Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama | Tablosu 2018 | Nasıl Alınır | Limiti

Esnaf kefalet kredi hesaplama tablosu 2018 olsun, esnaf kefalet kredisi 2018 nasıl alınır mevzusu olsun, limiti ne kadar veya şartları nelerdir gibi hususlara geçmeden önce bazı konularda ön bilgi vermek istiyorum.

Sponsor Reklamlar

Öncelikle, esnafımız, bankalardan kredi çekme hususunda sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu sıkıntı tamamen kredi sicilinden kaynaklanmıyor. İhtiyaç duyulan tutar konusunda anlaşmazlıklar olabiliyor, kefil veya kefalet konusunda sorunlar çıkabiliyor. Yoksa eğer kredi siciliniz bozuk ise ya da kara listede iseniz yine esnaf kefalet kredisinde de sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Eğer bu sorunlar kalıcıysa zaten esnaf kefalet kredi hesaplama ile ilgilenmenizin bir anlamı kalmıyor. Bunu belirtmek isterim.

Çünkü bu kredi türünde de istihbarat aşaması var. İstihbaratta eğer kredi borcu ödeme geçmişiniz iyi değilse kredi talebiniz büyük ihtimal ile reddedilecektir. Bu noktada, kredi notunuzu bilmiyorsanız ya da size kredi çıkıp çıkmayacağını belirlemek istiyorsanız, öncelikle hangi banka kaç puana kredi veriyor? isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer banka siciliniz bozuk ise esnaf kefalet kredisi de alamazsınız. Bu noktada, bankalar kredi vermiyor ne yapabilirim? isimli yazımızdaki yönlendirmelerimizi dikkate almanızı tavsiye ediyorum.

Sponsor Reklamlar

Kredi siciliniz bozuk değilse esnaf kefalet kredisi konusunun tüm detaylarını anlatmaya başlayabiliriz. Yazımızda, esnaf kefalet kredi hesaplama tablosu 2018 nedir? Esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar ? Nasıl alınır Kaç günde çıkar? Esnaf kefalet kredi hesaplama 2018 kefil şartları nelerdir? Faiz oranları 2018 vb. birçok konunun detayları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Esnaf kefalet kredi hesaplama 2018 tablosu

Esnaf kefalet kredi hesaplama tutarlarını, 100.000 TL, 125.000 TL, 150.000 TL ve 200.000 TL olmak üzere üç farklı şekilde hesapladık. Aşağıdaki tablolarda bu tutarlarda esnaf kefalet kredilerinin detaylarını inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu 2018
Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu 2018
Sponsor Reklamlar

Yukarıda yer alan tabloda, faiz tutarları belirtilmemiştir. Toplam faiz tutarı ile ilgili ortalama bir hesap için ilk taksit tutarı ile vade sayısı çarparak hesaplayabilirsiniz. Ticari kredilere göre esnaf kefalet kredilerinin ne kadar uygun olduğunu göreceksinizdir.

Esnaf kefalet kredisi 2018 nedir?

Esnaf kefalet kredisi, TESKOMB aracılığıyla verilmektedir. Ancak, krediyi veren TESKOMB değil, Halk Bankası A.Ş.’dir.

Biraz TESKOMB’un yapısı hakkında bilgi vermek istiyorum.

TESKOMB’un tam adı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri’dir. TESKOMB, küçük ve orta ölçekli yani KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan bir organizasyondur. Özel hukuk tüzel kişiliğe sahip bir kuruluştur.

Ülkemizde esnaf ve sanatkarları destekleyen bir yapıdır. TESKOMB’un sunduğu avantajlardan faydalanabilmek için TESKOMB ortağı yani TESKOMB’a üye olmanız gerekmektedir. Kooperatif, ancak ortağı olan esnaf ve sanatkarlar için bankaya  kefalet verebilmektedir. Bu sayede banka da size esnaf kefalet kredisi kullandırmaktadır.

Peki ama nasıl ortak olabilirim bu kooperatife?

Esnaf kefalet kredisi 2018 kefil şartları nelerdir?

TESKOMB’a üye olmak için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar, aynı zamanda esnaf kefalet kredisi 2018 kefil şartlarıdır. Buna göre;

 • Esnaf ve sanatkar olmanız gerekmektedir.
 • Esnaf ve sanatkar siciline kayıt şartı bulunmaktadır.
 • Faaliyet gösterilen çalışma bölgesi, kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmalıdır.
 • Farklı bir esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi ortağı/üyesi olmamanız gerekmektedir.

Eğer kredi sicil geçmişiniz olumlu değilse bu durumda esnaf kefalet kredisi için ipotek göstermek durumunuz söz konusu olabilir. Aksi halde, esnaf kefalet kredisi kullanamazsınız.

Son olarak, başvuru sahibi esnaf ve sanatkarların en az 6 ay bir ticari geçmişe sahip olması şartı da aranmaktadır. Yani işletmenizin yaşı en az 6 ay olmalıdır. Bu durum, özellikle işletmenin mali tablolarının incelenmesi içindir.

Esnaf kefalet kredisi 2018 nasıl alınır?

Sponsor Reklamlar

Esnaf kefalet kredisi hesaplama açısından sıkıntı yaşamamak ve bu krediyi alabilmek aşağıda anlatacağım süreç ile mümkün olabilecektir.

 • İlk olarak, bulunduğunuz ildeki esnaf ve sanatkarlar odasına giderek kooperatifin ilgili birimine yazılı olarak müracaat etmeniz gerekecektir.
 • Müracatınız sonrası, kooperatifin yönetim kurulu, durumunuzu ekonomik ve mali açıdan değerlendirecektir. Bu aşamada, kooperatif istihbarat raporu hazırlayacak ve kullanacağınız kredinin kefalet oranını tespit edecektir.
 • Başvurunuza ait belirlenen kredi teklifi, Halk Bankası’na iletilecektir.
 • Halk Bankası, kooperatif tarafından iletilen bu teklifi inceleyecek ve tekrar adınıza istihbarat yapacaktır. İstihbarattan kasıt, geçmişe yönelik borç ödeme sicilinizin araştırılmasıdır.
 • Halk Bankası tarafından olumlu değerlendirme yapılması durumunda başvuru yapan esnaf ve sanatkar, kredilendirilecektir.
Esnaf kefalet kredisi 2018
Esnaf kefalet kredisi 2018 şartları

Esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar 2018 nelerdir?

Esnaf kefalet kredisine başvuru yaparken sizden bir takım belgeler istenecektir. Bu belgeleri şunlardır:

 • İşletme sahibinin nüfus cüzdanı örneği
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (Son 6 ayda çekilmiş olmalıdır.)
 • Esnaf oda kayıt belgesi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Vergi levhası fotokopisi

Yukarıdaki belgelerin haricinde başka belge talepleri de olabilmektedir. Bu nedenle, kredi başvurusu yapmadan önce ilgili esnaf ve sanatkarlar odasını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi kaç günde çıkar 2018?

Esnaf kefalet kredisi kaç günde çıkar sorusu özellikle bu krediye başvurucak olan esnaf ve sanatkarlarımızın merakla beklediği sorulardan birisidir. Bu konuda, TESKOMB’un resmi sayfasında bir açıklama yapılmıştır. Bu açıklamaya göre, esnaf kefalet kredisi kabul veya ret kararı, 15 gün içerisinde ilgiliye yazılı olarak bildirilmektedir.

Esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar 2018?

Esnaf kefalet kredisinin üst limiti, 2018 yılı itibariyle 200.000 TL’dir. Kredinin vadesi ise en fazla 5 yıldır.

Limit ile ilgili çok önemli bir bilgi paylaşmak istiyorum sizlerle. Öncelikle Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi’nin 20.000 TL’ye kadar kefil, 20.000 TL üstü kredilerde ise taşınmaz ipoteği istediğini ifade edelim. Limit de bu taşınmaz ipoteğinin %60’sı kadar olabilmektedir. Bu nedenle, kullanacağınız kredinin limiti, vereceğiniz taşınmaz değerine bağlıdır.

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları 2018 nedir?

Esnaf kefalet kredisinde faiz oranları, diğer kredi faiz oranlarından daha uygundur. Esnaf kefalet kredisinin faiz oranları ile ticari kredi faiz oranları arasındaki fark, devletimiz tarafından karşılanmaktadır.

Bu nedenle, eğer esnaf ve sanatkar iseniz TESKOMB kefaleti ile kredi çekmenizi her zaman öneririm.

Normalde bir bankadan çekeceğiniz kredinin yıllık faiz oranları ortalama % 18’dir. Ancak esnaf kefalet kredisinde bu faiz oranları, aşağıdaki görselden de görebileceğiniz üzere oldukça düşüktür. Esnaf kefalet kredi hesaplama yaparken bu oranlar göz önünde bulundurulmaktadır.

esnaf kefalet kredisi faiz oranları 2018
esnaf kefalet kredisi faiz oranları 2018

Esnaf kefalet kredi çeşitleri nelerdir?

Esnaf kefalet kredi çeşitleri oldukça fazladır. Bu kredi çeşitlerinin vade süreleri farklı olabilmektedir.

Ayrıca, bir de TOBB nefes kredisi bulunmaktadır. Bu krediye ise TOBB’a bağlı odalara üye KOBİ’ler faydalanabilmektedir. Ayrıca, sıfır faiz KOSGEB kredisi de farklı bir faydalı kredi programıdır.

Şimdi dilerseniz, şimdi esnaf kefalet kredi türlerini teker teker inceleyelim.

Esnaf kefalet işletme kredisi

Hammadde ve döner sermaye ihtiyaçları için kullandırılan işletme kredisinin üst limiti 200.000 TL olup kredi vadesi 1 ile 5 yıl arasındadır.

Esnaf kefalet aylık eşit taksitli işletme kredisi

Bu kredide vade, 12 ay ile 24 ay arasında olmaktadır.

Esnaf kefalet tesis kredisi

Yeni makine, araç ve gereç alımları için kullandırılan esnaf kefalet tesis kredisinin üst limiti 200.000 TL olup vadesi 2 yıl ile 5 yıl arasında değişkenlik göstermektedir.

Esnaf kefalet istihdamı destekleme kredisi

Yeni istihdam imkanı sunabilmek adına esnaf ve sanatkarların kullanacakları yeni makine, araç ve gereçlerin alımına ilişkin bu krediye başvuru yapılabilmektedir. Kooperatif tarafından kullanılabilirliliği tespit edilen eski model makine, araç ve gereçleri için de bu krediye başvuru yapabilmek mümkündür. Bu kredinin en büyük avantajı 1 yıl ön ödemesiz olmasıdır. Kredinin vadesi ise 3 yıldır. Üst limiti, 200.000 TL’dir.

Esnaf kefalet kooperatif-ihracat tesis kredisi

İmalat sektöründe faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların, ihraç ettiği ürünler üretimi için satın alacağı makine, araç ve gereç alımları için verilir. Bu krediden faydalanabilmek için kooperatif haricinde 2 şahıs kefaleti ve sigorta şartı da aranmaktadır. 1 yılı faiz ve anapara ödemesizdir. Kredinin vadesi 4 yıldır.

Esnaf kefalet iskonto kredisi

Kısa süreli olmak üzere, emre muharrer senetlerin iskontosu şekilde bu kredi verilmektedir. Kredi vadesi 1 ay ile 9 ay aralığında değişkenlik gösterebilmektedir.

Esnaf kefalet şoför taşıt edindirme kredisi

Yeni model araçlar için verilse de cari yıla göre otomobil, kamyonet ve minibüsler için 3 yaşına kadar, kamyon ve otobüslerde ise 5 yaşına kadar bu kredi kullandırılabilmektedir. Üst limit 200.000 TL olup kredi vadesi 2 yıl ile 5 yıl arasında farklılık gösterebilmektedir.

Esnaf kefalet şoför esnafına taşıt onarım kredisi

Şoför esnafına ait taşıtların bakımı ve onarımı için verilmektedir. Ayrıca, lastik veya yedek parça alımı için de kullandırılmaktadır. İskonto veya işletme kredisi şeklinde kullanabilmek mümkündür. İskonto kredilerinde vade 1-9 ay; işletme kredilerinde ise vade 1-4 yıl arasında değişebilmektedir. Üst limit, 200.000 TL’dir.

Esnaf kefalet servis aracı kamyonet yenileme kredisi

10 yıl ve daha eski servis araçlarının yenilenmesi maksadıyla verilmektedir. Okul ve personel servis araçları ile şehiriçi yük taşımacılığı için kullanılan araçlar için verilir. Sadece kooperatif kefaleti aranmaz, ayrıca 2 şahıs kefaleti de gerekmektedir. Kredi otorize olarak kullandırılır ve öz kaynak katkısı en az % 8 olmalıdır. Kredinin vadesi ise 3 yıl olup üst limit 200.000 TL’dir.

Sonuç olarak Esnaf kefalet kredisi ile ilgili bir çok soru kafanıza takılabilir. Gerek esnaf kefalet kredi hesaplama tablosu 2018 olsun, gerekse esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar olsun, tüm sorularınızla ilgili bize aşağıdaki yorum kısmı aracılığıyla sorularınızı iletebilirsiniz.

Yararlı İçerik: En yüksek banka mevduat faiz oranları 2018 kaçtır?

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

4 Sorular ve Yorumlar
 1. PINAR PALDIR diyor ki:

  MERHABA;
  3YIL VADELİ 35.000 TL OLAN ESNAF KREDİ GERİ ÖDEMESİ BİTTİ GERİ DÖNÜŞ PARASI NE KADAR OLUR

  1. Kredi Uzmanı diyor ki:

   Geri dönüş parası %4’tür.

 2. Mazlum diyor ki:

  Kolay gelsin bende esnaf kefalete başvurdum ama benim evimin üstünde ipotek vardı zaten ama ben yine esnaf kefalete ipotek gösterdim aynı evi acaba aynı eve kredi çıkarmı yani kapamalı kredi cikarmi

 3. Zelal diyor ki:

  Esnafkafeletten kredi almak istiyorum is yerim 20 gun sonra bir senesini doldurcak ikinci subemi actim o yüzden acil paraya ihtiyacim var ille senemi doldurmam lazimmi…ve bagkur borcum var etkilermi 6 aylik bir borc

Paylaş