Kara Listeden Nasıl Çıkılır 2019? Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

Hemen hemen her insan, bankalar ile çalışmıştır. Kredi kullanmıştır ya da kredi kartı çıkartmıştır. İlk aşamada kredi kullanmak ya da kredi kartı çıkartmak çok kolay olsa da ne yazık ki finansal yetersizlikler nedeniyle kredi, kredi kartı borçlarını zamanında ödeyemeyebiliyoruz. Zamanında ödenemeyen ya da hiç ödenemeyen borçlar yüzünde de birçok vatandaşımız halk arasında kara liste diye tabir edilen listeye dahil oluyor ve uzun bir süre ne kredi kullanabiliyor ne de kredi kartı çıkartabiliyor.

Peki ama bu kara listeden nasıl çıkılır 2019? Nasıl çıkarım? Kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım?

Tüm bu soruları sorduğunuzu biliyorum. Bu soruların en doğru ve kapsamlı cevaplarına ise bu yazımızın içeriğinde ulaşabileceksiniz. Şimdi dilerseniz, yavaş yavaş konumuzun detaylarına geçelim.

Kara liste nedir? Kara listeye nasıl girilir?

İşin açıkcası, kara liste diye bir listenin olmadığını ifade edebiliriz. Kara liste tabiri bir halk tabiridir.

Peki ama kara liste yoksa ne var?

Kredi sicili var.

Kredi sicili, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu (KBB) tarafından tutulan bir sicildir. Bankacılık ürünlerini kullanıyorsanız, ödeme hareketleriniz bu sicile kayıt edilir. Bu sicilde bir de puanınız vardır. Borçlarınızı zamanında ödemeniz durumunda kredi notunuz yükselir, gecikmeli ya da hiç ödemediğiniz durumlarda ise kredi notunuz oldukça düşer. Bankalar da bu notunuza göre sizi ve durumunuzu değerlendirir.

Eğer borçlarınızı gecikmeli ödemeyi veya hiç ödememeyi alışkanlık haline getirdiyseniz puanınız oldukça düşecektir.

Her kötü sicile sahip olan kara listeye girmez. Kara listeye girebilmeniz için borçlarınızı 90 gün geciktirmeniz gerekir. 90 gün boyunca borçlarınızı ödeme hususunda geciktirdiyseniz yasal takip başlatılır. Yasal takibe başlanması ise sizin kara listeye girdiğinizi gösterir. Bu nedenle, borçlarınızı hiç bir şekilde 90 gün geciktirmemelisiniz.

Kara listede miyim? Nasıl öğrenebilirim?

Kara listede olup olmadığınızı öğrenebilmek için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi veya KKB’ye resmi başvuru yapmalısınız. Bu sayede, kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Eğer kredi ya kredi kartı borçlarınızla ilgili hakkınızda bir yasal takip başlatıldıysa kara listede olduğunuzu söyleyebiliriz.

Ülkemizde kara liste sorgulama ya da kara liste sorgulama e-devlet gibi uygulamalar yoktur. Bunun yerine kredi notu öğrenme konusunda girişimde bulunabilirsiniz. Eğer kredi notunuz 700 puanın altına düşmüşse bu da bir nevi kara listede olduğunuz göstermektedir.

Tavsiye içerik: Kredi notu öğrenme ücretsiz

Yukarıdaki içerikte kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinizi açık açık anlattım. Bu yazıda anlattıklarımızı uygulamanız durumunda kredi notunuzu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Diyelim ki, kredi notunuz çok düşük çıktı. 700 puanın altında kaldı, diyelim. Bu durumda, kara listeden çıkmanız gerekecektir. Kara listeden çıkmanın bir takım yöntemleri vardır. Bu yöntemlere geçebiliriz.

Kara listeden nasıl çıkılır 2019?

Kara listeden nasıl çıkılır ya da çıkarım vb. soruları sorduğunuzu biliyorum. Kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım sorusuna verilecek yanıtları şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • İlk seçenek kara liste affıdır. Kara liste affı 2019 yılında ne yazık ki çıkmamıştır. Bu çıkmayacak anlamına gelmemektedir. Bu nedenle, sabırla beklemek gerekir. Kara liste affı ile birlikte kredi sicilinizdeki kötü kaydı sildirebilirsiniz. 2017 yılında buna yönelik bir duyuru yapmıştı. Bazılarımız faydalanabilirken bazı kişiler ne yazık ki bu sicil affından faydalanamadı.

Tavsiye içerik: Kredi sicil affı 2019 yürürlüğe girdi mi?

  • İkinci seçenek ise borç kapatma kredisi ile borçlarını kapatmak ve yapılandırmaktır. Bu konuda borçlarınızı toplu olarak kapatmak, tek bir kredi çatısı altında toplayarak yapılandırmak oldukça önemlidir. Bu durum, kredi notuzun yükselmesine de neden olacaktır.

Tavsiye içerik: Borç kapatma kredisi 2019

  • Üçüncü seçenek ise kredi notuzu yükseltme yollarını araştırmak ve buna uygun davranmaktır. Kredi notuzu yükseltmeden kredi kullanmak ya da kredi kartı çıkartmak imkansızdır. Bu nedenle, kredi notuzu yükseltmek kara listeden nasıl çıkılır sorusunun en önemli yanıtıdır.

Tavsiye içerik: Kredi notunuzu yükseltmenin en doğru yöntemleri

Kara listeden çıkmak için dilekçe örneği tarzı araştırma yapmanıza gerek yoktur. Bu dilekçeyi nereye vereceksiniz? Herhangi bir muhattabınız olmayacaktır. Bu nedenle, kara listeden çıkmak için dilekçe yazmanız yerine yukarıdaki yöntemleri kullanmanız gerekiyor.

Eğer kara listede iseniz borçlarınızı ödeseniz dahi 5 yıl geçmeden bankacılık ürünlerini kullanmanız zor olacaktır. Bu nedenle, aslına bakarsanız, yukarıdaki yöntemler dahi eğer hakkınızda yasal takip, icra vb. durumlar başlatılmış ise işe yaramayabilir. Bu nedenle, kara listede olanlar için %100 etkili kara listeden çıkma yöntemleri bulunmamaktadır. Yukarıdaki yöntemlerden en önemlisi ancak ve ancak kredi sicil affıdır. Kredi sicil affı çıkmadan kısa sürede tekrar kredi ya da kredi kartı kullanmanız oldukça zor gözükmektedir.

Tavsiye içerik: Bankalar kredi vermiyor nasıl para bulabilirim?

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..