğunuz aidat kadar kartınıza para puan tanımlayabiliyorlar. Ayrıca, 1 yıl kredi kartı kullanımı sözü verdiğiniz takdirde bazı bankalar, kredi kartı aidatınızı geri verebilmektedir.

Böyle bir insiyatifi bankaların eline vermek oldukça üzücü bir durumdur.

Önemli Bilgilendirme: Sanal olarak kullanılan kredi kartları, borçlandırıcı olarak ilk kullanımı yapılmayan kredi kartları ve kesintisiz olmak üzere en az 180 gün işlem hareketi olmayan kredi kartları için kart aidatı ödenemez. Bu kredi kartları için kart aidatı ödenmesi durumunda her türlü iade talebinde bulunabilirsiniz.
Sponsor Reklamlar

2014 yılı Ekim ayı yönetmelik değişikleri nelerdir?

Hep 2014 yılı Ekim ayı yönetmeliğinden bahsettim. Peki ama bu yönetmelik ile hangi değişiklikler söz konusu oldu? 3 önemli değişiklikten bahsedebiliriz.

Değişiklik 1: Aidatı olmayan kredi kartları çıkarıldı.

Bu değişikliğe göre, eğer bir banka kredi kartı veriyorsa, ayrıca müşterilerine aidatı olmayan kredi kartı da sunmalıdır. Böyle bir seçeneği, müşterilerine sunmalıdır. Müşteri de aldığı kredi kartının aidatlı mı yoksa aidatsız olduğunun farkında olmalıdır.

Ancak, şunu ifade edebilirim ki, bankalar aidatı olmayan kredi kartlarında taksit seçeneğini kısıtlamaktadır. Bu durum tamamen bankaların elindedir. Yine, çeşitli kampanyaları, aidatı olmayan kredi kartları için uygulayıp uygulamayacaklarını bankaların kendisi belirlemektedir.

Ancak, bu bankalar, aidatı olmayan kredi kartları için limit belirleme hususunda ilgili mevzuata uymak zorundadır. Kısacası, bu kredi kartının aidatı yok, bu yüzden düşük limitli kredi kartı verebilirim, diyemezler.

Değişiklik 2: Aidatı olan kredi kartının aidatsız olan ile değiştirilebilmesi kuralı getirildi.

Aidatını ödediğiniz bir kredi kartınız mı var? Bu durumda, bu kartı, yeni yönetmelik sayesinde aidatsız olan ile değiştirebilirsiniz. Bu durumda, bankalar, herhangi bir limit indirimine gidemezler. Bu durum, bir zorunluluktur. Yani, banka bu talebi aldığında uygulamak zorundadır.

Değişiklik 3: Ek kredi kartlarının aidat ücretleri için üst limit getirildi.

Yönetmelikle birlikte artık her bir ek kredi kartı için ödeyeceğiniz kart aidatı, asıl kart için ödediğiniz kart aidatının en fazla %50’si olabilmektedir. Asıl kredi kartınızın kart aidatı 50 TL ise her bir ek kredi kartınız için ödemeniz gereken maksimum kart aidatı tutarı 25 TL olacaktır.

Sürekli kredi kartınızın asgarisini mi ödüyorsun? Peki ama kartınızın asgarisini ödeyince ne olur? Öğrenmek için kredifaizbanka.com/kredi-kartinin-asgarisini-odeyince-ne-olur/ bağlantısını ziyaret edebilirsin.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

Paylaş