Kredi Çekmenin Şartları Nelerdir? Kredi Çekme Yaş Sınırı Var mı?

Son yıllarda vatandaşların kredi ve kredi kartı borçları aldı başını gitti. Bu nedenle vatandaş, bu borçları öderken çok zorlanıyor. Takibe düşen kişi sayısı da az değil. Bu da bankaların kredi kullandırırken ince eleyip sıkı dokumalarına neden oldu. Bugün yazımızda bankalardan kredi çekmenin şartları ile ilgili bilgilendirmeler yapacağım.

Sponsor Reklamlar

Ayrıca kredi çekmenin şartları konusuna ek olarak kredi çekme yaş sınırı var mı, kredi çekme şartları nelerdir ve daha birçok sorunun da cevaplarını sizinle paylaşacağız.

Bir de şunu hatırlatmakta fayda var: Kredi çekmenin püf noktaları gibi bir şey yoktur. Bankaları, hiç bir durumda kandıramazsınız. Bu nedenle, kredi çekmenin püf noktaları diyerek sizi yanıltmak istemem. Bankalardan ya kredi çekebilirsiniz ya da çekemezsiniz. Bunun ortası yoktur.

Aşağıda kredi çekmenin şartlarından ve koşullarından bahsederken bu şartların tüm bankalar için geçerli olduğunu da ifade etmeliyim. Aşağıda sıralacağım hususlar, tüm bankalar için geçerlidir. Bu nedenle, ayrıca Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank vb. bankalar özelinde şartları ayrı ayrı ele almayacağım.

Şimdi dilerseniz, kredi çekmenin şartları neler, kimler kredi çekebilir vb. soruların cevaplarına geçelim.

Kredi çekmenin şartları 2018 yılında nelerdir?

Kredi çekmenin şartları, bankadan bankaya değişmez. Standarttır. Yalnızca kişiye özel limit artırımı, faiz indirimi söz konusu olabilir ancak şartlar hususunda aşağıda belirttiğimiz ifadeler ortaktır. Bu nedenle, tek tek bankaların şartlarını incelemek ve anlatmak gereksiz olacaktır.

Şimdi dilerseniz, bu şartlara tek tek göz atalım.

Şart 1: Kredi çekme yaş sınırı var mı?

Evet, var. Eğer 18 yaşından küçükseniz kredi çekemezsiniz. Bu nedenle kredi çekmenin ilk şartı, 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Eğer 18 yaşını doldurmamış iseniz bu durumda kredi çekemeyeceğinizi bilmenizi isterim.

Bazı bankalar, 18 yaşını doldurmuş olsanız bile kredi vermeyebilir. Çünkü bu bankalar, 20 yaşınızı doldurmuş olmanızı baz alabilmektedir. Ayrıca, bu yaşlarda kredi çekmeyi düşünüyorsanız, kefil ve teminat şartı da bankalar tarafından talep edilebilmektedir. Bu konuda da hazırlıklı olmanızda fayda var.

Bir de üst yaş sınırı var. Bankalar, genellikle 60 veya 65 üstü müşterilerine kredi kullandırma noktasında sıkıntı çıkarabilmektedir. Çünkü bu yaş grubunun hayatını kaybetme riski bulunmaktadır. Şunu belirtelim: Eğer maddi durumunuz iyiyse bankalar, 80 yaşını doldurmuş müşterilerine dahi kredi verebilmektedir.

Şart 2: Kredi notunuz yüksek mi?

Kredi çekebilmenin bir başka önemli şartı da kredi notunuzun yüksek olmasıdır. En azından kötü olmaması, kredi çekebilmenizin için oldukça önemlidir.

Kredi notuzun yüksek olması ya da düşük olmaması, kredi ve kredi kartı borçlarınızın zamanında ödenmesine bağlıdır. Eğer bu borçlar zamanında ödenmemişse kredi notunuz düşük çıkacaktır.

Peki ama hangi puan düşük, hangi puan yüksek?

Bununla ilgili bir tablo paylaşacağım.

Kredi Notu  Risk Grubu Kredi Çekme İhtimali
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek
Kredi notun çok mu düşük? Notunu yükseltebilmenin püf noktalarını anlatıyoruz: kredifaizbanka.com/kredi-notu-nasil-yukselir/

Yukarıda paylaştığım bu tabloyu incelediğinizde 1500 ve üstü puanın yüksek; 1500’ün altında kalan puanların ise düşük kabul edildiğini görebilirsiniz. Yine 1100 ile 1500 puan aralığında kalan müşterilerin bir ihtimal kredi kullanabileceğini de eklemek gerekiyor.

Kredi notunu bilmiyor musunuz? Hemen Kredi notumu nasıl öğrenebilirim? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.
Devam eden bir krediniz varsa bu kredi çekme limitinizi etkileyecektir. Bunu da eklemek gerekiyor.

Şart 3: Düzenli bir gelire sahip misin?

Bankalardan kredi çekmenin en önemli şartlarından birisi de aylık düzenli bir gelire sahip olmaktır. Eğer aylık düzenli bir gelire sahip değilseniz, bankalardan kredi çekebilmeniz pek mümkün olmayacaktır. Çünkü kredi kullanımı sonrası taksit ödemelerinin düzenli yapılabilmesi, düzenli bir gelire sahip olmakla alakalıdır. Bu nedenle, bankaların kredi müşterilerinin aylık ne kadar düzenli gelire sahip olduklarını bilmek isterler.

Kredi limiti belirlenirken de kişinin aylık gelirine bakılır. Bu gelire göre de kredi limiti belirlenir. Eğer müşterinin talep ettiği kredi tutarı, bu limiti aşarsa aşan kısım için ne yazık ki kredi verilmemektedir.

Burada düzenli gelir kavramını biraz daha açmak istiyorum.

Düzenli gelir dediğimizde sadece aklınıza aylık maaşınız gelmesin. Düzenli gelir, belirli periyotlarda elde edilen geliri ifade eder. Aylık da olabilir yıllık da olabilir.

Bankalar, düzenli gelir elde edip etmediğinizi ise sigortalı çalışıp çalışmadığınıza göre değerlendirmektedir. Yine kira geliri elde edenler ise kira dekontlarını ve kira sözleşmelerini bankaya sunarak bu durumu ispat edebilirler.

Bankalar, kredi müşterilerinin sigortalı çalışıp çalışmadıklarını araştırmaktadır. Bu nedenle, sigortalı bir işinizin olması, kredi çekmenin aranan şartlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Sigortalı çalışmak sadece düzenli geliri ifade etmez. Ne kadar süreyle son işyerinizde çalışıyorsunuz, bu da çok önemlidir. Uzun süre aynı işyerinde çalışıyor olmanız, sizin için önemli bir avantaj oluşturur.

Kredi çekmek için sigorta süresi ne olmalıdır? isimli yazımızı okuyarak en az ne kadar süre sigortalı olmanız gerektiğinizi öğrenebilirsiniz.

Aylık gelir durumunuz, çekeceğiniz kredi tutarını doğrudan etkilemektedir. Ortalama aylık gelirinizin 12-15 katı kadar kredi çekebileceğinizi ifade etmek gerekiyor.

Şart 4: Gerekli belgeleri ibraz edebilir misin?

Kredi başvurusunda bulunurken banka, sizden bazı belgeler talep edecektir. Bu belgeleri sizinle paylaşacağım. Bu belgeleri ibraz etmeden kredi çekebilmeniz mümkün değildir.

Bu belgeleri, size çalıştığınız alana göre sıralayacağım. Bu konuda en önemli belge, nüfus cüzdanı ya da kimlik kartıdır. Kimlik kartınızla birlikte çalıştığınız pozisyona göre aşağıda belgeleri, başvuru yaptığınız banka şubesine ibraz etmeniz gerekiyor.

Özel Sektör için Kamu Sektörü için Emekliler için İşyeri Sahipleri için
Maaş bordrosu Maaş bordrosu Emekli aylık dökümü Güncel vergi levhası
SGK dökümü İkamet belgesi İkamet belgesi İmza sirküleri
İkamet belgesi Tapu fotokopisi Tapu fotokopisi Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü Araç ruhsatı veya faturası Araç ruhsatı veya faturası Bilanço ve gelir tablosu
Tapu fotokopisi Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Esnaf/Ticaret sicil gazetesi
Araç ruhsatı veya faturası Tapu Fotokopisi
Varsa ek gelir belgesi Araç ruhsatı veya faturası

Yukarıdaki belgelere ek olarak bankalar, belge talebinde bulunabilir. %100 kesin belgeler değildir. Bunlardan az da olabilir fazla da olabilir.

Bağkur kredisine ihtiyacın mı var? Detaylar burada: kredifaizbanka.com/bagkur-kredisi/

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..