Uygun Faizli Traktör Kredisi 2018 Şartları Nelerdir? (En Avantajlısı)

Uygun faizli traktör kredisi konulu yazıma geçmeden önce tarım ve hayvancılık sektörünün her geçen gün gelişme göstermesi, bu sektörde makineleşmenin de giderek artmasına neden olduğunu ifade etmek isterim. Bu durum ise çiftçilerimizin makine alımı yapmalarını ya da mevcut makinelerini yenilemelerini zorunlu kılmaktadır. Traktör de bu makinelerden birisidir.

Tarım sektörünün olmazsa olmaz ekipmanları arasında yer alan traktörler için devletin çiftçilere özel olarak hazırladığı çok önemli bir kredi türü bulunmaktadır. Özellikle kamu bankaları ile özel bankaların traktör kredisi adı altında sunmuş olduğu bu kredi türünün detayları hakkında merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını buradan açıklayacağız. 

Uygun faizli traktör kredisi 2018 nedir? Var mıdır?

Malumunuz traktör kredisi veren bankalar oldukça fazla. Özellikle, özel bankaların sunmuş olduğu traktör kredilerinin faiz oranları, hemen hemen birbiriyle aynı ve oldukça yüksektir.

Faizsiz traktör kredisi ise ülkemizde ne yazık ki yoktur. Ancak, oldukça uygun faizli diyebileceğimiz traktör kredisi ülkemizde mevcut durumdadır: Ziraat Bankası traktör kredisi.

Bu kredi, diğer bankaların sunmuş olduğu traktör kredisi özelliklerinden biraz farklıdır. Ziraat Bankası’nın sunduğu uygun faizli traktör kredisi, oldukça avantajlı faiz oranlarına sahiptir. Hatta, en avantajlı olanıdır. Bu durum da Ziraat Bankası’nı traktör kredisinde bir adım değil, on adım öne çıkarmaktadır.

Bu nedenle, size özel bankaların sunduğu traktör kredilerinden ziyade Ziraat Bankası traktör kredisini anlatacağım.

Ziraat Bankası traktör kredisi faiz oranları 2018 nedir?

Aslında Ziraat Bankası traktör kredisi, bir sübvansiyonlu kredi türüdür. Çünkü devletin desteği ile kredi faiz oranı düşürülmüştür.

Resmi Gazete’de de inceleyebileceğiniz üzere 75.000 TL’ye kadar kullanacağınız traktör kredisi için faiz oranı %50 düşürülmüştür. Yine 250.000 TL’ye kadar olan kredilerde faiz oranı %25 indirilmiştir.

Bu şu demek oluyor: En uygun traktör kredisini Ziraat Bankası’ndan alabilirsiniz.

Ziraat bankası traktör kredisi faiz oranları 75.000 TL’ye kadar olan kredilerde yıllık %5,7; 250.000 TL’ye kadar olan kredilerde ise yıllık %8,55’tir.

Şu an için cari faiz oranları yıllık %11,40’tır.

Bu nedenle, eğer traktör kredisi kullanacaksanız, kredi şartlarına da bir göz atarak Ziraat Bankası‘na başvurmanızı öneririm.

Uygun faizli traktör kredisi şartları 2018 nelerdir?

Her traktör kredisi talep edene Ziraat Bankası, bu krediyi tahsis etmeyecektir. Bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Nedir peki bu şartlar diye soracak olursanız, açıklayalım.

Buna göre, ancak zirai kredilendirme belgesi olan traktörler için kredi kullandırılmaktadır. Aksi durumda, uygun faizli traktör kredisi alamazsınız. Yine, traktör kredisi kullandırılabilmesi için çiftçilerin faaliyet konuları arasında aşağıdaki sektörlerden en az birisinin olması gerekmektedir.

İşte o sektörler:

 • Bitkisel üretim
 • küçükbaş hayvancılık
 • büyükbaş hayvancılık
 • kanatlı üretimi (damızlık dahil)

Yukarıdaki sektörlerden birisinde faaliyet göstermeyen çiftçiler, bu uygun faizli kredi fırsatından faydalanamazlar. Bu kişiler, diğer özel bankaların traktör kredisi hizmetinden faydalanabilirler. Bu konuda, hangi banka kaç puanla kredi veriyor? isimli çalışmamıza göz atabilirsiniz.

Ziraat Bankası traktör kredisi için gerekli belgeler nelerdir?

Bu belgeler, gerçek ve tüzel kişiler olmak üzere iki farklı listede belirtilmiştir.

Buna göre;

Gerçek kişiler için gerekli belgeler:

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Tüzel kişiler için gerekli belgeler:

 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Yukarıdaki belgeleri hazırlayarak size en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..